Pesė gabime qė femrat i bėjnė gjatė bisedės me partner!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pesė gabime qė femrat i bėjnė gjatė bisedės me partner!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/11/2009, 17:57Ju dhe partneri juaj mendoni se e njihni shumė mirė njėri tjetrin, se nuk keqkuptoni ose nuk keqkuptoheni gjatė bisedave, por e vėrteta ėshtė se as ato lidhje qė njihen si ''tė qėndrueshme'' nuk duhet ta mospėrfillin kėtė problem. Shumė ēifte bėjnė gabime gjatė komunikimit, madje shumė nga ato mbarojnė nė njė zėnkė qė mė vonė do tė prekė emocionalisht njėrin nga protagonistėt. Njėri do tė ndihet fitimtar mirėpo tjetri do tė ndjejė njė zbehje tė asaj lidhjeje. Pėr t'ju shmangur problemeve, nuk duhet ti injoroni , janė 5 gabime qė shumica e femrave i kanė tė pėrbashkėta, a jeni ju njė nga ato... mbase. Pra kujdes, ai nuk ėshtė shoqja jote, ai nuk i kupton ato qė nuk ia thua dhe i kupton vetėm gjysmėn e atyre qė ia thua. Kush ka thėnė se vetėm femrat janė tė komplikuara.

Gabimi 1. Fshehja e detajeve

Ėshtė gabimi kyē qė bėn njė femėr derisa i tregon partnerit te saj se tė shtunėn mbrėma do tė dalė me shoqe. Ajo nuk pėrmend hollėsitė ku, kur dhe saktėsisht me kėnd. Pėrderisa pėr njė femėr ėshtė e rėndėsishme tė dijė tė gjitha hollėsitė, ėshtė shumė normale qė edhe mashkulli tė kėrkojė njė gjė tė tillė. Pa panik, pa u nervozuar dhe pa e akuzuar pėr mosbesim, nė mėnyrėn mė tė afėrt tregoji gjithēka. Ai do tė ndihėt i qetė, pėrderisa t’i do tė jesh rehat, pa pasur nevojė ta thėrrasėsh ēdo orė.

Gabimi 2. Koha e gabuar

Tė gjitha femrat duhet tė dinė se ėshtė gati e pamundur tė debatosh, pėrderisa Ai ėshtė duke shikuar televizor. Dhe pas kėtij gabimi qė s'kapėrdihet, menjėherė vjen tjetri, mendimi se ai i jep mė shumė rėndėsi televizorit... a e keni ditur se, ata nuk pėrqendrohen dot nė disa gjėra njėkohėsisht. Atė mund ta pyesėsh pėr ēkado, dhe ai pėrgjigjet me "ėhė" qė do tė thotė se njė pjesė e trurit tė tij ėshtė pėrqendruar nė TV, pjesa tjetėr ėshtė nė gjumė... ti mund tė flasėsh tėrė ditėn, e ai ... "ėhė ... ėhė''
Nga ana tjetėr, meshkujt shfrytėzojnė ēastet kur Ajo ėshtė duke u pėrgatitur pėr punė , duke lexuar revistėn e saj tė preferuar, saktėsisht, kur ajo ėshtė e preokupuar me diēka tjetėr. Ai e bėn kėtė qėllimisht ngase ai nuk ndihet mirė gjatė bisedave tė gjata dhe tė thella pra gjen kohėn "e pėrshtatshme" kur ajo nuk mund tė pėrqendrohet nė atė bisedė.Gabimi 3. Fjalitė qė fillojnė me “...kam njė lajm tė keq”

Kur ajo do tė tregojė diēka qė partnerit ndoshta nuk do t'i pėlqejė, fjalinė e fillon me "Kam njė lajm tė keq ....edhe nėse fjala ėshtė pėr diēka shumė tė thjeshtė, ai do tė reagojė mė ashpėr. Problemi qėndron te mėnyra e gabuar e tė shprehurit, nė kėtė rast. Ai asnjėherė nuk pėrgatit fjalim, por i "bie shkurt" futet drejt nė temė dhe thotė atė qė ka pėr tė thėnė , kėtė e pret edhe nga ajo. Nė situata tė tilla mė mirė ėshtė tė futesh direkt ne temė sesa tė flasėsh gjepura derisa tė thuash diēka qė ai ta kuptojė.

Gabimi 4. Papritur biseda kthehet nė monolog

Ajo ėshtė duke treguar historinė e shoqes sė saj qė ėshtė ndarė nga i dashuri, dhe ai ka shtypur butonin MUTE . Problemi qėndron kėtu: Atyre nuk u pėlqejnė hollėsitė ... nuk duan tė dinė detajet e ndarjes (nė kėtė rast).Nė disa raste ata nuk interesohen pėr diēka qė nuk ka tė bėjė me ta personalisht. Nėse nuk do tė pėrfundosh duke e shkundur atė pėr t'ia tėrhequr vėmendjen, gjatė bisedės bėj ndonjė pyetje dhe ai do te kthehet sėrish nė TOKĖ. Ai e ka mė tė lehtė tė shpėrqendrohet derisa flet vetėm ajo, sesa kur ka tė bėjė me pyetje provokative.

Gabimi 5. Mos provo tė zbulosh mė tė fshehtat

Femrat pyesin pėr ēdo gjė. Sinqeriteti ėshtė veti e mirė, mirėpo janė disa gjėra qė ndoshta partneri juaj nuk ka nevojė ti di. Ajo nuk ka nevojė ta dijė se atij nuk i duket mė e bukura nė botė, nuk duhet ta dijė nėse ai shikon revistat me femra nudo. Ai ėshtė mė mirė tė mos e dijė nėse ajo ka kriza xhelozie qė mundohet ti fshehė dhe mund tė jetojė edhe pa e ditur se ajo ka njė numėr dyshifror tė lidhjeve nga e kaluara. Disa gjėra ėshtė mė mirė tė mbeten tė fshehta, ashtu qė ajo ėshtė e vetmja nė botė pėr tė, ai asnjėherė nuk ka shfletuar revistėn "Playboy", ajo nuk ėshtė xheloze dhe ka pasur vetėm njė lidhje tė dėshtuar. Mos pyet asnjėherė pėr tė gjitha ato imtėsi qė nuk ja vlen as tė pėrmenden, pėrndryshe do tė fitosh bindje tjetėr nga ajo qė ke pasur pėr partnerin.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Pesė gabime qė femrat i bėjnė gjatė bisedės me partner!

Mesazh nga Burrelsja prej 14/7/2013, 12:21

Gabimi 3. Fjalitė qė fillojnė me “...kam njė lajm tė keq”

Kur ajo do tė tregojė diēka qė partnerit ndoshta nuk do t'i pėlqejė, fjalinė e fillon me "Kam njė lajm tė keq ....edhe nėse fjala ėshtė pėr diēka shumė tė thjeshtė, ai do tė reagojė mė ashpėr. Problemi qėndron te mėnyra e gabuar e tė shprehurit, nė kėtė rast. Ai asnjėherė nuk pėrgatit fjalim, por i "bie shkurt" futet drejt nė temė dhe thotė atė qė ka pėr tė thėnė , kėtė e pret edhe nga ajo. Nė situata tė tilla mė mirė ėshtė tė futesh direkt ne temė sesa tė flasėsh gjepura derisa tė thuash diēka qė ai ta kuptojė.

    Ora ėshtė 21/10/2018, 19:36