Shenjat qė tregojnė se marrėdhėnia ėshtė nė finish!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Shenjat qė tregojnė se marrėdhėnia ėshtė nė finish!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/11/2009, 16:57

Shenjat qė tregojnė se marrėdhėnia ėshtė nė finish! Fileco37

Edhe pse njė marrėdhėnie mund tė kėtė njė farė historie apo disa vite bashkė, zėnkat e grindjet janė tė pashmangshme, dhe ndonjėherė mund ta ēojnė lidhjen drejt fundit tė pashmangshėm.

Tė kesh projekte tė pėrbashkėta, tė jesh i aftė tė pėrballosh stresin e pėrditshėm qė mund tė shkaktohet nga probleme ekonomike, shėndetėsore, tė dish tė mėnjanosh agresivitetin, tė kesh njė farė ironie, njė farė lehtėsie nė tė kapėrcyerėn e vėshtirėsive dhe gjėja mė e rėndėsishme, ėshtė tė ndash nevojat e ēiftit nga ato tė familjes. Nė qoftė se familja ka nevojė pėr qėndrueshmėri, ēifti, pėr tė mos u mėrzitur, duhet tė ketė dhe njė dozė tė mirė durimi. Nė pėrgjithėsi, problemet nuk qėndrojnė te mosha, por tek vitet qė kanė kaluar bashkė.

Me fjalė tė tjera, problemi ėshtė si tė kemi njė “ti” dhe “unė”, pėrveē “ne”. Tek tė tridhjetat ka njė ndryshim te modelet nė ēift, d.m.th. dėshira pėr tė ndarė gjithēka me partnerin, mėnyrėn e tė bėrit tė gjėrave, tė gjithė investimin nė punėn e tyre. Nė praktikė kanė njė model tė tyrin romantik, por mendojnė pėr karrierėn dhe kjo shpesh ēon nė krizė raportin. Kėshtu, kur njėri nga partnerėt vendos tė zhvendoset nė njė qytet tjetėr me punė dhe tjetri vendos tė mos e ndjekė. Tek tė dyzetat problemi qėndron te njė hapėsirė autonome, pak hapėsirė pėr “ai” dhe “ajo” tė pavarur nga “ne”. Pėr kėtė arsye ėshtė e vėshtirė tė vendosėsh tek i njėjti person tė gjitha cilėsitė: nė rastin e grave, pėr shembull, ėshtė burri i qėndrueshėm qė jep gjėrat kryesore dhe i dashuri qė tė bėn tė fluturosh. Por vjen njė moment ku duket se marrėdhėnia ka arritur nė vijėn e finishit. Ka disa shenja qė e bėjnė atė tė dallueshme, nė mėnyrė qė tė pėrgatiteni pėr fundin e pashmangshėm..

1- Nuk ndihesh e lumtur kur je me tė, ndihesh e stresuar, e mėrzitur.
2- Ti mendon shpesh pėr njė ish-tėndin qė ke pasur mė parė, duke menduar se ke qenė mė mirė me tė.
3- Ke brenda teje njė dėshirė pėr tė ndryshuar nė tė gjitha drejtimet, nė dashuri; ke dėshirė tė ikėsh dhe tė largohesh, tė jetosh nė njė vend tjetėr, tė ndėrrosh punė, tė ndėrrosh edhe partnerin.
4- E shikon atė nėn njė kėndvėshtrim tjetėr. Tė mėrzit ēdo gjė e tij, edhe pėr gjėnė mė tė vogėl nisni zėnkat, si pse ka nisur tė pijė ēaj kur zakonisht pinte kafe, apo se e hap gojėn si hipopotam kur qesh.
5- Ndihesh gjithnjė edhe mė e distancuar prej tij, psikologjikisht dhe fizikisht. Ke pak dėshirė tė rrish me tė, je si e shurdhėr ndaj gjėrave qė tė thotė. Pėrqafimet, pėrkėdheljet, puthjet bėhen gjithnjė edhe mė tė rralla. Dorė mė dorė nuk rrini mė shumė se njė minutė, sepse justifikohesh se i ke duart e djersitura. Aktiviteti seksual nė kėtė fazė ėshtė njė skandal i vėrtetė, diēka shumė e shpejtė dhe me dhimbje.
6- Marrėdhėnia nė krizė kthehet nė njė fiksim.
7- Ti ēdo ditė pyet veten se mos ėshtė vetėm njė keqkuptim i pėrkohshėm qė do tė kalojė. Por sa mė tepėr mendon, aq mė tepėr lidhja juaj me tė ėshtė gati drejt zgjidhjes ti thua: “Nuk e dua mė”.
8- Ti nis e pyet prindėrit, kolegėt, tė njohurit: “A bėn vallė ai pėr mua?”, “Ē’mendoni pėr tė?”. Dhe, nėse pėrgjigjet e tyre nuk tė kėnaqin, ti i drejtohesh astrologėve, magjistarėve tė ndryshėm dhe ato tė forcojnė bindjen se ėshtė koha e pėrshtatshme tė ndahesh me tė.

