desha te shtoja diēka per meredheniet ne distance

Share
avatar
DIP LOVER
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 24/09/2008
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 264
<b>Pikėt</b> Pikėt : 332
<b>Votat</b> Votat : 2
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : ēufoja dhe bubi kaēurel

Buzqeshje desha te shtoja diēka per meredheniet ne distance

Mesazh nga DIP LOVER prej 25/9/2008, 21:55

Mardheniet ne distance mund te jene te qendrueshme dhe te pa qendrueshme!
Cfare duhet te kuptojme me marredhenie te qendrueshme?
Ne marredheniet e qendueshme hujne shume faktore por per te qene shkurt e sakte dua t'ju kujtoj nje gje qe ne shqipetaret pak kohe kemi filluar per ta kuptuar:
Ne jetojme ne nje bote kapitali pra gjitheēka eshte e lidhur me anen ekonomike ku munde te kuptojme dhe marredheniet ne distance.
Menura e komunikimit, letra, telefon, mail, sms, msn, et shume te tjera jane te lidhura me kete ku dhe mundesia ekonomike per te siguruar te gjitha keto.
Deshe te them qe keto marredhenie jane me te shumten e rasteve te pa qendrueshme...........
.........Mos harroni mungesen e kontaktit fizik...!!! large zemres....kompletoni ju pjesen tjeter 006
avatar
Esster
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 19/10/2008
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 11
<b>Pikėt</b> Pikėt : -4
<b>Votat</b> Votat : 1
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : rrini urt se ju thy ne mes

Buzqeshje Re: desha te shtoja diēka per meredheniet ne distance

Mesazh nga Esster prej 19/10/2008, 14:49

Larg zemres ------------- do thoje ti ,,hmmm ncncnc s'eshte aspak e vertet sepse,,un po e perjetoj prej nje viti nje exerienc te tille dhe jam mjaftueshem mire ,,megjithse paret telefon i kena bo ,,pa lloarit mo mallin qe,,mbizotron ,bref ,,nese duam duam dhe PIK distanca per mua ka qen nje experien c sa e bukur po aq e rende ,,,dashuroni o popull se O mire
avatar
Dona20
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 04/06/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1825
<b>Pikėt</b> Pikėt : 3863
<b>Votat</b> Votat : 48
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Mos i merr gjėrat personalisht !! Njerėzit i bėjnė gjėrat pėr vete e jo pėr ty!!

Buzqeshje Re: desha te shtoja diēka per meredheniet ne distance

Mesazh nga Dona20 prej 6/6/2009, 17:32

Largėsia shuan zjarrin e vogėl dhe ndez zjarret e furishme, qė nuk e fikė as edhe nje det i tėrė me ujė,... sepse kur je larg, dhe e dashuron dikend, e kupton se sa e rėndėsishme ėshtė prania e tij apo asaj nė jetėn tėnde!!
Apo ajo qė syt nuk shofin,... ruhet nė zemėr!!

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: desha te shtoja diēka per meredheniet ne distance

Mesazh nga Burrelsja prej 8/7/2013, 11:54

Marrėdhėnjet nė distancė mund tė jenė problematike dhe tė vėshtira. Mė poshtė mund tė lexoni disa kėshilla qė mund t'ju ndihmojnė ta vazhdoni kėtė marrėdhėnie. Romanca nė distancė ėshtė njė fenomen modernė. 100 vjet mė parė largimi i njėri prej partnerėve shėnonte dhe fundin e marrėdhėnies. Por sot, me evoluimin e mjeteve tė transportit dhe vjetet e komunikimit si interneti, marrėdhėniet nė distancė jan bėrė gjithmonė e mė tė zakonshme. Nuk ėshtė e pazakonte sot qė njė ēift tė vazhdoj romancėn edhe pse mund tė jen qindra apo mijėra kilometra larg njėri-tjetrit. Megjithatė, mardhėniet nė distancė kan disa vėshtirėsi. Suksesi i njė marrėdhėnije tė tillė varet nga afėrsia qė kan dy personat pėr t'u pėrshtatur me mungesėn e njėri-tjetrit pėr tė kapėrcyer filozofinė " larg syrit, larg zemrės " Nėse mendoni se keni aftėsi pėr tė pasur njė marrėdhėnie nė distancė, lexoni disa kėshilla qė do t'iu ndihmojnė ta mbani tė gjallė romancėn tuaj.Pėrkushtimi

Nėse doni qė marrėdhėnia juaj tė funksionojė, ėshtė e rėndėsishme qė tė dy tė bini dakort pėr nivelin e pėrkushtimit qė prisni nga njėri-tjetri. Nėse njėri prej jush e sheh kėtė marrėdhėnie si serioze dhe monogame kurse tjetri jo, atėherė do te keni probleme. Ėshtė e rėndėsishme qė tė dy tė dėshironi tė njėjtat gjėra dhe tė keni tė njejtėn pritshmėri ndaj kėsaj marrėdhėnije.
Pėrpara se tė pėrkushtroheni nė njė marrėdhėnie nė distancė, uluni me partnerin tuaj dhe komunikoni hapur rreth pikėpamjeve tuaja mbi kėtė marrėdhėnie. Bini dakort pėr rregullat qe do tė vendosni. Sigurohuni qė marrėveshja juaj ka themele tė shėndetshme dhe do t'iu evitojė zhgėnjimet nė tė ardhmen.

