Si te shkruani leter dashurije?

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Si te shkruani leter dashurije?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/12/2009, 17:47

Si te shkruani leter dashurije? FileContent

E dini se ajo ka deshire te marre vetem nje mesazh te shkurter dashurije nga ana jote ne kete periudhe te vitit, mirepo a ju rrenqethet trupi vetem nga mendimi se duhet te merrni stilolapsin per te shkruar? Ja dicka qe mund te ju ndihmoje.

1. Shkurt mund te jete me mire

Qe ti tregoni te dashures suaj se kujdeseni per te nuk dmth se duhet te mbushni 800 faqe. Zakonisht shenimet e shkurtera dhe spontane, lene me teper pershtypje. Keshtu qe eshte e juaja te zgjidhni.dergoni nje post carde per Shen Valentino se zgjidhni ndonje menyre me te shkurter. Kur dergoni post carde, argetohuni pak. Sa me qesharake aq me mire dergoni post carde edhe nese jeni me nje qytet! E mira per to eshte se nuk eshte vetem flete e zbrazet e bardhe qe duhet t’a mbushni, ne post carda keni nje vend te vogel ku mund te shkruani vetem porosi te shkurtera dhe te lezetshme dhe me kete ta arrini ate qe doni.

2. Perdorni dialektin dhe fjalorin tuaj te perditshem

Ne e dime, e dime: Net e gjithe jemi rritur me dijeni se leter dashurije duhet shkruar ne menyre poetike dhe ne gjuhe letrare. Mirepo harroni ato gjera dhe perdoreni fjalorin tuaj te perditshem. Kr djali mundohet shume, me nje poezi ose ne gjuhe zyrtare dhe rrime , me nje fjale ajo nuk deshmon se ai eshte I sinqerte. Me ato fjale djaloshi mundohet ta binde veten se ai eshte duke ndier emocione te medha, ne vend qe ne te vertete te komunikoje me te dashuren. Keshtu qe, le te flet zemra, jo fjalori ritmik tregoni asaj ne cfare te perkujton, sit e ben te ndjehesh buzeqeshja e saje dhe do ta fitosh ate.

3. Fitojeni me nje jo-leter

Nje rruge tjeter deri tek ajo? Kreativiteti. Dergoni asaj ndonje vizatim te shpejte qe e keni bere serisa keni menduar per te, ose dhurojani nje kollac me porosi te fshehte per te. Ose provoni edhe kete ide: Ndonjehere dergoni te dashures porosi te vogla qesharake dashurie preni ndonje foto te ndonje qenushi te vogel nga revistat dhe dergojani me nje porosi si kjo psh. A mund te jete kjo me e embel se ti…? E pamundur!’ vetem qe ta dispononi dhe ti lejoni te mendoje se si ju ndjeheni per te.

A jeni tip qe nuk mund te aktroni se bashku asnjehere skein pasur shenja ne duar? Me mire eshte te shprehni pak dashuri se sa aspak, keshtu qe pse most a lini fare te shkruaren dhe ne vend te saj ti lini voice mail ose ti dergoni email. Se paku shkruani vetem kete :Hey, jam duke menduar per ty, Zemer! Ajo do te jete e lumtur qe jeni duke menduar per te.

4. Mesoni ABC-ne e D-A-SH-U-R-I-S-e

Drejtshkrimi eshte I rendesishem pasiqe secila femer deshiron te besoje se personi me te cilin jane se bashku eshte se paku njeri intelegjent! Dhe posacerisht ne email, drejtshkrimi - nuk ju ngel kohe per te. eshte lehte. Keshtu qe nese ndonje djale dergon email me shume gabime drejtshkrimore atehere ajo per vajzen eshte deshmi se personi ne fjale nuk kujdeset edhe aq shume dhe nuk ka shume kohe per te.

5. Rikujtoni gjerat nga e kaluara-kujtimet

Nese hamendeni cfare ti thoni te dashures..shpalosni kujtimet qe I keni se bashku. Me rikujtimin e gjerave qe I keni perjetuar se bashku, ju jeni duke bere nje lidhje dhe bashkim te shpejte.

6. Shkoni perpara – ne rezik tuajin

Mbajeni ne mend, kur dikush lexon ate qe e keni shkruar,ata nuk mund ta percaktojne tonin tuaj te te folures dhe te te shqipetuarit. Dicka mund te tingelloje si sarkazem atehere ndoshat kur ju nuk e keni pasur me qellim. Mos u beni shume romantik dhe assesi mos perdorni ndonje shprehje qe sugjeron seks ose te ngjajshme pasi qe cdo gje shkon ngadale e sidomos tek femrat te cilat duhet ti pushtoni ngadale. Keshtu qe, perderisa me te vertete, me te vertete nuk njifeni miremos teproni/botashqiptareforum/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/6/2019, 10:53