Kampionati Botėror 2010

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Kampionati Botėror 2010

Mesazh nga Albatros prej 7/9/2008, 15:14


Kuqezinjtė barazojnė 0-0 nė startin e kualifikueseve Shqipėria e nis mbarė, stonon Suedia konfuze


Shqipėria e ka nisur me njė rezultat pozitiv fushatėn kualifikuese pėr botėrorin e vitit 2010, duke barazuar pa gola kundėr Suedisė nė stadiumin kombėtar “Qemal Stafa”. Ari Han debuton suksesshėm nė ndeshjet zyrtare me kuqezinjtė dhe tashmė ka frymėmarrje mė tė lirė pėr tė pėrgatitur ndeshjen e sė mėrkurės, kundėr Maltės. Trajneri holandez ndėrtoi njė lojė tė kujdesshme, por pa shenja frike, kundėr skandinavėve tė fuqishėm, duke neutralizuar sulmin e tyre tė rrezikshėm. Iniciativa ishte e Shqipėrisė qė nė fillimin e lojės dhe kuqezinjtė panė vazhdimisht nė drejtim tė portės kundėrshtare, ndonėse nuk arritėn tė krijonin raste. Suedezėt mė tepėr shfrytėzuan klasin individual tė yllit tė tyre, Zlatan Ibrahimoviē, i cili tronditi shtyllėn me njė goditje tė shkėlqyer nga jashtė zonės. Shqipėria ishte me fat nė atė moment, por nuk mund tė thuhet kjo pėr pjesėn tjetėr tė lojės, kur kuqezinjtė u paraqitėn si tė barabartė dhe nė shumė raste superiorė kundėr njė skuadre qė ėshtė finaliste e pėrhershme e botėrorėve dhe evropianėve. Hamdi Salihi pati njė mundėsi tė mirė tė shėnonte, kur iu vodh bukur mbrojtjes por nuk u tregua i shpejtė sa duhej pėr tė devijuar nė rrjetė njė pasim vertikal tė Ervin Skelės. Kuqezinjtė u dukėn tė kėnaqur me pėrfundimin e pjesės sė parė tė barabartė, duke krijuar ndoshta pėrshtypjen se do tė pėrpiqeshin tė mbronin rezultatin edhe nė 45 minutat e dyta. Nė fakt, ishte vetėm njė pėrshtypje e rremė, sepse nė pjesėn e dytė Shqipėria u duk mė e vendosur pėr tė fituar, duke ngulmuar nė drejtim tė portės kundėrshtare. Suedia pati njė rast ideal, me Olof Melberg, i lirė pėrballė portės, por lojtari i Juventusit gjuajti jashtė. Megjithatė, pėsimi i golit do tė kishte qenė i padrejtė pėr Shqipėrinė, tepėr aktive me aksionet e Hykės nė krahun e majtė dhe krosimet pėr Salihin e Berishėn. Nė qendėr, Skela vazhdoi paraqitjet solide, ashtu si dhe Lorik Cana e Altin Lala, tė zotė tė mbyllnin shtigjet e mesfushės suedeze, duke mos e lejuar tė organizonte lojėn. Kundėrshtarėt nga ana e tyre i patėn disa raste, por qė erdhėn mė tepėr si pasojė e episodeve se sa e aksioneve me lojė skuadre. Pėrfundimisht, njė barazim qė ishte rezultati mė i drejtė pėr zhvillimin e lojės, por qė i volitet mė tepėr Shqipėrisė, ndėrsa Suedia, nė letėr skuadra e dytė mė e fortė e grupit pas Portugalisė, u duk qartė qė nuk e mirėpriti rezultatin, duke i ndėrlikuar qė nė fillim synimet pėr kualifikim nė botėror.

Tani pėrballė Shqipėrisė do tė jetė Malta dhe detyra kryesore e kuqezinjve do tė jetė tė qėndrojnė me kėmbė nė tokė, pėr tė mos u pushtuar nga euforia e tepruar pėrballė njė kundėrshtari tė dobėt nė letėr, por qė nuk ka asgjė pėr tė humbur nė Tiranė.
Gjermania, “tenis” nė Lihtenshtein

As pritej tė kishte ndonjė surprizė dhe as pati njė tė tillė. Gjermania e trajnerit Joakim Lėv fitoi lehtėsisht nė fushėn e Lihtenshteinit, duke arritur njė fitore tenistike me rezultatin 6-0. Ka qenė sulmuesi i Bajernit, Lukas Podolski, ai qė ka shėnuar dy golat e parė tė takimit, duke treguar se ėshtė nė njė formė mjaft tė mirė fizike. Ndėrsa, golat e tjerė u realizuan nga katėr lojtarė tė tjerė, e respektivisht Rolfes, Shvajnshtaiger, Hicsberger dhe Vesterman, duke pėrfunduar kėshtu njė sfidė qė u duk thjesht si njė ndeshje stėrvitore. Pavarėsisht se pėrballė kishte njė kundėrshtar modest e pa pretendime, Gjermania arriti tė dhurojė emocione e spektakėl me lojėn e sa.


Andrej Shevēenko i jep fitoren “in-extremis”


Sulmuesi ukrainas Andrij Shevēenko, i cili tashmė ėshtė rikthyer te Milani, duket se ka gjetur formėn e duhur pėr tė udhėhequr edhe kombėtaren e tij drejt fitoreve. Pėrballja me Bjellorusinė ishte mjaft e vėshtirė pėr ukrainasit, tė cilėt u duk se do tė dilnin me njė rezultat pa gola nga fusha e tyre. Njė ndeshje e pėrqendruar te loja e fortė nė mesin e fushės dhe pa shumė raste pėr shėnim. Gjithsesi, kėmbėngulja e vendėsve nė minutat e fundit qėlloi me tė vėrtetė e suksesshme. Ukraina arriti tė fitojė njė penallti nė minutėn e 91-tė tė lojės dhe Andrij Shevēenko u tregua i saktė nga pika e bardhė. Tri pikė mjaft tė rėndėsishme kėto nė shtėpi, sidomos duke ditur qė kishin pėrballė njė kundėrshtar tė fortė, i cili meritonte tė merrte pikė nė kėtė pėrballje.


