Rreth Dashurise

Anonymous
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Rreth Dashurise

Mesazh nga Vizitor prej 6/11/2009, 12:54

Rreth Dashurise Simptomet apo shenjat qė i paraprinė ndarjes

- Fjalosjet e shpeshta rreth gjėrave qė nė fazėn e tė dashuruarit as qė vėrehen.

Edhe kur mė s'ka arsye partnerėt tashmė tė distancuar nga dashuria pėr njėri tjetrin, mes vete fjalosen rreth asaj se kush e ka filluar fjalosjen! Kur mė s'ka dashuri, irriton prekja e partnerit. Tashmė diēka shtyer tė ndėrrojnė gjėrat qė kanė qenė urė lidhėse me partnerin, madje qoftė ajo edhe ndėrrimi i vetėm i e-mail adresės. Papritmas konstatoni se keni krijuar lidhje dashurie me njeriun e huaj pėr ju!

Nė anėn tjetėr nė atė zbrazėti shpirtėrore ju shfaqet personi nga e kaluara e juaj apo ndoshta dhe dikush tjetėr qė momentalisht ua tėrhjek vėmendjen. Nėse tashmė vėreni kėto shenja nė vete apo te partneri, duhet tė filloni tė mendoni se koha ėshtė qė tė zgjedhni rrugėn mė tė mirė tė mundshme pėr lidhjen tuaj dhe t'i vendosni pikė tė gjitha marrėzive. Natyrisht se asnjėherė nuk ėshtė keq tė shpėtoni njė lidhje me personin qė dikur pėr ju ka qenė gjithēka, por nė anėn tjetėr nuk e vlen tė mundoheni nėse tashmė njė kohė ndiheni tė paralizuar nė atė lidhje.Si tė organzoni ndarjen nga partneri

1. Zhdukja e qetė

Mėnyrė mė e zakonshme e ndėrprerjes s lidhjes ėshtė ajo e ngadalshme, e qetė duke u larguar gradualisht dhe duke shpresuar se partneri do t'ju harroj apo do ta gjej dikė tjetėr. Si arsyetim gjeni se jeni shumė tė zėnė me punė, smundeni tė dilni etj. Kėshtu bėni gjithēka qė me partnerin tuaj ta mbani distancėn. Nuk lajmėroheni nė telefon, e ndėrroni numrin etj. Duhet tė kihet parasysh se kjo metodė funksionon vetėm te lidhjet e shkurta, qė kanė zgjatur vetėm 2-3 muaj.

2. Ndarja sy mė sy

Shumė psikologė pajtohen se mėnyra mė e mirė e ndarjes ėshtė kur tė ulet ēifti sy mė sy dhe qetė, por me vendosmėri i sqarohet partnerit se asgjė personale kudėr nuk keni, mirėpo problemi ėshtė se lidhja nuk funksionon. Lamtumirė, dhe mos lini ura prapa vetes. Kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta liruar edhe partnerin.

3. Gėnjeshtrat

Ėshtė zgjidhje e vėshtirė, por ndonjėherė gėnjeshtra ėshtė mė e mirė se realiteti i hidhur. P.sh ėshtė mė mirė tė shpikni diēka dhe tė thuani se: " kam gjetur dike tjetėr dhe dua tė jem me tė" se ta thuani tė verėtetėn e hidhur tė llojit:" mė me dėshirė do tė fleja nė shtallė se sa tė hy sėrish me ty nė shtratė". Nėse pėrcaktoheni tė zgjedhni gėnjeshtrėn qė ėshtė e lehtė dhe pėr tė cilėn edhe partneri do tė kuptoj se nuk ėshtė arsye e vėrtetė, duhet tė jeni tė vendosur. P.sh: "nuk jam i gatshėm tė obligohem", apo "dua tė pėrcaktohem pėr karierė nė punė". Shumė vėshtirė e ka partneri qė tė mos i pranoj kėto arsyetime.

