Mos u marto nese nuk je rritur ende!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Mos u marto nese nuk je rritur ende!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 30/11/2009, 10:11

Mos u marto nese nuk je rritur ende! FileContent

Sapo e kishte parė pėr herė tė parė, gruaja kishte thėnė: “Kjo ėshtė nusja qė duhet tė marr pėr tim bir”. Menjėherė pas kėsaj, kishte nisur edhe pėrpjekjet pėr tė bindur tė birin qė tė shkonin tė kėrkonin dorėn e vajzės.

Pasi tė rinjtė u njohėn, u pėlqyen dhe vendosėn tė martohen. Nėna e dhėndrit e gėzuar pėr nusen qė kishte marrė. Ishte ashtu siē e kishte ėndėrruar.

Ditėt e para gjithēka ishte e bukur pėr tė. Nusen nuk e ndante kurrė nga vajza e saj.
Por, askush nuk e kuptoi kur ende pa kaluar shumė nisėn edhe ankesat e saj. Ēdo mbrėmje, kur i biri ktheje nga puna, njė listė e tėrė ankesash pėr nusen i vinin nga e ėma. Burri, ende i ri nė moshė pėr tė pėrballuar njė situatė tė tillė, nuk vinte mė nė shtėpi me atė gėzimin e ditėve tė para, por me frikėn se nėna do ti radhiste ankesa tė tjera pėr nusen. E teksa pėrballej me kėtė situatė, mendonte se “ēdo tė thotė ime mė sot? Ē’tė ketė ndodhur?”.

Pas kėsaj, edhe me bashkėshorten kishin nisur disa mosmarrėveshje, madje jo rrallė edhe lot dėshpėrimi.

Nė fund, nėna e pret nė prag tė portės me njė kėrkesė mjaft tronditėse: vendos, ose nusja, ose unė...

I riu, ndoshta po pėrjetonte njė nga momentet mė tė vėshtira nė jetė. Ai nuk mund tė hiqte dorė as nga bashkėshortja qė e donte aq shumė, e as nga nėna qė e donte gjithashtu. Kjo zėnkė qė tashmė kishte zgjatur pėr vite me radhė, mė nė fund pėrfundoi nė dyert e gjykatės...

Fatkeqėsisht, kėto janė gjėra qė ndodhin nė shumė familje nė shoqėrinė shqiptare. Pėr kapriēo tė vogla e tė papėrfillshme, ku shumė nuse e dhėndurė tė rinj qė pėrjetojnė kėto tragjedi ndjenjash. Ka nga ata avokatė qė kėrkojnė divorc pėr shkak tė mosmarrėveshjeve nė ēift, ka nga ata qė e mbėshtesin pretendimin e tyre nė mosmarrėveshjet me tė afėrmit.

Kurse sipas specialistėve, disa persona nuk duhet tė martohen. Nė kėtė kategori futen “tė parriturit ende”. Pra, ata persona qė nuk kanė arritur njė nivel tė mjaftueshėm shpirtėror, qė nuk kanė arritur pjekurinė seksuale dhe qė mbeten nėn ndikimin total tė familjes e qė nuk shkėputen dot prej saj. Individėt e kėsaj kategorie, sillen gjithmonė duke u bazuar nė sugjerimet e tė tjerėve. Ngaqė nuk drejtojnė dot veten, drejtohen nga tė tjerė. Ose mė saktė, kur nėn i thotė “Duaje nuse” e do, dhe kur i thotė “rrihe”, e rreh.

Kjo nuk ėshtė njė situatė qė ka tė bėjė vetėm me seksin mashkull. E njėjta gjė mund tė ndodh mjaft mirė edhe tek femrat. Me qėllim mbrojtjen e vajzės sė saj, ka mjaft nėna qė i porosisin ato tė mos lejojnė shtypjen nga ana e burrit.

Sė pari, kandidati qė shpreh dėshirėn pėr tu martuar, nėse e ndien veten pjesė tė “tė parriturve ende”, tė mos martohet.
Vjehrra, nuk duhet tė pėrzihet nė punėn e brendshme tė ēiftit. Kjo ėshtė e vlefshme si pėr nėnėn e vajzės, ashtu edhe atė tė djalit.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/6/2019, 11:10