Tė joshėsh nė 8 etapa!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Tė joshėsh nė 8 etapa!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 7/11/2009, 09:36Tė joshėsh ėshtė njė art, njė lojė shikimesh, njė harmoni qė pėrf shin tė gjitha drejtimet. Studimet antropologjike kanė treguar qė pavarėsisht nga vendi, koha dhe faktorė tė tjerė, joshja, qoftė mashkullore ose femėrore ndahet nė 8 etapa:

ETAPA E PARĖ, ZGJEDHJA

Nė ēdo situatė, gjėja e parė pėr t’u bėrė ėshtė qė tė shikosh rrotull vetes pėr tė zgjedhur mes kandidatėve tė mundshėm tė cilėt mund t’ju tėrheqin. Pas kėsaj, nė pėrgjithėsi duhet tė gjejmė njė mėnyrė pėr tė vendosur njė kontakt me shikim, nė mėnyrė qė ky i fundit tė duket fare i rastėsishėm. Tė shikosh me ngulm njerėzit qė nuk i njeh, mund tė duket si njė sjellje “kėrcėnuese”, prandaj ėshtė e rėndėsishme qė tė natyralizohet sa mė shumė kjo sjellje.

ETAPA E DYTĖ, KONTAKTI

Mund t’i tregojmė dikujt interesimin tonė nėpėrmjet njė buzėqeshje ose thjesht me njė shikim. Tė shikosh nė sy njė person, ėshtė njė rregull qė vlen edhe nė shumė situata tė tjera. Prandaj, edhe gjatė bashkėbisedimeve ne shikojmė nė sy kėdo; nėse refuzon tė na shikojė nė sy, ose ėshtė shumė i turpshėm, ose refuzon tėrėsisht bashkėbisedimin.


ETAPA E TRETĖ, NJOHJA


Nė rast se buzėqeshja ose shikimi na kthehen mbrapsht, duhet tė bėjmė njė tjetėr hap, qė ėshtė pėrpjekja pėr ta njohur. Nė kėtė fazė, bashkėbisedimi shkon pak mė shumė se prezantimet e rastit. Nėse bėni pjesė e njė grupi miqsh qė tashmė njihen, zakonisht zgjidhet tė bėhet diēka sė bashku, pėr shembull u shėrbehet pėr tė pirė miqve, zgjidhet
muzika qė do tė dėgjohet, etj. Nėse ky ushtrim i parė tregon qė partneri ėshtė i papėrshtatshėm, mund tė hiqet dorė nė njė mėnyrė shumė tė sjellshme, pa ofenduar sjelljet e tjetrit.

ETAPA E KATĖRT, SHIKIMI NĖ SY

Kur vendoset qė do tė shkohet mė tej, bashkėbisedimi kalohet duke u shikuar gjatė gjithė kohės nė sy. Kėnaqėsia e kontaktit viziv ėshtė njė karakteristike e pagabueshme e joshjes. Nėse sytė e partnerit tregojnė bebe tė zeza dhe shumė tė zmadhuara, kjo do tė thotė qė kemi ngjallur njė reagim pozitiv ndaj tij.

ETAPA E PESTĖ, KONTAKTI FIZIK

Njė shenjė tjetėr qė tregon pranim ėshtė leja pėr t’u prekur nga njėri-tjetri.
Fillimisht, vendoset njė kontakt pa ndonjė kuptim tė pėrcaktuar: rregullohet shalli rreth qafės sė partnerit, largohen flokėt qė mund t’i kenė rėnė paska nė fytyrė, i kapet dora me justifikimin pėr t’u ndihmuar pak, etj. Por, edhe njė e shtrėnguar dore paska mė e gjatė se zakonisht gjatė prezantimit, mund tė ketė shpesh tė njėjtėn domethėnie.
Kontakti i parė fizik mes dy personave qė tėrhiqen nga njėri-tjetri, shpesh merr njė intensitet tė madh, kjo edhe pse mund tė zgjasė vetėm pas ēaste, ose mund tė prekė disa zona tė trupi qė nuk janė veēanėrisht erogjene.

ETAPA E GJASHTĖ, NGJITUR PAS NJĖRI-TJETRIT

Hapi i mėpasshėm ėshtė krahu rreth qafės, i cili ndiqet nga njė tjetėr rreth belit, kėto veprime tregojnė njė intimitet mė tė madh… Trupat nė kėtė rast afrohen shumė dhe ijet e partnerėve preken vazhdimisht.

ETAPA E SHTATĖ, PUTHJET DHE PĖRQAFIMET

Ngadalė, vjen momenti i pėrqafimit dhe i puthjes, e cila fillimisht mund tė jetė nė faqe dhe nė zonat pėrreth, e mė pas duke pėrfunduar me atė tė vėrtetėn, nė buzė.

ETAPA E TETĖ, PĖRKĖDHELJET NĖ QAFĖ

Pėrkėdheljet nė qafė dhe nė fytyrė tregojnė njė fazė mė tė avancuar. Kėto kontakte qė duken pak tė rėndėsishme, tregojnė njė intimitet tė thellė mes partnerėve, sepse koka ėshtė njė pjesė shumė delikate e trupit tė njeriut. Kėshtu, pėrpara se t’i lejohet partnerit njė liri e plotė pėr t’u pėrkėdhelur, duhet tė jetė vendosur me parė njė besim shumė i madh tek tjetri. Gjithēka mė pas rrjedh nė mėnyrė tė natyrshme!E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 21/10/2018, 19:00