4. Ndarrja rreth e rrotull

Shpesh ndodh te shumė ēifte qė ndarrja tė zgjasė mė gjatė se vet lidhja nė dashuri. Edhepse njėri nga partnerėt nuk e do mė tjetrin, gjen arsye tė stilit, "nuk dua ta lėndoj". Thjesht i frikohet ndjenjės sė fajėsisė dhe me kėtė mendon se bėnė punė tė madhe duke vazhduar qė ta mbaj lidhjen tė paralizuar. Nė tė shumtėn e rasteve kjo ėshtė ndarje mė e dobėt e mundshme, dhe njė gjė tė kėtillė vėrtet nuk e merriton njeriu me tė cilin i ke ndarė madje sė paku edhe njė muaj tė vetėm tė jetės sate. Shumė mė tepėr ka pėr ta ēmuar vendosmėrinė tėnde atėherė kur tė kthjellėt dhe kupton se vėrtet vėrtet ka mbetur shumė pak nė atė lidhje, se sa njė ditė papritmas tė vetėdijėsohet se pikėrisht ju jeni personi qė ia keni shkatėrruar jetėn ngase e keni mbajtur lidhjen tė paralizuar vetėm duke aktruar!
Ndoshta ju kujtohen filmat brazilian apo seritė tjera tė dobėta ku partnerėt ndahen 17 herė brenda vetėm njė muaji, dhe nė fund lidhja pėrfundon me armiqėsi tė ndėrsjellė!

5. Ndarja agresive - shpėrlarja!

Kėtė mėnyrė tė ndarrjes zakonisht e zgjedhin personat jo tė sinqertė dhe me natyrė frikacaku. Unė kėtė e quaj edhe ndarja e qyqes! Ja si ndodh njė ndarje e tillė tipike:
Vazhdimisht kritikon partnerin, ia hudhė fajėsinė, i cakton kėrkesa tė pamundshme, ėshtė vetjak dhe posesiv, mashtron prapa shpinde dhe vazhdimisht e ndėrron sjelljen e vet! Tė gjitha kėto ndodhin ngase partneri qė e dėshiron ndarrjen nuk ka siguri ne vete se a ėshtė i qėlluar vendimi pėr kėtė gjė!

6. Ndarja nė vende publike!

Asnjėherė nuk guxoni qė ndarrjen ta ndėrmerrni para njerėzve tjerė tė pranishėm. Ēkado qė ju ka ndodhur, pa marrė parasysh si ndiheni, mos u ndani para njerėzve tjerė. Kjo mund tė shkaktojė shumė plagė te partneri i juaj, mund tė ndikoj qė ta humb vetbesimin dhe tė vdes emocionalisht! Le tė jetė vendi i qetė, ju tė dy dhe assesi kafeteria, lokalet ku janė tė pranishėm tė tjerėt etj. Atėherė partneri nuk do tė jetė nė gjendje edhe tė bisedoj lirshėm me ju edhe tė pėrkujdeset pėr emocionet e veta nė atė ēast.
Edhepse shumė lidhje fillojnė nė vende publike si punė, kafeteri, stadionė, kinema, kėto nuk janė vende tė mira pėr ndarrje.

7. Mundohuni t'ia shpėtoni fytyrėn partnerit

Me kėtė dua tė them se edhepse nuk gjeni mė asgjė qė do t'ju mbante nė lidhje me partnerin, mundohuni qė sė paku pjesėn tuaj tė fajit ta merrni pėrsipėr. Ėshtė shumė lehtė tė lėndohet dikush qė vėrtet ju do apo ju ka dashur. Pa e marrė parasyshė arsyen pse dėshironi tė ndaheni, duhet tė keni rrespekt si ndaj njė krijese njerėzore tė pėrbėrė nga emocionet, dėshirat, ėndėrrat etj. Pikėrisht sikurse edhe ju. Mos u bėni pra egoist, nėse tashmė keni vendosur pėr diēka tė tillė.

Ēka pas ndarrjes

Periudha pas ndarrjes ėshtė mjaftė e komplikuar. Menjėherė fillon tė ndihet e zbrazėt egoja. Ndihet njė llojė melankolie, kujthen ēastet e mira. Ndihet edhe ndjenja e fajėsisė, ndjenja e dėshtimit! Secili partner e ndjen kėtė. Gjithēka ėshtė ndėrprerė, s'ka mė thirrje telefonike, s'tė mundon mė askush apo e ke liruar dike qė s'ka dashur mė tė jetė me ty. Ėshtė shumė me rėndėsi qė nė muajin e pare tė pėrmbaheni nga marrėzirat, sė paku derisa tė qetėsohen gjėrat. Ja ēka nuk do tė duhej tė bėni:


