Femrat: Si mund tė komunikojmė me meshkujt!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Femrat: Si mund tė komunikojmė me meshkujt!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/11/2009, 11:28

Femrat: Si mund tė komunikojmė me meshkujt! FileContent

Gėnjejnė edhe meshkujt. Te tė dyja palėt shpesh ndodh qė tė shpejtojnė tė sjellin pėrfundime tė ndryshme duke pėrdorur edhe imagjinatėn e tyre, pas pėrgjigjeve tė partnerit, e qė nė tė vėrtetė s’ka tė bėjė me realitetin fare. Kėshilltarja pėr ēėshtje seksuale e revistės mė tė lexuar britanike, “The Sun”, Sarah Hedley, duke dashur qė t’i zhveshė dhe komentojė vetėm mendimet e meshkujve, pėr t’ia bėrė mė tė lehtė femrės qė ta kuptoj botėn e tij, thotė: “Meshkujt janė sikurse njė sapun i lagur, sa mė tepėr qė pėrpiqeni ta shtrėngoni, aq mė shumė rrėshqet nga dora. Nė ato ēaste ai ndjen se i zihet fryma dhe e humb lirinė e tij, hapėsirėn dhe automatikisht fillon tė ikė”. Kėtė, sipas Sarah Hedley, mė sė miri mund ta kuptoni nėse i analizoni thėniet e meshkujve gjatė bisedave me ta.

RĖNDĖSIA E KOMUNIKIMIT

Nė tė shumtėn e rasteve, meshkujt nė komunikimet e tyre me femrat, njė gjė thonė e njė gjė tjetėr nė realitet e mendojnė. Pėr tė qenė e suksesshme nė pushtimin dhe mbajtjen e mashkullit qė doni, analizoni me kujdes fjalėt qė i thotė duke mos i lejuar nė anėn tjetėr imagjinatės tuaj qė tė krijojė fotografi joreale nė kokė. Kur mashkulli thotė se nuk ka kohė tė mjaftueshme dhe se vėrtet ėshtė i zėnė me punė, atėherė nė raste tė shpeshta ai mendon: “Nėse paraqitem se jam i zėnė me punė, do tė fitoj pak hapėsirė dhe ajo do tė pėrpiqet qė diku tjetėr tė kėrkojė argėtim”. Prandaj, kėshilla e saj pėr femrat ėshtė: relaksohuni dhe pritni me gjakftohtėsi derisa ai kėrkon takimin e ardhshėm. Atėherė, nėse vėrtetdėshironi ta pushtoni mashkullin, mos e teproni me paraqitjet tuaja. Nė ēastin kur duhet tė takojnė njė vajzė, meshkujt hasin nė shumė pengesa psikike. Kėtė nuk duhet ta merrni seriozisht, sepse aftėsia e pėrqendrimit te meshkujt ėshtė e kufizuar pėr kėto gjėra. Nėse gjithsesi dėshironi t’ju lajmėrohet, duhet tė pėrpiqeni t’i leni diēka nė kujtesė tė tij, qė vazhdimisht do ta pėrkujtoj nė ju.

LIRIA NĖ ĒIFT

Nėse dėgjoni qė njė mashkull ju thotė: “Mė duhet pak hapėsirė”, atėherė me seriozitet duhet ta kuptoni kėtė theksim tė tij. Sarah thotė se meshkujve nė tė vėrtetė nuk ju duhet hapėsira, sepse kur ata e fitojnė atė hapėsirė tė kėrkuar, nuk dinė dhe nuk kanė me ēka ta mbushin. Pėr kėtė, ėshtė mirė qė kur tė dėgjoni diēka tė tillė, tė zhdukeni pak me njė krenari, dhe t’i leni hapėsirė qė ai tė kuptojė se ka gabuar rėndė. Nė shumė raste, sapo tė kuptojė kėtė, ai do tė vrapojė t’ju gjejė. Nėse dėgjoni t’ju thotė se ju po luani me tė dhe se ai nuk i do femrat qė luajnė lojėra, nė tė vėrtet mendon ndryshe. Ēdo mashkull qė ėshtė i dashuruar nė njė femėr, as qė kupton se a luan apo jo e dashura e tij. Nuk ėshtė nė gjendje ta identifikojė kėtė. Shumė femra besojnė se vetėm nėse janė tė bukura dhe simpatike mund tė marrin guxim qė me anė tė flirtit ta tėrheqin vėmendjen e meshkujve. “Marrėzi! Flirti pėrherė ėshtė i dobishėm”, - pėrfundon psikologja Monika Mur. Edhe atėherė kur femra jo aq simpatike flirton, ka gjasa tė mira tė tėrheqė vėmendjen e huaj. Meshkujt nuk bėjnė flirt, por vetėm atėherė kur pranė tyre ulet ndonjė femėr tejet e bukur. Pra, shqetėsimi ėshtė njėfarė “pėrgjigjeje” e organizmit tonė ndaj kėrkesave tė ndryshme.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/6/2019, 10:52