Nėntė zgjidhje pėr problemet nė martesė!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Nėntė zgjidhje pėr problemet nė martesė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/11/2009, 17:13

Ёshtё normale qё nё ēdo martesё tё ketё probleme tё natyrёs sё ndryshme. Kёto ndodhin edhe nё fillimet e lidhjes martesore, kur bashkёshortёt ende nuk e njohin shumё mirё njёri tjetrin. Ajo qё ёshtё kryesorja, ёshtё se duhet qё kёto probleme tё tejkalohen pa ndikuar nё dashurinё dhe lumturinё e ēiftit.

1. Mos u bёni libёr problemi, por ēelёs pёr zgjidhjen e tij …

Rruga mё e rёndёsishme e zgjidhjes sё problemeve nё njё martesё, ёshtё qё tё mos bёhesh shkak problemi. Pasi nё njё vend ku nuk ka probleme, nuk ndihet as nevoja pёr zgjidhje tё tyre. Por, nё rastet kur kёto probleme lindin nё mёnyrё tё pavullnetshme, atёherё, njeriut I duhet tё jetё mos kthehet nё njё “libёr” problemi, por nё njё “ēelёs” pёr zgjidhjen e tij.

2. Energjinё qё do tё shfytёzoni pёr zgjidhjen e problemit, mos e harxhoni duke pёrjetuar panik…

Mos harxhoni energji pёr tё rritur shkallёn e panikut, ndёrkohё qё atё mund ta pёrdorni pёr zgjidhjen e problemit. Mos u bёni si ai ushtari nё luftё qё harxhon plumbat pa ardhur akoma armiku. Mos vendosni me idetё qё “unё kёshtu e kisha menduar…” pa dёgjuar palёn tjetёr. Mos u sillni sikur nё mes ka njё problem, kur ky i fundit nuk ekziston. Mos harroni se shkatёrrimi ёshtё i lehtё, por riparimi ёshtё i vёshtirё. Me njё fjalё, mund tё shkatёrroni sarayet e zemrёs sё bashkёshortit, por kjo nuk mund tё rindёrtohet ndoshta edhe me njё mijё fjalё tё bukura.

3. Pёrpiquni tё mos thoni “Ah, sikur…” …

Mos e mёrzisni bashkёshortin/bashkёshorten tuaj duke konsideruar dhe paraqitur si problem ēdo veprim. Mos e humbisni dashurinё e tij /saj duke e detyruar tё thotё “Tashmё s’mund tё duroj dot mё kapriēot e tua”. Mos e detyroni veteveten tё mendojё “Ah sikur tё mos e kisha thёnё kёtё fjalё!, Ah sikur tё mos e kisha bёrё kёtё gjё!, Ah sikur tё kisha menduar si tani”…. Sepse dashuria ёshtё si dielli. Nёse ju i hapni deri nё fund dritaret e zemrёs, edhe drita e diellit rrezaton deri nё fund, por nёse i mbyllni ato, rrezet nuk kanё mё rrugё depёrtimi. Mos mendoni se “Dielli im gjeёn njё rrugё depёrtimi”…

4. Qёndrojini larg armёs “Por” …

Mos u sillni si njё engjёll qё nuk gabon kurrё. Mos mbroni gjithmonё veten tuja dhe kur bashkёshorti/bashkёshortja juaj ju pyet se “Pse e bёrё kёshtu kёtё gjё?”, mos ju drejtoni pushkёs “Por…”. Apo, mos nxisni konflikt duke thёnё vazhdimisht se “por, unё ta pata thёnё, por, por …”. Pёrballё jush keni jo njё person armik qё duhet ta qёlloni me armё, por dikё qё duhet t’I fitoni zemrёn e dashurinё. Mos harroni se “Trendafili qё tё qёllon miku” ёshtё mё I rёndё se “plumbi qё tё gjuan armiku”.

5. Mos e mendoni veten si njё agjent policie…

Ka nga ata bashkёshortё qё ia pёrplasin gabimet bnashkёshortit nё fytyrё. Duket sikur e ndiejnё veten si njё agjent i fshehtё policie qё ёshtё nё ndjekje tё dikujt e qё pret tё bёjё njё faj pёr ta spiunuar apo tё ta gjykuar. Dhe nё momentin qё I pyet se pse e bёjnё diēka tё tillё tё pёrgjigjen se “Unё po bёj atё qё duhet, po rregulloj gabimet e tij /e saj dhe po mendoj tё mirёn e tij/e saj”. Por, ēdo e vёrtetё nuk mund tё thuhet nё ēdo vend. Nuk ёshtё detyrё e njeriut qё tё flas ēdo vёrtetё nё ēdo vend. Edhe njё kafshatё bukё madje nuk mund tё pёrcillet pa u pёrtypur.

6. Qёndroni larg ndjenjave tё inatit…

Ka nga ata bashkёshortё qё nё martesё nuk i afrohen nё asnjё mёnyrё problemeve tё lindura duke u pёrfshirё nё ndjenjat e inatit. Ata futen nё njё atmosferё tё tillё qё mendojnё se “Ta bёj kёshtu e t’i bёhet mёsim”. Vallё, cili nxёnёs mund tё mendojё se “Unё nuk po e bёj kёtё detyrё apo nuk po e mёsoj kёtё temё qё t’I bёhet mёsim mёsuesit”? nxёnёsi qё bёn diēka tё tillё, e nxit mёsuesin ta vlerёsojё negatrivisht dhe detyrimisht ngelet nё klasё.

7. Mos u bёni mbartёs tё problemit…

Nё shumё martesa, pёrmendja ēdo ditё e njё problemi tё zgjidhur, kthehet nё njё problem mё vete. Nёse njёri nga bashkёshortet pёrpiqet ta harrojё problemin dhe tjetri ia kujton ēdo ditё, duke thёnё se “Pse u solle ashtu?, pse mё ofendove? etj”, atehrё ky problem lind tё tjerё. Nё tё vёrtetё, problemet nё martesё duhet tё zgjidhen si njё problem matematike. “Tani jemi nё orёn e matematikёs. Kemi njё problemё qё duhet ta zgjidhim. E zgjidhim. Bie zilja dhe mbaron ora e mёsimit”. Kjo duhet tё jetё ajo qё ēiftet duhet tё kenё parasysh.

8. Falni…

Duke qenё se ёshtё njeri, bashkёshorti juaj edhe mund tё gabojё. Kёtё gjё ndoshta mund ta kuptojё me vonesё dhe ju kёrkon ndjesё. Mos I kёrkoni llogari duke i thёnё se “Pse e bёrё ashtu”. Kush fal, ёshtё gjithmonё fitues.

9. Martesёn mos e konsideroni si njё problem qё kёrkon zgjidhje, por si njё lumturi qё duhet tё jetohet…

Sytё tuaj le tё shkёlqejnё, nga buzёt tuaja tё dalin vargjet e dashurisё. Perdet e lumturisё le tё mbulojnё ēdo cep tё shtёpisё tuaj. Shtёpia juaj le tё jetё njё saraj lumturie, ju njё zanё mali qё dёshiron gjithmonё tё mirёn dhe bashkёshorti juan le tё jetё princi i dashur i atij saraji.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 00:36