• Mos u jep kur ta takosh. Nėse tė dhemb dhe tė qahet, mos e bėjė para partnerit. Mos ia nxij jetėn me gjėra tė tilla partnerit dhe tė tjerėve. Qaj kur je vetėm.
• Mos rri vetėm nė kujtime, mos! Mundohu tė argėtohesh deri nė maksimum.
• Mos e luaj rolin e psikopatin dhe tė sjellėsh vendim qė tė mos ia len vendin vend!
• Mos e lut asnjėherė qė tė t'kthehet. Mund tė ndodh qė tė kthehet po nuk kjo asgjė nuk do tė ndryshoj nė lidhjen tuaj!
• Ėshtė dobėsi tejet e madhe njerėzore qė nė shenjė hakmarrjeje t'ia kthesh gjėrat qė t'i ka dhuruar gjatė lidhjes apo t'i kėrkosh gjėrat qė ia ke dhuruar! Ja njė ide, nėse bash nuk tė duhen pas njė kohe, mund t'i falėsh dikuj tjetėr apo dhe t'i shet? Ėshtė shumė mė e ndershme.
• Mendo ēastet e mira por asnjėherė mos jeto nė tė kaluarėn duke ia pėrsėritur vetes se keni mundur tė jeni ēift i mrekullueshėm. Nėse keni qenė ēift i mrekullueshėm kjo nuk do tė thotė qė edhe keni mundur tė mbeteni tė tillė. Gjithēka e ka kohėn e vetė. Ėshtė shumė vėshtirė, po aq sa mundeni pėrqėndrohuni nė ardhmėri.
• Nėse je ndarė nga partneri, dhe tash ndihesh i/e lėnduar, i/e braktisur, mos gabo tė kontaktosh me shoqen/shokun e ish partnerit apo nė raste ekstreme motrėn/vėllaun e tij (saj)! Kjo vėrtet tregon dobėsinė e shpirtit tė njė njeriu qė tash ėshtė nė gjendje tė hakmirret nga urrejtja. Nė fund gjithēka do tė kuptohet dhe asgjė nuk do tė arrihet me kėtė. Me ketė vriten edhe ato ēaste tė bukura nė kujtesėn e partnerit! Kjo ėshtė dobėsi qė as vetes nuk do tė mund t'ia fal njeriu.
• Fol edhe mė tej me simpati pėr partnerin. Nėse jo sė paku fol natyrshėm pėr tė me tė tjerėt. Mos perhap gėnjeshtra dhe shpifje. Edhe kjo ėshtė marrėzi qė nuk falet ngase sidoqoftė, ish partneri ytė mbetet ende pjesė e jetės sate.
• Mos iu hedh nė pėrqafim dikuj tjetėr me shpresė se do tė zėvendėsoj atė qė tė mungon. Shpesh kėto lidhje pėrfundojnė tmerrėsisht keq. Prit, vėshtro, buzėqeshu. Patjetėr do tė del dikush qė do ta kthejė buzėqeshjen.
• Dilni nė shėti me shokė apo shoqe nė shėti miqėsore. Mos i lodhni me problemin tuaj. Mos u arsyetonis e e keni patur mirė sė bashku por se dini se ēka ka ndodhur. Vetėm thuani dhe mendoni se kjo ėshtė gjėja mė e mirė momentalisht pėr ju. Kushedi pse ėshtė mirė.
• Qėrasni ēdo ditė veten me nga njė ēokoladė. Mund ta ndėrroni pak pamjen tuaj tė flokėve, veshjes po jo tė ndėrmerrni ndryshime drastike.
• Mundohuni qė nė zemrėn tuaj tė mbeteni miq tė vėrtet me ish partnerin. Bisedoni vetėm me miqtė mė tė ngushtė qė vėrtet ju kuptojnė.
• Nėse mundeni qani mirė kur tė mbeteni vetėm. Kjo vėrtet ndihmonė. Pra mbani mend, vetėm kur tė mbeteni vetėm.

Mbani mend edhe kėto statistika

1. Sė paku 15 njerėz nė botė ju duan nė njėfarė mėnyrė.
2. Pa ty, dikush ndoshta nuk do tė mund tė jetoj.
3. Ēdo natė dikush mendon nė ty para se tė flej.
4. Dikush pėr tė cilin/ėn as qė din qė ekziston tė dashuron.
5. Kur mendon se ke bėrė kabim tė madhė, sė paku diēka e mirė del nga ai gabim
6. Sė paku pesė njerėz nė botė tė duan aq shumė sa qė do tė jenė nė gjendje tė vdesin pėr ty.
7. Arsyeja e vetme qė dikush do tė tė urrente ėshtė vetėm e vetėm se ai dikush dėshiron tė bėhet sikur ti
8. Buzėqeshjet tua mund t'i sjellin lumturi shumė njerėzve tjerė.
9. Pėr dike ti je gjithēka nė botė.
10. Je i/e veēantėė dhe njė. Kurrė mė nuk do tė ekzistoj dikush tjetėr si ti! "

    Ora ėshtė 24/6/2019, 11:09