Llojet e lidhjeve!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Llojet e lidhjeve!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/12/2009, 18:01

Nganjėherė nuk ėshtė lehtė tė vendoset, nėse njė lidhje e mundimshme do tė duhej tė mbahej ashtu siē ėshtė, tė pėrpunohej ose tė ndėrpritej para se tė keqėsohet ajo edhe mė shumė.

Njė lidhje quhet e shėndoshė, nėse ju...

1. E trajtoni njėri-tjetrin me respekt
2. Ndiheni tė sigurt e rehatshėm
3. Nuk jeni tė dhunshėm ndaj njėri-tjetrit
4. Mund t’i zgjidhni konfliktet nė mėnyrė tė kėnaqshme
5. Kėnaqeni duke e kaluar kohėn sė bashku
6. E pėrkrahni njėri-tjetrin
7. Interesoheni pėr jetėn e njėri-tjetrit: pėr shėndetin, familjen, punėn etj.
8. Keni intimitet nė lidhje
9. Mund t’i besoni njėri-tjetrit
10. Jeni seksual, sipas zgjedhjes personale
11. Komunikoni qartė dhe hapur
12. Shkėmbeni telefonata dhe e-mail qė janė tuajat
13. I inkurajoni miqėsitė e tjetrit.
14. Nėse lidhja ėshtė intime, jeni tė sinqertė pėr aktivitetin seksual tė sė kaluarės dhe tė sė tashmes.
15. Keni mė shumė kohė tė mira sesa tė kėqija, kur bėni bilancet.

Nė njė lidhje jo tė shėndoshė, njėri prej jush ose qė tė dy...

1. Mundoheni ta kontrolloni ose tė manipuloni me njėri-tjetrin.
2. E bėni njėrin prej jush tė ndihet keq pėr vetveten.
3. E pėrqeshni ose e thėrrisni me emra nėnēmues tjetrin.
4. E urdhėroni si tė vishet.
5. Nuk ofroni kohė pėr njėri-tjetrin.
6. I kritikoni miqtė e tij.
7. Keni frikė nga zemėrimi i tij.
8. E dekurajoni qė tė jetė i afėrt me kėdo tjetėr.
9. E injoroni kur ėshtė duke folur.
10. Jeni shumė posesiv ose bėheni xheloz, kur sjelljet janė tė zakonshme.
11. I kritikoni ose i pėrkrahni tė tjerėt qė ju bėjnė kritika, nė lidhje me gjininė, racėn, pėrkatėsinė etnike, orientimin seksual, religjionin, paaftėsinė ose ndonjė veēori tjetėr tuaj personale.
12. I kontrolloni paratė dhe mjetet personale.
13. I lėndoni ose kėrcėnoni se do t’i lėndoni fėmijėt, familjen, kafshėt e shtėpisė ose objektet qė kanė vlerė pėr ju.
14. E shtyni, e rrėmbeni, e godisni, e grushtoni tjetrin ose e gjuani me objekte.
15. Pėrdorni forcė fizike ose kėrcėnime, nė mėnyrė qė ta bėni tjetrin qė tė mos ju lėrė.

Llojet e lidhjeve! FileContent

Njė gjė qė duhet gjurmuar ėshtė tė shihet, nėse lidhja ėshtė shumė mė ndryshe sesa ka qenė ndonjėherė mė parė. A ka diēka stresuese qė ėshtė duke ndodhur nė jetėn tuaj dhe qė ka gjasė tė ndikojė nė mėnyrėn si jeni duke ndėrvepruar me njėri-tjetrin?

Ndoshta keni mungesė tė parave, keni ndėrruar vendbanimin, jeni duke kėrkuar punė ose jeni duke u marrė me rrethana tė vėshtira familjare, ose jeni nė ndonjė fazė tjetėr kalimtare. Ndoshta ka edhe probleme mė tė hershme, qė asnjėherė nuk janė zgjidhur dhe qė tani pėrsėri kanė dalė nė sipėrfaqe.

Ēfarė ėshtė duke ju bezdisur nė veēanti dhe ēfarė keni pasur dėshirė tė ndryshohet? Bisedoni pėr kėto tema me njėri-tjetrin, si njė mik, mėsues ose kėshilltar. Mendoni ēfarė secili prej jush do tė mund tė bėnte, nė mėnyrė qė ta bėnte tjetrin tė ndihet mė rehatshėm nė lidhje.

Nėse partneri, miku ose kolegu juaj ėshtė duke ju lėnduar, qoftė juve ose tė dashurit tuaj nė mėnyrė fizike, emocionale ose seksuale, atėherė ėshtė koha tė kėrkoni ndihmė. Nėse ai/ajo ėshtė duke i inkurajuar sjelljet lėnduese, siē ėshtė pėrdorimi i pakontrolluar i alkoolit ose i drogave tjera, seksi i pambrojtur, ose ėshtė duke bėrė veprime tė tjera qė ju bėjnė tė ndiheni keq, ėshtė e drejta juaj tė dilni nga ajo lidhje.

Shumė gjėra do t’ju ndihmonin nė kėtė drejtim. Ndoshta gjėja mė e rėndėsishme qė do tė duhej ta bėnit do tė ishte besimi nė instinktet tuaja dhe te njerėzit qė i keni pėrreth, te tė cilėt keni besim dhe i ēmoni. Secili prej nesh e meriton tė ndihet sigurt, i ēmuar dhe i pėrkujdesur.

Mbani mend se njėra prej shenjave mė tė sigurta qė njė lidhje tė jetė e shėndoshė ėshtė se qė tė dy personat e pėrfshirė nė lidhje ndihen mirė pėr vetveten. Veē kėsaj, duke e trajtuar veten me respekt, si dhe duke besuar nė tė drejtėn tuaj pėr trajtim tė mirė, ju jeni duke i ndėrmarrė hapat e rėndėsishme drejt zhvillimit nė tė ardhmen tė lidhjeve tė barabarta e reciprokisht pėrmbushėshe.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/6/2019, 11:32