Lituania befason dhe shkatėrron Rumaninė

Kombėtarja e Lituanisė i ka surprizuar tė gjithė, pasi ka triumfuar me rezultatin 3-0 nė fushėn e Rumanisė. Kjo e fundit pritej tė merrte tri pikė tė lehta nė kėtė pėrballje, por ja qė ka ndodhur krejt e kundėrta. Nė minutėn e 33-tė, Stankevicius ka shėnuar golin e parė tė takimit, duke kaluar nė avantazh miqtė dhe kaq mjaftoi pėr pjesėn e parė. Nė 45-minutėshin e dytė pritej edhe rikthimi i vendėsve, por qė nuk ka ardhur, pasi kanė qenė lituanezėt ata qė shėnuan sėrish. Mikoliunas nė minutėn e 70-tė dhe Kalonas nė minutėn e 86-tė kanė fundosur Rumaninė nė shtėpinė e saj, duke arritur njė fitore me shumė vlera, si nė aspektin e renditjes sė grupit, ashtu edhe nė atė moral.


Dy golat e shėnuar nga Antonio di Natale i kanė dhėnė fitoren Kombėtares sė Italisė


Kampionėt nė fuqi tė botės e kanė nisur ashtu si duhet fazėn kualifikuese pėr nė Botėrorin e 2010, por vetėm nė letėr. Italia ka marrė tri pikėt nė transfertėn kundėr Qipros, por nė tė vėrtetė vuajti shumė dhe u ndihmua nga fati pėr tė arritur kėtė gjė. Ndeshja nisi keq pėr miqtė, pasi Gamberini u dėmtua qė nė minutėn e katėrt. Por Antonio di Natale mundi tė qetėsonte situatėn pėr tė tijtė, me shėnimin e golit tė avantazhit pėr miqtė qė nė minutėn e tetė tė lojės, me njė goditje jashtė zone. Ndėrsa minutat nė vazhdim u dominuan nga qipriotėt, tė cilėt barazuan nė tė 28-ėn me Aloneftis. Pėr t’u pėrgėzuar ishte loja e portierit Bufon, i cili e mbrojti rrjetėn mrekullisht nė disa raste. Italia e trajnerit Marēelo Lipi nuk dhuroi atė qė pritej dhe nė pjesėn e dytė, Luka Toni nuk zbriti nė fushė, duke u zėvendėsuar nga Gatuzo, ndėrkohė qė nė repartin e avancuar qėndroi Xhilardino dhe Di Natale. Aspak qartėsi nė lojė, mjaft rrėmujė nė sulm dhe paqartėsi nė mbrojtje. Ky mund tė jetė pėrkufizimi i saktė pėr lojėn e kampionėve tė botės nė fuqi, ēka nuk tregon aspak pozitivitet. Por, eksperienca ekziston brenda grupit “axurr”, element qė u vu re qartė edhe nė ndeshjen e djeshme. Pavarėsisht se u duk qė gjithēka do tė shkonte nė barazim, ka qenė sėrish Antonio di Natale ai qė nxori ekipin nga situata. Sulmuesi i Udinezes shfrytėzoi shkėlqyeshėm njė top tė dhėnė nga Xhilardino, duke goditur saktė me tė majtėn dhe duke i dhėnė kėshtu fitoren skuadrės vetėm nė momentet e fundit tė lojės. Njė sukses tepėr i rėndėsishėm, por jo edhe aq i merituar...


Skuadra e trajnerit Fabio Kapelo fitoi nė transfertė 2-0 ndaj modestėve tė Andorrės


Trajneri italian, Fabio Kapelo, nuk ka pasur njė test tė vėshtirė nė debutimin e tij si trajneri i Kombėtares sė Anglisė, nė njė ndeshje tė njė rėndėsie tė tillė, duke qenė se deri tani e kishte drejtuar ekipin vetėm nė ndeshje miqėsore. “Luanėt” arritėn tė triumfojnė pa shumė vėshtirė nė transfertėn e Andorrės, duke e nisur me tri pikė fazėn kualifikuese pėr nė Kupėn e Botės 2010. Ka mjaftuar mesfushori i Ēelsit Xho Kol, pėr tė vendosur fatin e takimit dhe pėr t’i dhėnė fitoren skuadrės sė tij. Nė fakt, pjesa e parė pėrfundoi nė njė barazim pa gola, ku miqtė anglezė patėn vėshtirėsi pėr tė gjetur rrugėn e rrjetės, pavarėsisht se ishin superiorė nė fushėn e lojės. Gjithsesi, 45 minutėshi i dytė nisi mjaft vrullshėm. Ishte Xho Kol ai qė gjeti rrugėn e rrjetės nė tė 49-ėn dhe kaq mjaftoi pėr t’i dhėnė akoma mė shumė besim ekipit tė tij. Por vetėm pesė minuta mė pas, mesfushori ka shėnuar serish dhe tė dy kėta gola kanė mbetur nė fuqi deri nė fund tė lojės, pasi rrjetat e tė dyja portave nuk u prekėn. Njė fitore 2-0, e cila ishte e pritur dhe qė nė fakt nuk lejohej njė rezultat tjetėr. Gjithsesi duhet theksuar se Anglia ka ende nevojė pėr tė punuar nė repartin sulmues.