Komunikimi
Komunikimi ėshtė ēelėsi i njė marrėdhėnie, por nė njė marrėdhėnie nė distancė ai ėshtė dhe mė i rėndėsishėm. Flisni me njėri-tjetrin rregullisht nė telefon. Telefonat e shpeshta do t'iu ndihmojnė qė ju tė ruani pasionin pėr njėri-tjetrin. Por teknologjia sot ofron dhe mėnyra tė tjera pėr tė komunikuar me partnerin, si pėrshembull me E-mail.. Ėshtė dhe komunikimi nė oret e vona tė darkės me mesazhe nė kompjuter.. POR MOS HARRONI MYNYRĖN E VJETĖR TĖ KOMUNIKIMIT, ATĖ QĖ MBETET DHE MĖ ROMANTIKJA, DĖRGOJINI NJĖRI-TJETRIT LETRA DASHURIE..
Atėherė kur nuk keni mundesi ti pėrcillni ndjenjat tuaja pėrmes prekjes, komunikimi bėhet edhe mė i rėndėsishėm. Njė marrėdhėnie nė distancė ka nevojė pėr imagjinatė, pėr tė gjetur mėnyra krijuese pėr tė mbajtur komunikimin e hapur mes dy partnerėve.

Sinqeriteti

Sinqeriteti ėshtė i rėndėsishėm nė ē'do marrėdhėnie, kohėzgjatja e njė marrėdhėnie nė distancė varet nga aftėsia juaj pėr tė komunikuar sinqerisht me njėri-tjetrin rreth asaj qė ndjeni apo pėr tė zgjidhur problemet nė ēift,pėrndryshe marrėdhėnia juaj mund tė shkaterrohet. Nėse doni qė romanca juaj tė zgjasė, atėherė nuk mund tė injoroni ndjenjat e njėri-tjetrit dhe tė lini mėrzinė tė ndėrhyjė nė marrėdhėnien tuaj. Tregohuni tė sinqertė me partnerin tuaj, nė mėnyrė qė tė zgjidhni problemet apo kėqkuptimet qė mund tė krijohen.

Kompromisi

Kompromisi ėshtė njė element shumė i rėndėsishėm pėr tė pasur njė marrėdhėnie nė distancė tė suksesshme. Vazhdimisht do t'iu duhet tė bini nė kompromis nėse doni ti jepni vlerėn qė meritoni marrdhėnies suaj. Vizitoni me rradhė njėri-tjetrin. Lėreni pėrgjysėm aktivitetet tuaja tė preferuara kur partneri ju telefonon dhe vėrtetė ka nevojė pėr kohėn dhe vėmendjen tuaj. Nga ana tjetėr, jepni partnerit hapėsirėn pėr tė cilėn ka nevojė.

Fleksibiliteti
Qė kjo marrėdhėnie nė distancė tė funksionojė, qė tė dy duhet tė jeni fleksibėl. Gjėrat nuk mund tė shkojnė gjithmonė ashtu siē i keni planifikuar. Njė fundjavė bashkė qė keni kohė qė e prisni mund tė shtyhet disa herė si pasoje e punėve tė papritura qė mun ti dalin njėrit apo tjetrit. Duhet ta mirkuptoni njėri-tjetrin nė kėto raste. Mos e lejoni zhgėnjimin qė tė shkatėrrojė marrėdhėnien tuaj. Gjithashtu duhet tė jeni tė hapur pėr takime tė paplanifikuara me njėri-tjetrin.

Besimi

Ndėr tė gjitha gjėrat qė mund tė vrasin dhe marrėdhėnien me pasionante, mungesa e besimit ėshtė ajo mė e mundshmja. Nėse mendoni vazhdimisht qė partneri juaj, i cili jeton larg jush, ėshtė i pėrfshirė nė njė marrėdhėnie tjetėr, atėherė ky ėshtė njė problem. Nėse e keni problem ti besoni partnerit tuaj, atėherė duhet tė mendoni pėr tė gjitha arsyet pėr mos ti besuar atij. Nėse ai/ajo nuk ju ka dhėnė arsye qė ju tė mos keni besim, atėherė duhet tė ndryshoni. Gjeni mėnyrėn qė tė filloni tė besoni te parteni juaj, pėrndryshe jeni drej fundit. Nėse mungon besimi, nuk keni as bazėn pėr tė pasur njė marrėdhėnie tė suksesshme.

Pavarėsia

Ėshtė shumė e rėndėsishme qė nė njė marrėdhėnie tė qėndruashme, qofte kjo nė distancė ose jo, partnerėt tė ruajnė njė lloj pavarėsia. Ėshtė gabim qė tė ulesh ē'do natė para telefonit nė pritje tė telefonatės sė partnerit tuaj. Ju duhet tė ndiqni aktivitetet tuaja si zakonisht, sigurisht pa lėnė pas dore pėrkushtrimin ndaj partnerit. Nuk keni pse tė hiqni dorė nga jeta juaj. Duhet qė ju tė doni, jo vetėm partnerin, por edhe veten tuaj. Pranimi

Njerėzit qė kan njė marrėdhėnie tė qėndrueshme janė realistė. Ata e kuptojnė dhe e pranojnė faktin se marrėdhėnia e tyre nė distancė do tė ketė probleme me tė cilat duhen tė pėrballen. Ajo qė duhet tė bėni, ėshtė qė tė fokusoheni nė anėt mė tė mira tė kėsaj marrėdhėnie dhe tė dini ta pėrballoni me vėshtirėsitė qė do tė hasni.

Optimizmi

Nėse doni gjithmonė qė kjo marrėdhėnie tė funksionojė, ju duhet ta shihni gotėn gjysmė plot, jo gjysmė bosh. Kur ndiheni tė trishtuar se nuk keni pranė njeriun qė doni, mendoni pėr takimin tuaj tė ardhshėm pėr tė kaluar kėtė moment. Nė kėtė mėnyrė koha do tė kalojė shumė dhe ju do ta keni pranė njėri-tjetrin ...!!!!

Sponsored content

Buzqeshje Re: desha te shtoja diēka per meredheniet ne distance

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 21/4/2018, 13:37