Tė shkruash pėr dashurinė nė kohėn e sms-ve!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Tė shkruash pėr dashurinė nė kohėn e sms-ve!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/1/2010, 18:37Nė njė shoqėri globale, ku teknologjia ka zėnė vendin kryesor, edhe gjėrat nė dashuri kanė ndryshuar. Tashmė flitet pėr njė Kupid tė ri modern.

Nuk ka nevojė tė ju tregoj emrin tim. Kur mund tė takohemi? Si t’ia bėj qė tė njoh? Fjali tė tilla dikur ishin tė famshme. Kur njerėzit nėpėrmjet internetit takoheshin, njiheshin dhe dashuroheshin. Gjithashtu kjo vlen pėr sms-t e famshme tė dashurisė. Mesazhet nė telefon janė bėrė gjuha e vėrtet e dashurisė, seksit apo dhe joshjes. “Tė dua” tashmė merr tjetėr dimension kur dėrgohet me njė mesazh, ndėrsa shkruhen fraza tė tėra nga mė tė magjishmet. Sa poemat e Shekspirit me ato mijėra sms qė qarkullojnė ēdo minutė, orė, ditė nėpėr botė, do tė dukeshin tė thata e boshe. Kupidi i ri i dashurisė janė sms-t, ato tė vijėn kur nuk i pret dhe tė ndryshojnė ditėn qoftė edhe me njė fjalė.

Nėse dikush nga ju do tė thoshte se sms-t nuk e kanė vlerėn e letrave apo afėrsisė, gabohet. Sepse sot mund tė jesh nė njė cep tė botės e mos tė jesh vetėm, pa tė dashurin, mjafton njė sms, njė telefonatė e tė pėrjetosh tė njėjtin pasion, tė shuash mallin dhe ta kesh po aq pranė. Gjithashtu njė sms t’i lehtėson punėt pėr tė qenė njė “Romeo” apo “Zhulietė”, ti mund tė shprehesh aq lirshėm me njė sms, sa sigurisht qė nuk do ta kishe marrė guximin ta bėje kėtė kur ta kishe njeriun qė dashuron pėrballė, natyrisht pėrjashtohen “don zhuanėt’. Nėpėrmjet sms-ve ne japim premtime, ne flasim se ēfarė shkon dhe nuk shkon nė lidhjen tonė, ne flasim gjithēka. Ja njė ndėr tekstet e dashurisė sms mė tė famshme qė bėn xhiro nėpėr internet.

“Dashuria ėshtė si dielli.

Ajo sjell njė shkėlqim tė artė pėr t'u pėrballur me tė dhe njė ndjenjė tė ngrohtė qė tė pėrshkon gjithė trupin. Dashuria zgjon shpirtrat dhe tė hap sytė. Dhe kur ajo mbaron, lė mbrapa miliarda kujtime tė vogla qė quhen yje. Pėr t’i kujtuar botės se ajo ende ekziston. Koha ka kaluar, por dashuria ime pėr ju nuk do tė pėrfundoj kurrė. Ti je dashuria ime e parė dhe e fundit”.


Cili poet apo shkrimtar nuk do t’i kishte zili kėto fjalė tė thjeshta qė kanė dalė nga njė zemėr e lėnduar nė dashuri?! Dhe cila femėr apo mashkull nuk do tė dashurohej sėrish nėse kėto vargje do t’i dedikoheshin?!

Kjo ėshtė qė nė kėtė kohė tė shkruash, tė flasėsh, tė dashurosh nė kohėn e sms-ve.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/5/2018, 12:17