Franca u mund 3-1 nė ndeshjen e parė kualifikuese

Kombėtarja e Francės vazhdon tė pėrjetojė njė situatė shumė tė vėshtirė nė arritjen e rezultateve pozitive dhe kjo ėshtė konfirmuar mė sė miri nė pėrballjen e djeshme kundėr Austrisė. Pas njė Evropiani zhgėnjyes dhe njė forme tė dobėt nė ndeshjet miqėsore, “gjelat” e nisėn mbrapsht edhe fazėn kualifikuese pėr nė Botėrorin e vitit 2010. Nė ndeshjen e parė, atė nė transfertė kundėr Austrisė, djemtė e trajnerit Rejmond Domenek kanė marrė njė leksion shumė tė mirė, i cili duhet t’u vlejė gjatė. Vendėsit fituan me rezultatin 3-1, nė njė ndeshje ku treguan personalitet dhe maturi nė fushėn e lojės. Ka qenė Janko, ai qė shėnoi pėr austriakėt nė minutėn e tetė, ndėrkohė Aufhauser dyfishoi gjithēka nė minutėn e 41-tė, duke e ēuar ekipin e tij nė dhomat e zhveshjes me njė avantazh prej dy golash. Gjithsesi, Sidnej Govu ngushtoi diferencėn nė minutėn e 61-tė, duke bėrė qė tė tifozėt tė shpresonin njė pėrmbysje. Gjithsesi, ishte njė shpresė qė nuk zgjati shumė. Kapiteni i Austrisė, Ivanshitz u tregua i saktė nga pika e bardhė nė minutėn e 71-tė, duke e ēuar rezultatin nė 3-1 dhe nė fakt, kaq mjaftoi pėr tė marrė tri pikėt dhe pėr tė mundur favoriten e grupit, pikėrisht Francėn. Edhe pse me futbollistė shumė cilėsorė nė ekip, duket se skuadra e Domenek e vuan shumė fantazinė nė lojėn sulmuese. Tashmė duhet tė vijė edhe njė rikthim i shpejtė i “gjelave” te rezultatet pozitive, ose nė tė kundėrt, trajneri Domenek nuk do e ketė tė gjatė aventurėn e tij.


Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Re: Kampionati Botėror 2010

Mesazh nga Albatros prej 7/9/2008, 15:40

GRUPI 1

06.09.08 Shqipėri 0-0 Suedi
06.09.08 Maltė 0-4 Portugali
06.09.08 Hungari 0-0 Danimarkė

10.09.08 Suedi - Hungari
10.09.08 Portugali - Danimarkė
10.09.08 Shqipėri - Maltė
11.10.08 Hungari - Shqipėri
11.10.08 Danimarkė - Maltė
11.10.08 Suedi - Portugali
15.10.08 Maltė - Hungari
15.10.08 Portugali - Shqipėri
11.02.09 Maltė - Shqipėri
28.03.09 Maltė - Danimarkė
28.03.09 Shqipėri - Hungari
28.03.09 Portugali - Suedi
01.04.09 Hungari - Maltė
01.04.09 Danimarkė - Shqipėri
06.06.09 Shqipėri - Portugali
06.06.09 Suedi - Danimarkė
10.06.09 Suedi - Maltė
05.09.09 Danimarkė - Portugali
05.09.09 Hungari - Suedi
09.09.09 Hungari - Portugali
09.09.09 Maltė - Suedi
09.09.09 Shqipėri - Danimarkė
10.10.09 Portugali - Hungari
10.10.09 Danimarkė - Suedi
14.10.09 Danimarkė - Hungari
14.10.09 Portugali - Maltė
14.10.09 Suedi - Shqipėri

RENDITJA

1 Portugalia -3 pike
2 Shqipėria -1 pike
3 Suedia -1 pike
4 Danimarka -1 pike
5 Hungaria -1 pike
6 Malta -0 pike


GRUPI 2

06.09.08 Moldavi 1-2 Letoni
06.09.08 Izrael 2-2 Zvicėr
06.09.08 Luksemburg 0-3 Greqi

10.09.08 Zvicėr - Luksemburg
10.09.08 Moldavi - Izrael
10.09.08 Letoni - Greqi
11.10.08 Luksemburg - Izrael
11.10.08 Zvicėr - Letoni
11.10.08 Greqi - Moldavi
15.10.08 Luksemburg - Moldavi
15.10.08 Letoni - Izrael
15.10.08 Greqi - Zvicėr
28.03.09 Luksemburg - Letoni
28.03.09 Moldavi - Zvicėr
28.03.09 Izrael - Greqi
01.04.09 Greqi - Izrael
01.04.09 Zvicėr - Moldavi
01.04.09 Letoni - Luksemburg
05.09.09 Moldavi - Luksemburg
05.09.09 Izrael - Letoni
05.09.09 Zvicėr - Greqi
09.09.09 Moldavi - Greqi
09.09.09 Letoni - Zvicėr
09.09.09 Izrael - Luksemburg
10.10.09 Greqi - Letoni
10.10.09 Izrael - Moldavi
10.10.09 Luksemburg - Zvicėr
14.10.09 Zvicėr - Izrael
14.10.09 Greqi - Luksemburg
14.10.09 Letoni - Moldavi


RENDITJA

1 Greqia - 3 pike
2 Letonia - 3
3 Zvicra - 1
4 Izraeli - 1
5 Moldavia - 0
6 Luksemburgu - 0


GRUPI 3

06.09.08 Sllovaki 2-1 Irelandė V.
06.09.08 Poloni 1-1 Slloveni

10.09.08 San Marino - Poloni
10.09.08 Slloveni - Sllovaki
10.09.08 Irelandė V. - Ēeki
11.10.08 Poloni - Ēeki
11.10.08 San Marino - Sllovaki
11.10.08 Slloveni - Irelandė V.
15.10.08 Ēeki - Slloveni
15.10.08 Irelandė V. - San Marino
15.10.08 Sllovaki - Poloni
19.11.08 San Marino - Ēeki
11.02.09 San Marino - Irelandė V.
28.03.09 Slloveni - Ēeki
28.03.09 Irelandė V. - Poloni
01.04.09 Irelandė V. - Slloveni
01.04.09 Poloni - San Marino
01.04.09 Ēeki - Sllovaki
06.06.09 Sllovaki - San Marino
19.08.09 Slloveni - San Marino
05.09.09 Sllovaki - Ēeki
05.09.09 Poloni - Irelandė V.
09.09.09 Ēeki - San Marino
09.09.09 Irelandė V. - Sllovaki
09.09.09 Slloveni - Poloni
10.10.09 Ēeki - Poloni
10.10.09 Sllovaki - Slloveni
14.10.09 Ēeki - Irelandė V.
14.10.09 Poloni - Sllovaki
14.10.09 San Marino - Slloveni

