Rregulla tė arta mbi komunikimin nė ēift!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Rregulla tė arta mbi komunikimin nė ēift!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/11/2009, 17:11

Rregulla tė arta mbi komunikimin nė ēift! FileContent

• Sė pari, pėrpiquni tė njihni veten tuaj, jini nė dijeni tė ndjenjave qė keni pėrbrenda...

• Pėrpiquni tė kuptoni bashkėortin/bashkėshorten tuaj; mor prisni tė jeni ju gjithmoni ju ai qė duhet tė kuptohet nė ēift...

• Kuptoni qė tashmė jeni tė martuar, keni arritur nė njė moshė tė tillė qė ju vė para pėrgjegjėsive mė tė mėdha...

• Pas ēdo problemi qė mund tė lind nė ēift, mos thoni kurrė “unė dalė dhe shkoj tek prindėrit e mi” ose “marr xhaketėn e ik nga shtėpia”. Pėrpiquni tė jeni konstruktiv nė forcimin e lidhjeve nė familjen tuaj.

• Nė rast problemi, mos kėrkoni njė gjykatės qė mbėshtet problemet tuaja. Gjeni dikė qė nuk merret me personat, por me zgjidhjen e ēėshtjeve...

• Pasi tė njihni njėri tjetrin, duhet tė jeni nė gjendje ti pėrgjigjeni situatės “Une e di se si duhet tė sillem me bashkėshortin/bashkėshorten time nė raste tė caktuara, e di se duhet tė komunikoj me tė”...

• Mendoni mirė se si ēfarė dhe si do tė thoni atė qė mendoni. Mos harroni mentalitetin e bashkėshortit tuaj...

• Mėsoni tė kėrkoni ndjesė. Nė momente tė caktuara, rini larg ndjenjave tė krenarisė...

• Kėrkoni ti zgjidhni problemet pa u mbledhur shumė. Mos kujtoni problemet e shkuara nė ēdo problem qė mund tė dalė...E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 01:14