Dashuria nė largėsi!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dashuria nė largėsi!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/11/2009, 11:28

Dashuria nė largėsi! FileContent
Jo gjithmonė gjėrat nė njė lidhje shkojnė ashtu siē i ke planifikuar. Madje, mund tė ndodhė qė tė shkojnė shumė mė keq sesa mund tė ishte marrė me mend. Si tė jetosh njė lidhje nė largėsi. Si tė shmangėsh qė ajo flaka tė mos shuhet pėr shkak tė disa kilometrave.

Jo gjithmonė gjėrat nė njė lidhje shkojnė ashtu siē i ke planifikuar. Madje, mund tė ndodhė qė tė shkojnė shumė mė keq sesa mund tė ishte marrė me mend. Si tė jetosh njė lidhje nė largėsi. Si tė shmangėsh qė ajo flaka tė mos shuhet pėr shkak tė disa kilometrave largėsi

Nuk pėrbėn aspak ēudi qė gjatė njė udhėtimi pune apo nė muajin e pushimeve apo qoftė edhe nė njė shėtitje tė thjeshtė ose njohje tė rastėsishme tė dashurohesh me dikė. Dhe sigurisht qė ndodh shumė shpesh qė ky “dikė” tė mos ta ketė shtėpinė te pallati pėrballė shtėpisė tėnde, as nė lagjen aty pranė dhe as nė njė lagje tjetėr shumė larg tėndes.

Por edhe nė ndodhtė qė tė mos jesh e detyruar tė bėsh shumė rrugė pėr tė arritur te shtėpia e tij sepse fati e deshi qė tė jetoni nė njė qytet, me mijėra arsye mund tė bėhen shkak qė ai tė transferohet nė njė vend tjetėr, pa pėrjashtuar kėtu edhe mundėsinė e njė shteti tjetėr. Arsye pune, studimi, ēėshtje familjare e tė tjera tė kėtij lloji mund tė bėhen shkaku qė nga partneri yt tė tė ndajnė qindra kilometra largėsi, mbase edhe mijėra.

Dhe nė raste tė tilla jo gjithmonė mund tė ndodhė tė gjesh njė zgjidhje ideale tė tipit "Do tė vij me ty”. “Do tė jetoj me ty kudo qė tė shkosh” dhe kjo nė tė shumtėn e rasteve shkakton probleme ndonjėherė aq tė mėdha, sa pėrfundimi aspak i lumtur do tė ishte fundi i lidhjes njėherė e pėrgjithmonė, pavarėsisht se duheni, pavarėsisht se midis jush gjėrat shkonin shumė mirė, pavarėsisht se kishe menduar se mund tė pėrballonit gjithēka bashkė.

Largėsia nuk ėshtė asnjėherė njė aleat i mirė pėr njė lidhje. Sepse ajo, siē thonė mė tė vjetrit, ėshtė si era, shuan zjarret e vegjėl dhe ndez tė mėdhenjtė. Pastaj largėsia shkakton dhimbje, vuajtje, keqkuptime dhe xhelozi. Ka nė mes edhe pak ndjenjė fajėsie, sepse mund tė tė paraqiten shumė raste dhe jo gjithmonė ėshtė kaq e thjeshtė t’u thuash “jo”.

Me pak fjalė, tė jetosh njė lidhje nė distancė jo gjithmonė mund tė jetė romantike si nėpėr filma. Nė mė tė shumtėn e rasteve rezulton se ėshtė jo pak e vėshtirė.

Nuk duam tė japim zgjidhje qė nuk ekzistojnė. Thjesht u japim disa kėshilla atyre qė janė duke pėrjetuar njė lidhje nė largėsi. Disa sugjerime pėr tė administruar mė mirė kėtė situatė, nė pritjen qė nuk mbaron thuajse kurrė, qė gjėrat tė ndryshojnė pėr mirė dhe mė nė fund tė piqen kushtet qė ti tė kesh mundėsi tė bashkohesh me tė dashurin tėnd.

Ja disa gjėra, tė cilat nuk do tė ishte keq t’i mbanit parasysh...

1) Pėrdorni teknologjinė

Kurrė mė shumė se sot teknologjia nuk ka qenė njė aleate e fuqishme pėr argumentin nė fjalė, pra pėr ata qė dashurojnė pėr sė largu. Dhe kėtu nuk e kemi fjalėn vetėm pėr e- mailin apo pėr njė program tė thjeshtė chat- I, por pėr ato programe komunikimi nė distancė qė tė lejojnė komunikim mė tė ngushtė sesa thjesht njė telefonatė apo disa shkronja qė jepen e merren. Mjafton tė blesh njė “webcam”, qė tė jep mundėsinė jo vetėm tė flasėsh dhe tė shkruash, por edhe tė shihesh nė sy. Njėsoj sikur tė ishe me tė nė njė dhomė. Pothuajse...