RENDITJA

1 Sllovakia - 3 pike
2 Polonia - 1
3 Sllovenia - 1
4 S.Marino - 0
5 Ēekia - 0
6 Irlanda V. - 0


GRUPI 4[/size]

06.09.08 Uells 1-0 Azerbajxhan
06.09.08 Lihtenshtejn 0-6 Gjermani

10.09.08 Rusi - Uells
10.09.08 Azerbajxh. - Lihtenshtejn
10.09.08 Finlandė - Gjermani
11.10.08 Gjermani - Rusi
11.10.08 Finlandė - Azerbajxhan
11.10.08 Uells - Lihtenshtejn
15.10.08 Rusi - Finlandė
15.10.08 Gjermani - Uells
28.03.09 Uells - Finlandė
28.03.09 Rusi - Azerbajxhan
28.03.09 Gjermani - Lihtenshtejn
01.04.09 Uells - Gjermani
01.04.09 Lihtenshtejn - Rusi
06.06.09 Azerbajxhan - Uells
06.06.09 Finlandė - Lihtenshtejn
10.06.09 Finlandė - Rusi
19.08.09 Azerbajxhan - Gjermani
05.09.09 Azerbajxhan - Finlandė
05.09.09 Rusi - Lihtenshtejn
09.09.09 Uells - Rusi
09.09.09 Lihtenshtejn - Finlandė
09.09.09 Gjermani - Azerbajxhan
10.10.09 Finlandė - Uells
10.10.09 Rusi - Gjermani
10.10.09 Lihtenshtejn - Azerbajxhan
14.10.09 Azerbajxhan - Rusi
14.10.09 Gjermani - Finlandė
14.10.09 Lihtenshtejn - Uells

RENDITJA

1 Gjermania - 3 pike
2 Uellsi - 3
3 Finlanda - 0
4 Rusia - 0
5 Azerbajxhani - 0
6 Lihtenshtejni - 0


[size=24]GRUPI 5

06.09.08 Armeni 0-2 Turqi
06.09.08 Belgjikė 3-2 Estoni
06.09.08 Spanjė 1-0 Bosnjė

10.09.08 Bosnjė - Estoni
10.09.08 Spanjė - Armeni
10.09.08 Turqi - Belgjikė
11.10.08 Turqi - Bosnjė
11.10.08 Estoni - Spanjė
11.10.08 Belgjikė - Armeni
15.10.08 Belgjikė - Spanjė
15.10.08 Estoni - Turqi
15.10.08 Bosnjė - Armeni
28.03.09 Spanjė - Turqi
28.03.09 Belgjikė - Bosnjė
28.03.09 Armeni - Estoni
01.04.09 Bosnjė - Belgjikė
01.04.09 Estoni - Armeni
01.04.09 Turqi - Spanjė
05.09.09 Spanjė - Belgjikė
05.09.09 Armeni - Bosnjė
05.09.09 Turqi - Estoni
09.09.09 Bosnjė - Turqi
09.09.09 Spanjė - Estoni
09.09.09 Armeni - Belgjikė
10.10.09 Estoni - Bosnjė
10.10.09 Belgjikė - Turqi
10.10.09 Armeni - Spanjė
14.10.09 Estoni - Belgjikė
14.10.09 Turqi - Armeni
14.10.09 Bosnjė - Spanjė

RENDITJA

1 Turqia - 3 pike
2 Belgjika - 3
3 Spanja - 3
4 Estonia - 0
5 Bosnja - 0
6 Armenia - 0


GRUPI 6

20.08.08 Kazakistan 3-0 Andora
06.09.08 Andora 0-2 Angli
06.09.08 Ukrainė 1-0 Bjellorusi
06.09.08 Kroaci 3-0 Kazakistan

10.09.08 Kazakistan - Ukrainė
10.09.08 Andora - Bjellorusi
10.09.08 Kroaci - Angli
11.10.08 Angli - Kazakistan
11.10.08 Ukrainė - Kroaci
15.10.08 Kroaci - Andora
15.10.08 Bjellorusi - Angli
01.04.09 Kazakistan - Bjellorusi
01.04.09 Andora - Kroaci
01.04.09 Angli - Ukrainė
06.06.09 Bjellorusi - Andora
06.06.09 Kazakistan - Angli
06.06.09 Kroaci - Ukrainė
10.06.09 Angli - Andora
10.06.09 Ukrainė - Kazakistan
19.08.09 Bjellorusi - Kroaci
05.09.09 Kroaci - Bjellorusi
05.09.09 Ukrainė - Andora
09.09.09 Andora - Kazakistan
09.09.09 Bjellorusi - Ukrainė
09.09.09 Angli - Kroaci
10.10.09 Bjellorusi - Kazakistan
10.10.09 Ukrainė - Angli
14.10.09 Angli - Bjellorusi
14.10.09 Andora - Ukrainė
14.10.09 Kazakistan - Kroaci

