23 theniet me te bukura te Albert Anjshtanjit

Share
avatar
Moza
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 23/03/2009
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2910
<b>Votat</b> Votat : 17
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Ne pune lind dashuria,prandaj ai qe punon asnjehere nuk ankohet per mund...

Buzqeshje 23 theniet me te bukura te Albert Anjshtanjit

Mesazh nga Moza prej 4/11/2009, 21:42

23 thėniet mė tė bukura tė Albert Ajnshtajn!
1. Ėshtė mė lehtė tė thyesh njė atom sesa njė paragjykim.
2. Derisa tė ketė njerėz do tė ketė luftra.
3. Ēmenduri ėshtė tė bėsh gjithmonė tė njėjtėn gjė dhe tė presėsh rezultate tė ndryshme.
4. Sėmundje shumė e keqe ėshtė racizmi. Por mbi tė gjitha e ēuditshme sepse sėmurė tė bardhėt, por vret tė zinjtė!
5. Kompjuterėt janė shumė tė shpejtė, precizė dhe budallenj. Njerėzit janė shumė tė ngadaltė, shumė pak precizė dhe intelegjent. Sė bashku pėrbėjnė njė fuqi qė e kalon imagjinatėn..
6. Bota ėshtė njė vend i rrezikshėm, jo pėr shkak tė atyre qė bėjnė veprime tė kėqija, por pėr shkak tė atyre qė shkojnė pa thėnė gjė.
7. Nuk e di se me ēfarė lloj armėsh do tė luftohet nė Luften e Tretė Botėrore, por di qė nė tė Katėrtėn do tė luftohet me gurė dhe shkopinj.
8. Ndryshimi midis gjenialitetit dhe budallallėkut ėshtė se gjenialiteti ka limit.
9. Paqja nuk mund tė mbahet me forcė, por mund tė arrihet duke kuptuar njėri-tjetrin.
10. Jeta ėshtė si tė ecėsh me biēikletė:nė qoftė se do tė jesh ne ekuilibėr duhet tė lėvizėsh.
11. Nuk e ke kuptuar me tė vėrtetė njė gjė nėse nuk je nė gjendje t'ia shpjegosh gjyshės tėnde.
12. Nuk mendoj asnjėherė pėr tė ardhmen. Ajo arrin aq shpejtė...
13. Mos u shqetėso pėr vėshtirėsitė e tua nė matematikė, tė siguroj se tė miat janė akoma mė tė mėdha.
14. Nuk mund tė zgjidhet njė problem me tė njėjtin mentalitet qė e ka krijuar atė.
15. Asgjė nuk ėshtė mė praktike se njė teori e mirė.
16. Pėr sa kohė qė ligjet e matematikes i referohen realitetit, ato nuk janė tė qarta, dhe pėr sa kohė ato tė jenė tė qarta, nuk i referohen realitetit.
17. Nėse do tė lindja pėrsėri do tė bėhesha hidraulik.
18. Nė qoftė se tė dhėnat dhe teoria nuk pėrputhen, ndrysho tė dhėnat.
19. Nė qoftė se nė momentin e parė njė ide nuk ėshtė absurde, atėherė nuk ka asnjė shans qė ajo tė realizohet.
20. Ėshtė mė mirė tė jesh optimist dhe t'a kesh gabim, sesa tė jesh pesimist dhe tė kesh tė drejtė.
21. Vetėm dy gjėra nuk kan kufinjė, Universi dhe budallallėku njerėzor, dhe pėr tė parin nuk jam i sigurt.
22. E rėndėsishme ėshtė tė mos ndalosh sė bėri pyetje...
23. Tė gjithė e dinė qė njė gjė edhe e parealizueshme, derisa arrin njė qė nuk e di dhe e realizon.

    Ora ėshtė 20/4/2018, 11:00