Xhelozia, vdekje apo jete dashurise?! - Tradhetia, simbol i njeriut te keq!

Share
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Xhelozia, vdekje apo jete dashurise?! - Tradhetia, simbol i njeriut te keq!

Mesazh nga Vizitor prej 25/11/2009, 15:16

Sa per fillim, duhet theksuar se nuk ka njeri qe nuk eshte xheloz. Te gjithe vuajme sadopak nga xhelozia. Dikush eshte ekstrem dhe cmendet nga xhelozia edhe nqs se i/e dashuri/a i thote nje ''ciao'' nje personi te gjinise se kundert dhe kjo eshte me te vertete fatkeqesi sepse jeta do te te kaloje plot stres, zenka e idiotesi.

Une personalisht jam xheloz deri diku, dmth nje xheloz mesatar, as nga keta te vegjelit dhe as nga ata ekstremet. Mua nuk me xhelozon fakti qe po me tradheton parterja por thjesht me duket e tepert nje kontakt me dike qe po ta mendosh pak holle, nuk ka pse te egzistoje e gjera te kesaj natyre, dmth jam me shume ''xheloz shoqeror'' se ''dashuror'' sepse para se te jem me nje njeri, e kam blere dhe e kam fituar besimit qe me duhet.

Duke u bazuar tek aktualja ne pergjithesi, mendoj se shoqeri fare te paster mes nje djali dhe nje vajze nuk ka. Gjithmone njeri nga keta fsheh dicka te cilen edhe mund ta shfaqe nje dite por e rendesishme eshte qe nuk qendron ndershmeria, ndergjegja e njeriut dhe eshte e veshtire te marresh nje hap kaq te guximshem saqe tja besosh partneren/in kujdo.

Per te arritur tek ajo qe quhet tradheti puro, pra deri tek kontakti seksual do me shume se kaq dhe mund ta arrihet veshtire por ne kete rast vlen te permendet se tradhetia shpirterore nuk eshte me e vogel se ajo praktike mendoj une. Nese njeriu te tradheton me zemer dhe nese aftesia (ose rastesia) jote e lejon zbulimin e ketij fakti, ai njeri nuk vlen me per ty dhe ja vlen ta hedhesh si corap te grisur e te palare ne koshin e mbeturinave te mbeturinave.

Ndersa tradhetia praktike mund te te shtyje te marresh hapa teper ekstrem nga tronditja qe peson njeriu ne raste te tilla. Fatmiresisht deri tani s'me ka ndodhur dhe nuk pres qe te me ndodhe ndonjehere por njeriun ndoshta se njeh sic duhet edhe nese do ishe me te 20 shekuj.

Tradhetia, kjo fjale jo hyjnore, ky xhest i dhuruar nga djalli, ky epsh shtazarak qe ta kthen jeten me koke poshte e kembe lart ne diten me te bukur te saje, ky mallkim qe edhe nese je vertet engjell te ben djall.

Sa e kemi te lejueshme te jemi xheloz ne menyre qe mos ta lendojme partnerin dhe mos te shkaterrojme dashurine tone?!
Sa besoni dhe kujt ja besoni partneren/partnerin?!
Ju ben xheloz fakti qe e/i dashura/i kontakton me nje ''shok/shoqe'' kur ti nuk je i/e pranishem/pranishme?!
A besoni ne shoqerine e paster mes nje djali dhe nje vajze?!
Nese tradhetoheni nga partneri, cili do ishte reagimi i juaj?!

Plus - Shtoni cte doni ne lidhje me temen
avatar
Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Xhelozia, vdekje apo jete dashurise?! - Tradhetia, simbol i njeriut te keq!

Mesazh nga Burrelsja prej 20/7/2013, 17:20

tradhtojn njerezit qe skan kurajo dhe guxim per te dashuruar sa x dashurin ajo esht nje semundje kam lexuar shum histori dashurie qe kan rezultuar per shum vite skan pas nevoj as xhelozi as tradhti e as intriga

    Ora ėshtė 23/1/2019, 02:16