RENDITJA

1 Kroacia - 3 pike
2 Anglia - 3
3 Ukraina - 3
4 Kazakistani - 3
5 Bjellorusia - 0
6 Andora - 0

GRUPI 7

06.09.08 Austri 3-1 Francė
06.09.08 Serbi 2-0 I.Faroe
06.09.08 Rumani 0-3 Lituani

10.09.08 Francė - Serbi
10.09.08 Lituani - Austri
10.09.08 I.Faroe - Rumani
11.10.08 Rumani - Francė
11.10.08 I.Faroe - Austri
11.10.08 Serbi - Lituani
15.10.08 Lituani - I.Faroe
15.10.08 Austri - Serbi
28.03.09 Lituani - Francė
28.03.09 Rumani - Serbi
01.04.09 Austri - Rumani
01.04.09 Francė - Lituani
06.06.09 Serbi - Austri
06.06.09 Lituani - Rumani
10.06.09 I.Faroe - Serbi
19.08.09 I.Faroe - Francė
05.09.09 Austri - I.Faroe
05.09.09 Francė - Rumani
09.09.09 I.Faroe - Lituani
09.09.09 Serbi - Francė
09.09.09 Rumani - Austri
10.10.09 Austri - Lituani
10.10.09 Serbi - Rumani
10.10.09 Francė - I.Faroe
14.10.09 Rumani - I.Faroe
14.10.09 Lituani - Serbi
14.10.09 Francė - Austri

RENDITJA

1 Lituania - 3 pike
2 Austria - 3
3 Serbia - 3
4 Franca - 0
5 I. Faroe - 0
6 Rumania - 0


GRUPI 8

06.09.08 Gjeorgji 1-2 Irlandė
06.09.08 Mali i Zi 2-2 Bullgari
06.09.08 Qipro 1-2 Itali

10.09.08 Mali i Zi - Irlandė
10.09.08 Itali - Gjeorgji
11.10.08 Gjeorgji - Qipro
11.10.08 Bullgari - Itali
15.10.08 Gjeorgji - Bullgari
15.10.08 Irlandė - Qipro
15.10.08 Itali - Mali i Zi
11.02.09 Irlandė - Gjeorgji
28.03.09 Mali i Zi - Itali
28.03.09 Irlandė - Bullgari
28.03.09 Qipro - Gjeorgji
01.04.09 Gjeorgji - Mali i Zi
01.04.09 Bullgari - Qipro
01.04.09 Itali - Irlandė
06.06.09 Bullgari - Irlandė
06.06.09 Qipro - Mali i Zi
05.09.09 Bullgari - Mali i Zi
05.09.09 Qipro - Irlandė
05.09.09 Gjeorgji - Itali
09.09.09 Mali i Zi - Qipro
09.09.09 Itali - Bullgari
10.10.09 Qipro - Bullgari
10.10.09 Irlandė - Itali
10.10.09 Mali i Zi - Gjeorgji
14.10.09 Itali - Qipro
14.10.09 Bullgari - Gjeorgji
14.10.09 Irlandė - Mali i Zi

RENDITJA

1 Irlanda - 3 pike
2 Italia - 3
3 Bullgaria - 1
4 Mali i Zi - 1
5 Qipro - 0
6 Gjeorgjia - 0

GRUPI 9

06.09.08 Norvegji 2-2 Islandė
06.09.08 Maqedoni 1-0 Skoci

10.09.08 Maqedoni - Holandė
10.09.08 Islandė - Skoci
11.10.08 Skoci - Norvegji
11.10.08 Holandė - Islandė
15.10.08 Islandė - Maqedoni
15.10.08 Norvegji - Holandė
28.03.09 Holandė - Skoci
01.04.09 Holandė - Maqedoni
01.04.09 Skoci - Islandė
06.06.09 Maqedoni - Norvegji
06.06.09 Islandė - Holandė
10.06.09 Maqedoni - Islandė
10.06.09 Holandė - Norvegji
19.08.09 Norvegji - Skoci
05.09.09 Islandė - Norvegji
05.09.09 Skoci - Maqedoni
09.09.09 Norvegji - Maqedoni
09.09.09 Skoci - Holandė


RENDITJA

1 Maqedonia - 3
2 Norvegjia - 1
3 Islanda - 1
4 Holanda - 0
5 Skocia - 0Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Re: Kampionati Botėror 2010

Mesazh nga Albatros prej 10/9/2008, 14:31


Ari Han: Malta nė mbrojtje, por do ta ēajmė


Trajneri kuqezi e shikon ndeshjen tė vėshtirė. Ai ėshtė i kėnaqur edhe nėse fitohet me rezultat minimal

Lojė sulmuese dhe, ē'ėshtė mė e rėndėsishmja, fitore me Maltėn, sepse pėr trajnerin e kombėtares, Ari Han, nuk do tė kishte fare kuptim barazimi i merituar nė ndeshjen e parė eliminatore me Suedinė. Nė konferencėn e djeshme pėr shtyp, holandezi i kuqezinjve e cilėsoi pėrballjen e dytė nė "shtėpi" si tė vėshtirė, sepse duhen tri pikėt dhe si rezultat i objektivit loja do tė ndryshojė krejtėsisht nga ajo zhvilluar ndaj nordikėve, qė ishte mbrojtėse. Trajneri Han ishte i qetė dhe kėtė siguri, sipas tij, ia jep ambienti i mirė qė ka grupi, teksa incidenti nė stėrvitjen e sė hėnės duket se ishte mė shumė pėr tė prishur "syrin e keq". Stafi teknik i kombėtares e njeh mirė Maltėn, nisur edhe nga vėzhgimet qė i ka bėrė nė ndeshjet e fundit. Pėr kėtė, kreu i pankinės kuqezi parashikon njė "mur" maltez ndaj Shqipėrisė, i cili duhet tė ēarė sa mė shpejt. Megjithatė, trajneri Ari Han kėrkon qė skuadra tė mos dorėzohet deri nė fund, pra tė ketė durimin pėr tė arritur rezultatin. "Nuk ėshtė nė mėnyrėn time pėr tė ardhur me vonesė nė konferencėn e shtypit. Kjo ėshtė njė mėnyrė shqiptare,"- nisi bisedėn me gazetarėt holandezi, i cili gjatė gjithė kohės ishte nėn vėzhgimin e ndihmėsit tė tij, De Jong, i vendosur nė cepin e majtė tė sallės. Kėtė koment, trajneri e bėri pėr shkak tė ardhjes me vonesė nė konferencėn e shtypit, qė ishte programuar nė 12:30 dhe nisi mė 12:50. Gjithsesi, humori i tij i ndėrthurur me ironi mbaroi shpejt dhe holandezi u fut direkt nė temė. "Dua tė theksoj se me Suedinė zhvilluam njė ndeshje tė rregullt dhe mjaft tė kujdesshme nė mbrojtje, ndėrsa tani me Maltėn ėshtė diēka krejt tjetėr. Nuk kemi punuar aq shumė gjatė kėsaj kohe, pėr tė ditur se ku jemi realisht. Gjithsesi, pėr ndeshjen me Maltėn do tė bėjmė njė lojė sulmuese. Do tė depėrtojmė nė zonėn e kundėrshtarit pėr tė shėnuar sa mė shpejt,"- tha trajneri i kombėtares.