2) Keqkuptimet duhen sqaruar

Kurrė mos shko nė shtrat pa sqaruar mė parė njė keqkuptim qė mund tė ketė lindur gjatė bisedės tė bėrė nė largėsi. Dhe duhet thėnė qė nė kushte tė tilla keqkuptimet janė tė pranishme mė tepėr se ē’duhet. Largėsia ėshtė e tmerrshme. Mund tė zihesh edhe pėr gjėra qė nė rrethana tė tjetra thjesht mund tė tė bėnin tė qeshje. Dhe pasojat e njė zėnke qė vjen nė kushtet e njė distance tė largėt janė vėrtet tė pakėndshme.

Gjithmonė mundohuni qė tė mos e mbyllni komunikimin me tė duke pėrplasur telefonin me inat apo duke shkėputur lidhjen pėrmes internetit pa thėnė natėn e mirė. Mė mirė sqaroni gjithēka dhe flini pastaj e qetė, pa inate dhe brerje ndėrgjegjeje. Tė nesėrmen do tė ishte shumė e vėshtirė pėr t’iu rikthyer tė njėjtės bisede pėr tė bėrė sqarimin e lėnė pėrgjysmė.

3) Gjithmonė tė qartė

Ji gjithmonė e qartė dhe e hapur nė ato qė thua dhe pėrpiqu qė tė mos lėsh asgjė tė paqartė apo ndonjė qoshe ku partneri tė ketė mundėsi tė hamendėsojė. Partnerėt qė mbajnė njė lidhje nė largėsi janė gjithmonė shumė tė ndjeshėm, madje edhe shumė xhelozė. Mė mirė zgjat kohėn duke treguar edhe detajet mė tė vogla, sesa tė lėsh boshllėqe qė lėnė vend pėr tė dyshuar apo pėr t’u keqkuptuar. Mos i lėr asnjė shteg qė tė “notojė” nėpėr mendimet e tij tė stėrholluara qė mund ta ēojnė kushedi se ku. Tė flakėsh nė distancė dhe tė tregosh diēka qoftė edhe shumė tė rėndomtė, nuk ėshtė e njėjta gjė si tė komunikosh ballė pėr ballė, kur ke mundėsi tė kontrollosh gjestet, veprimet dhe shprehjet e fytyrės.]

4) Jetė aktive

Tė kesh njė lidhje nė distancė, nuk do tė thotė aspak qė ti duhet qė gjatė gjithė ditės tė rrish e ngjitur pas telefonit dhe tė presėsh me ankth telefonatėn e tij. A thua se nė kėtė jetė nuk ke gjė tjetėr pėr tė bėrė. Lėri partnerit kohėn qė ke planifikuar me tė dhe mos lėr pas dore angazhimet e tua apo qoftė edhe argėtimet.

Fakti qė partneri yt ėshtė larg, nuk do tė thotė qė ti duhet tė mbyllesh brenda dhe tė mos kesh jetėn tėnde aktive. Duke qenė gjatė gjithė kohės e zėnė me diēka, do ta vuash edhe mė pak largėsinė dhe do ta bėsh disi mė tė lehtė situatėn qė po pėrjeton, e cila duhet thėnė qė nuk ėshtė dhe aq e kėndshme pėr dy njerėz qė duhen.

5) Planifiko me kujdes udhėtimet

Pėrpiqu tė hartosh njė plan udhėtimi tė tillė qė tė japė mundėsi qė tė takoheni me tė disa herė gjatė gjithė vitit. Mundohu qė vizitat e tij tek ti apo anasjellas tė jenė sa mė tė shpeshta. Bėj mirė llogaritė e parave, tė cilat tė kushtėzojnė.

Mund tė tė japin shumė mundėsi pėr t’u takuar nė fillim dhe tė tė entuziazmojnė aq shumė, sa pjesėn tjetėr tė vitit do t’ju duhet tė kėnaqeni vetėm me telefonatat. Ėshtė mirė qė tė ardhurat e planifikuara pėr udhėtime tė administrohen nė mėnyrė tė tillė qė tė tė japin mundėsi tė takoheni nė periudha tė ndryshme tė vitit.
Vini nė funksion edhe trurin. Mos e lini veten tė udhėhiqeni vetėm nga zemra.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/6/2019, 11:08