Shkatėrrimi i dėshirės seksuale

Problemi qė qėndron nė zemėr tė martesės moderne dhe arsyes sė statistikave shumė tė larta tė divorceve, ėshtė se jeta familjare shkatėrron dėshirėn seksuale, pavarėsisht se sa i dashuruar mund tė jetė ēifti. Me fjalė tė tjera, seksi dhe martesa nuk janė gjithmonė tė pajtueshme. Studiuesit shprehen se ekziston njė paradoks mes nevojės pėr siguri, familjaritet dhe parashikueshmėri, tė cilėt kėrkojmė nė marrėdhėniet afatgjata, dhe fakti se erotizmi lulėzon me gjėrat e reja, misterin dhe rrezikun. Krijon njė tension mes nevojės sonė pėr siguri dhe pėr aventurė. Dashuri dhe dėshirė: janė tė lidhura dhe bien ndesh. Disa studiues nga Belgjika argumentojnė se, ndryshe nga dashuria, ngacmimi seksual nuk luan me rregullat e qytetarisė sė mirė. Ajo harliset me lojėrat e pushtetit, avantazhet e padrejta, ndryshimet e rolit, manipulimeve joshėse dhe egėrsive delikate.

Mungesa e afrimitetit nė ēift

Ajo nga e cila njerėzit largohen ėshtė njė ndjenjė e pajetė. E kundėrta e lidhjes me dikė ėshtė kur shtrihesh pranė tij dhe pėrjeton vdekjen, dhe kjo ėshtė e tmerrshme. Por tė gjithė ēiftet ku ndjenja e dashurisė ėshtė fshehur kalojnė pėrmes kėsaj. Ekspertėt sugjerojnė se sekreti i suksesit martesor nuk ėshtė vetėm familjariteti, por t’i lesh edhe hapėsirė partnerit. Kultura moderne na thotė vazhdimisht se zgjidhja e konfliktit mes dashurisė dhe dėshirės ėshtė rritja e afėrsisė. Nėse flasim mė shumė, do tė ndajmė mė shumė dhe do tė komunikojmė mė shumė, dhe kjo do tė sjellė njė marrėdhėnie seksuale mė tė mirė. Jo vetėm mungesa e intimitetit frenon dėshirėn seksuale, por edhe tepria e tij. Nė jetėn tonė dashurore duam afėrsi, por dėshira seksuale ka nevojė pėr hapėsirė. Nuk ka asgjė tė keqe afėrsia e ngushtė, por nuk ėshtė shenjė e mirė pėr erotizmin.

Tė fillosh njė marrėdhėnie


Ta bėni tjetrin tė dashurohet dhe tė filloni njė marrėdhėnie nė ēift, varet nga ju. Miqtė mund tė na thonė se tė gjesh njeriun e duhur ėshtė thjesht tė gjesh kohėn e duhur, por fillimisht duhet tė njihni veten. Tė njihni mirė veten do tė thotė tė viheni nė kontakt me esencėn tuaj mė intime, tė zbuloni natyrėn, objektivat, dėshirat, pikat tuaja tė dobėta, kėrkesat e parevokueshme dhe kufijtė e tolerancės, pra tė dini kush jeni dhe ku doni tė shkoni. Kėto pika mund tė jenė mė pas tė zbatueshme nė kėrkim tė shokut qė me tė vėrtetė ju pėrshtatet. Sa mė shumė ta njihni dhe kuptoni veten, aq mė tė shumta do tė jenė mundėsitė e suksesit nė lidhjen tuaj. Tė njihni dhe tė kuptoni veten nuk ėshtė shumė e vėshtirė, por kėrkon kohė dhe energji. Mund ta bėni duke lexuar, duke folur, duke medituar, duke u lutur, duke marrė pjesė nė seminare, duke u kėshilluar me njė mjek, njė astrolog, apo cilindo tjetėr udhėrrėfyes.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/6/2019, 10:52