"Pres njė Maltė tė ngjeshur nė mbrojtje"

Thotė se e njeh mirė Maltėn dhe pėr kėtė kėrkon njė rendiment tė lartė nga lojtarėt, duke parashikuar qė kundėrshtari do tė jetė i ngjeshur nė mbrojtje. "Nė radhė tė parė, dua tė konfirmoj ambientin e mirė nė skuadėr, nė prag tė kėsaj pėrballjeje shumė tė rėndėsishme pėr ne. Unė e di se kush ėshtė Malta, pra mėnyrėn e lojės qė bėn kjo skuadėr. Pres njė mbrojtje tė ngjeshur tė saj, me gati tetė lojtarė me detyra mbrojtėse. Megjithatė, nga futbollistėt e mi dua njė rendiment tė lartė nė lojė, sepse vetėm kėshtu mund tė arrijmė rezultatin. E pėrsėris, qė do tė bėjmė njė lojė ofensive, por pa harruar kėtu mbrojtjen. Shpresoj qė lojėn ta fillojmė si ndaj Lihtenshteinit, ku pėr fatin tonė goli doli shumė shpejt. Nė kėtė ndeshje jemi tė orientuar ndryshe, prandaj e pėrsėris qė ėshtė njė histori krejt tjetėr nga Suedia. Njė skuadėr sulmuese vrapon mė shumė se njė skuadėr mbrojtėse, kėshtu qė ndaj Maltės duhet tė bėjmė mė shumė,"- thekson njėshi i pankinės kuqezi. Ky i fundit vazhdon avazin, duke mos e deklaruar formacionin. Sipas trajnerit Han, 99% tė lojtarėve qė do tė zbresin nga minuta e parė, e ka nė kokė. "Nuk do tė ishte mirė tė deklaroja formacionin, sepse dua t'i shikoj edhe njė herė lojtarėt. Pjesėn mė tė madhe tė lojtarėve e kam nė kokė, por ngelet pėr t'u rishikuar edhe njė pozicion,"- shtoi Hani. I pyetur nė lidhje me ndonjė zhvendosje tė Canės nė mbrojtje, nisur edhe nga provat e bėra gjatė seancave tė fundit, pėrsėri holandezi u tregua i rezervuar. Kapiteni i Marsejės mund tė kalojė nė rolin e njė qendėrmbrojtėsi, gjė qė e ka bėrė me sukses mė parė si nė kombėtare, ashtu dhe te klubi francez, por pėr ndeshjen me Maltėn nuk asgjė tė sigurt. "Kam folur me Lorikun dhe ai mund tė luajė nė pozicione tė ndryshme,"- sqaron shkurtimisht holandezi i kuqezinjve.

"Jam i kėnaqur edhe me fitore tė ngushtė"

Trajneri i kombėtares nuk mund ta imagjinoj dot humbjen me Maltėn, por ėshtė i ndėrgjegjshėm qė ndaj kėtij ekipi modest e pret njė punė e madhe pėr tė kapur fitoren. Ai do tė ishte i kėnaqur edhe nėse arrihej njė fitore minimale. Nisur nga e kaluara, Shqipėria gjithnjė ka hasur vėshtirėsi me ekipet "e vogla", teksa trajneri thotė se e di kėtė fakt, prandaj i ka paralajmėruar kuqezinjtė. "Lojtarėve u kam tėrhequr vėmendjen qė pas ndeshjes me Suedinė. Nė dhomat e zhveshjes iu kam thėnė qė kjo ndeshje duhet harruar sa mė shpejt, sepse natyrisht qė njė ditė ėshtė momenti kur mund t'i gėzohesh njė rezultati. Duhet tė pėrqendrohemi shumė pėr Maltėn, pasi nuk do tė jemi e njėjta skuadėr, qė nė ndeshjen e parė luajtėm me detyra mbrojtėse. Na duhet tė fitojmė patjetėr dhe mendoj se do tė kemi njė punė tė madhe nė kėtė ndeshje. Unė parashikoj njė "mur" maltez pėrpara, tė cilin do tė pėrpiqemi ta ēajmė dhe do ta ēajmė. Lojtarėt nuk duhet tė dorėzohen deri nė fund, sepse goli mund tė dalė edhe me vonesė. Do tė isha i kėnaqur edhe me njė fitore tė ngushtė, ndėrsa humbjen me Maltėn as mund ta imagjinoj. Kam bindjen qė do tė fitojmė, sepse pėrndryshe nuk ka kuptim barazimi qė arritėm ndaj Suedisė."

