Si tė thuash: "Nuk tė dua mė..."

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Si tė thuash: "Nuk tė dua mė..."

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/11/2009, 16:12

Si tė thuash: "Nuk tė dua mė..." FileContent

Kur s'ka dashuri mė, irriton prekja e partnerit. Tashme diēka ėshtė thyer, gjithēka ka ndryshuar dhe nuk mban mend asgjė qė ka qenė mė parė njė urė lidhėse me partnerin. Papritmas konstatoni se keni krijuar lidhje dashurie me njė njeri qė ėshtė i huaj pėr ju! Nė anėn tjetėr, nė atė zbrazėti shpirtėrore ju shfaqet personi nga e kaluara juaj, apo ndoshta dhe dikush tjetėr qė momentalisht ju tėrheq vėmendjen. Nėse tashmė keni arritur tė shikoni kėto shenja tek vetja apo tek partneri, duhet tė filloni tė mendoni se ėshtė koha qė tė zgjidhni rrugėn mė tė mirė tė mundshme pėr lidhjen tuaj dhe t'i vendosni pikė tė gjitha marrėzive.

Si ta organizoni ndarjen nga partneri

1. Zhdukja e qetė

Mėnyra mė e zakonshme e ndėrprerjes sė lidhjes ėshtė ajo e ngadalshme, e qetė, duke u larguar gradualisht dhe duke shpresuar se partneri do t'ju harrojė apo do tė gjejė dikė tjetėr. Si arsyetim gjeni se jeni shumė tė zėnė me punė, s`mundeni tė dilni etj. Nuk bėheni e gjallė nė telefon, ndėrroni numrin etj. Duhet tė keni parasysh se kjo metodė funksionon vetėm te lidhjet e shkurtra, qė kanė zgjatur vetėm 2-3 muaj.

2. Ndarja sy me sy

Shumė psikologė kanė rėnė dakord se mėnyra mė e mirė e ndarjes ėshtė kur tė ulet ēifti sy me sy dhe qetė, por me vendosmėri t'i sqarohet partnerit se nuk keni asgjė personale kudėr tij/saj, mirėpo problemi ėshtė se lidhja juaj nuk funksionon. Lamtumirė dhe mos lini ura prapa vetes.

3. Gėnjeshtrat

Ėshtė zgjidhje e vėshtirė, por ndonjėherė gėnjeshtra ėshtė mė e mirė se realiteti i hidhur. P.sh., ėshtė mė mirė tė shpikni diēka dhe tė thoni se "kam gjetur dikė tjetėr dhe dua tė jem me tė", sesa tė thoni njė tė gėnjeshtėr. Nėse vendosni tė zgjidhni gėnjeshtrėn qė ėshtė e lehtė dhe pėr tė cilėn edhe partneri do tė kuptojė se nuk ėshtė arsye e vėrtetė, duhet tė jeni tė vendosur. P.sh: "Nuk jam i gatshėm tė angazhohem nė diēka serioze". Apo: "Dua t'i kushtoj vėmendje karrierės". Partneri juaj do ta ketė shumė tė vėshtirė tė mos i pranojė kėto arsyetime.

4. Ndarja rreth e rrotull

Shpesh ndodh te shumė ēifte qė ndarja tė zgjasė mė gjatė se vetė lidhja nė dashuri. Edhe pse njėri nga partneret nuk e do mė tjetrin, gjen arsye tė stilit: "Nuk dua ta lėndoj". Thjesht i frikėsohet ndjenjės sė fajit dhe me kėtė mendon se bėn punė tė madhe duke vazhduar qe ta mbajė lidhjen tė paralizuar. Nė tė shumtėn e rasteve kjo ėshtė ndarja mė e dobėt e mundshme dhe njė gjė tė tillė vėrtet nuk e meriton njeriu me tė cilin ke ndarė, madje sė paku edhe njė muaj tė vetėm tė jetės tėnde. Shumė mė tepėr ka pėr t'u ēmuar vendosmėria juaj atėherė kur tė kthjellohet dhe tė kuptojė se vėrtet ka mbetur shumė pak nė atė lidhje!

5. Ndarja agresive!

Kėtė mėnyrė tė ndarjes zakonisht e zgjedhin personat jo tė sinqertė dhe me natyrė frikacaku. Ja si ndodh njė ndarje e tillė tipike: Vazhdimisht kritikon partnerin, ia hedh fajin, i cakton kėrkesa tė pamundshme, ėshtė vetjak dhe posesiv, mashtron prapa shpine dhe vazhdimisht e ndėrron sjelljen e vet!

6. Ndarja nė vende publike!

Asnjėherė nuk guxoni qė ndarjen ta ndėrmerrni para njerėzve tė tjerė tė pranishėm. Kjo mund tė shkaktojė shumė plagė te partneri juaj, mund tė ndikojė qė ta humbė vetėbesimin dhe tė vdesė emocionalisht! Le tė jetė vendi i qetė, ju tė dy vetėm dhe mundėsisht nė njė vend jopublik. Atėherė partneri nuk do tė jetė nė gjendje edhe tė bisedojė lirshėm me ju, edhe tė pėrkujdeset pėr emocionet e veta nė atė ēast. Edhe pse shumė lidhje fillojnė nė vende publike si punė, kafeteri, stadium, kinema, kėto nuk janė vende tė mira pėr ndarje.

7. Mundohuni tė merrni pėrsipėr fajet tuaja

Edhe pse nuk gjeni mė asgjė qė do t'ju mbante nė lidhje me partnerin, mundohuni qė sė paku pjesėn tuaj tė fajit ta merrni pėrsipėr. Ėshtė shumė lehtė tė lėndohet dikush qė vėrtet ju do apo ju ka dashur. Pa e marrė parasysh arsyen pse dėshironi tė ndaheni, duhet tė keni respekt si ndaj njė krijese njerėzore tė pėrbėrė nga emocionet, dėshirat, ėndrrat etj.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/8/2019, 01:27