"Lojė ofensive, por njė sulmues tė deklaruar"

Nisur nga ajo ēfarė tha dje trajneri Ari Han nė konferencėn pėr shtyp, duket se nė fushė me Maltėn do tė jetė vetėm njė nga tre sulmuesit e grumbulluar: Salihi, Bogdani dhe Kapllani. Ndaj Suedisė zgjidhja e holandezit ishte Salihi, por duke parė mėnyrėn e stėrvitjes, Ari Han ēėshtjen e sulmuesit e ka bėrė njė fjalėkryq tė vėrtetė. Ditėt e fundit ėshtė provuar Bogdani, por asgjė nuk ėshtė e sigurt se kush do ta nisė nga minuta e parė. Ja si e shpjegoi kreu i pankinės kuqezi zgjedhjen e tij, me vetėm njė sulmues tė deklaruar: "Loja sulmuese nuk varet nga numri i lojtarėve qė ke nė repartin ofensiv. Njė lojė e tillė do tė thotė qė tė kesh sa mė shumė forca qė sulmojnė, kėshtu qė skuadra jonė do tė jetė e gjitha nė zonėn e kundėrshtarit. Edhe Holanda, qė njihet pėr njė lojė krejtėsisht sulmuese, luan me njė lojtar tė deklaruar nė kėtė repart, pra qendėrsulmuesi qė mban numrin 9, i cili mbėshtetet nga mesfushorėt. Kėshtu qė, edhe ndaj Maltės po ju konfirmoj se nuk do tė luaj me dy sulmues tė deklaruar."

Eliminatoret e sotme

Grupi 1

Suedi - Hungari

Shqipėri - Maltė

Portugali - Danimarkė

Grupi 2

Moldavi - Izrael

Letoni - Greqi

Zvicėr - Luksemburg

Grupi 3

San Marino - Poloni

Irlanda V - Ēeki

Slloveni - Sllovaki

Grupi 4

Rusi - Uells

Azerbaixhan - Lihtenshtein

Finlandė - Gjermani

Grupi 5

Turqi - Belgjikė

Bosnje - Estoni

Spanjė - Armeni

Grupi 6

Andorra - Bjellorusi

Kazakistan - Ukrainė

Kroaci - Angli

Grupi 7

Ish.Faroe - Rumani

Francė - Serbi

Lituani - Austri

Grupi 8

Mali i Zi - Irlandė

Itali - Gjeorgji

Grupi 9

Islandė - Skoci

Maqedoni - Holandė
Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Shqiperi 3 - 0 Malte

Mesazh nga Albatros prej 11/9/2008, 10:38

:foot: Shqipėria, fiton me Malten 3 me 0

Shqipėria ngjitet nė vendin e parė nė grup, me katėr pikė e me golaverazh mė tė mirė se Suedia e Danimarka, falė fitores sė mbrėmshme 3-0 kundėr Maltės. Megjithatė, ishte njė fitore e vuajtur pėrballė ishullorėve modestė, tė cilėt nė disa raste u paraqitėn tė frikshėm pėrpara portės sė Arjan Beqajt. Skuadra mike, e ndėrgjegjshme pėr forcėn e vendasve, e nisi takimin tepėr e vendosur dhe me presing nė ē'do sektor tė fushės. Megjithatė, kuqezinjtė mund ta kishin zgjidhur qė nė fillim rezultatin, kur Bogdani u tregua altruist nė zonė dhe pasoi me kokė te Klodian Duro, gjuajtja e tė cilit krijoi iluzionin e golit por nė tė vėrtetė doli jashtė. Mbulimi i ashpėr i maltezėve nė shumė minuta e asfiksoi mesfushėn shqiptare, e cila u tregua e pazonja tė organizonte sulme. Tė njėjtin fat patėn edhe pėrpjekjet individuale, ndėrkohė qė nė ato raste kur arrihej tė gjuhej nė kuadrat, atje ishte i gatshėm portieri Haber, befasues me pritjet e tij. Fundi i pjesės sė parė ishte i lumtur pėr Shqipėrinė, kur krosimi i Duros nga e djathta u shfrytėzua mė sė mirė nga Bogdani. Sulmuesi i Kievos e devijoi topin me kokė aq sa duhej pėr tė mposhtur Haberin dhe tundi rrjetėn. U mendua se goli do ta ēlironte Shqipėrinė dhe nė pjesėn e dytė do tė shihej lojė mė e rrjedhshme, por nuk ndodhi kėshtu. Malta vazhdoi me tė njėjtin qėndrim, e ardhur ndoshta me pretendimin qė e pakta tė mos pėsonte goleadėn e dėshiruar nga Ari Han. Nė fushėn e “Qemal Stafės” u pa i njėjti futboll i mėrzitshėm, me shumė gabime tė pasakta, ndėrkohė qė Malta herė pas here na kujtonte se edhe ajo fitore minimale nuk ishte e sigurt. Nė dy raste u deshėn ndėrhyrjet e Beqajt, nė njė rast tjetėr Mifsud gjuajti jashtė, i lirė para zonės. Frika e tė gjithė pėrfundoi nė minutėn e 85-tė, kur Klodian Duro shėnoi golin e dytė. Pas njė tentative tė dėshtuar tė Salihit, mbrojtėsi maltez gabon rėndė, duke mos larguar topin nga zona. Duro vepron me shpejtėsi dhe gjuan duke shėnuar golin e dytė. Fitorja tani ėshtė e sigurt, por ndėrkohė fillon edhe ajo qė prisnin tė gjithė: spektakli kuqezi. Aktivizimi i Berishės, hapėsirat e krijuara dhe entuziazmi bėjnė qė shqiptarėt tė luajnė rrjedhshėm dhe ka disa raste pėr shėnim. Haber grushton nė goditje nga kėndi gjuajtjen e Berishės dhe pas krosimit ėshtė Dallku qė vulos fitoren 3-0. Tri pikė qė priteshin dhe qė, pavarėsisht lojės jo tė mirė, i kanė dhėnė Shqipėrisė startin e ėndėrruar.

Minuta 5’ Rast i shkėlqyer pėr Shqipėrinė. Krosim nga e djathta pėr Bogdanin, i cili nuk preferon tė gjuajė por e ul topin me kokė te Duro, duke i dhėnė njė pasim ideal. Gjuajtje e menjėhershme diagonale e mesfushorit, por topi kalon gjithė pasqyrėn e portės dhe del jashtė, ngjitur me shtyllėn.
10’ Goditje nga kėndi pėr Maltėn, pasim i ulėt dhe njė nga maltezėt gjuan me kthesė, por jashtė.
22’ Kundėrsulm i befasishėm i Maltės, Mifsud i ikėn mbrojtjes por Beqaj ėshtė i vėmendshėm, del nga porta dhe mbi vijėn e zonės i mbyll rrezen, duke larguar me kėmbė topin.
29’ Bogdani merr njė pasim tė saktė, por brenda zonės nuk arrin tė shmangė mbrojtjen, deri sa bie dhe ēon dėm njė aksion tė rrezikshėm.
32’ Cana kroson te Bogdani, ky e ul me kokė pėrsėri te Cana, qė gjuan nė hyrje tė zonės, por pasaktėsisht.
36’ Bogdani bėn pėrsėri torrėn, duke ulur me kokė pėr Skelėn, i cili gjuan nė ajėr nga jashtė zonės, pret portieri maltez.
44’ Bulku depėrton nė zonė dhe jep njė pasim mjaft tė mirė pėr Bogdanin
nga fundorja, por sulmuesi nuk arrin ta devijojė drejt portės.
45’ Bajada gjuan rrezikshėm nė hyrje tė zonės, pret mirė Beqaj.
45’+1 Shqipėria kalon nė avantazh me Erjon Bogdanin! Krosim i saktė i Duros nga e djaththa dhe nė zonė Bogdani gjuan saktė, duke mposhtur portierin Haber. Kuqezinjtė e mbyllin pjesėn e parė nė epėrsi 1-0.
54’ Bulku del nė krahun e djathtė dhe kroson pėr Bogdanin, ndėrhyn i pari Haber.
57’ Hyka humbet njė rast tė pabesueshėm! Aksion i shkėlqyer me Skelėn qė nis Dallkun, krosim i ulėt nga e djathta, Bogdani vetėm sa e prek topin, duke nxjerrė Hykėn tė lirė, gjuajtje me tė majtėn, por shtatshkurtri bėn mė tė vėshtirėn, duke gjuajtur dobėt dhe jashtė me tė majtėn.
63’ Rast tjetėr i mirė pėr Shqipėrinė. Bogdani shmang shumė mirė brenda zonės markuesin e tij dhe mė pas gjuan me tė djathtėn, por tund vetėm rrjetėn e jashtme.
80’ Duro merr topin nga e djathta, shkon drejt qendrės dhe gjuan fort me tė majtėn nga 12 metra, Haber bėn mrekullinė, duke grushtuar nė goditje nga kėndi.
83’ Mifsud gjuan mbi vijėn e zonės, topi kalon pak mbi traversė. Moment frike nė “Qemal Stafa”.
83’ Mifsud merr njė pasim brenda zonės, krejt i lirė, por Beqaj ėshtė i vėmendshėm dhe del duke i hequr topin me kėmbė.
85’ Shqipėria shėnon golin e dytė, me Klodian Duron! Hyka merr njė top nga e majta, hyn nė zonė dhe me shpejtėsi kroson pėr Salihin, i cili nuk arrin tė devijė drejt portės me kokė, por topi pėrplaset te njė mbrojtės qė nuk arrin ta largojė. Duro ėshtė vigjilent dhe gjuan rrufeshėm me tė majtėn, drejt e nė rrjetė, pėrmes kėmbėve tė portierit Haber. Fitorja tashmė ėshtė e siguruar, 2-0.
90’ Berisha merr njė top nga Cana dhe gjuan menjėherė me tė djathtėn, Haber grushton nė goditje nga kėndi.
90’ Armend Dallku shėnon golin e tretė. Pas krosimit nga kėndi, mbrojtėsi kosovar kėrcen i pambuluar dhe me kokė mposht pėr herė tė tretė Haberin.
Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Re: Kampionati Botėror 2010

Mesazh nga Albatros prej 11/9/2008, 11:07

GRUPI 1

06.09.08 Shqipėri 0-0 Suedi
06.09.08 Maltė 0-4 Portugali
06.09.08 Hungari 0-0 Danimarkė
10.09.08 Suedi 2-1 Hungari
10.09.08 Portugali 2-3 Danimarkė
10.09.08 Shqipėri 3-0 Maltė


11.10.08 Hungari - Shqipėri
11.10.08 Danimarkė - Maltė
11.10.08 Suedi - Portugali
15.10.08 Maltė - Hungari
15.10.08 Portugali - Shqipėri
11.02.09 Maltė - Shqipėri
28.03.09 Maltė - Danimarkė
28.03.09 Shqipėri - Hungari
28.03.09 Portugali - Suedi
01.04.09 Hungari - Maltė
01.04.09 Danimarkė - Shqipėri
06.06.09 Shqipėri - Portugali
06.06.09 Suedi - Danimarkė
10.06.09 Suedi - Maltė
05.09.09 Danimarkė - Portugali
05.09.09 Hungari - Suedi
09.09.09 Hungari - Portugali
09.09.09 Maltė - Suedi
09.09.09 Shqipėri - Danimarkė
10.10.09 Portugali - Hungari
10.10.09 Danimarkė - Suedi
14.10.09 Danimarkė - Hungari
14.10.09 Portugali - Maltė
14.10.09 Suedi - Shqipėri

RENDITJA

1 Shqipėria -4 pike
2 Danimarka -4 pike
3 Suedia -4 pike
4 Portugalia -3 pike
5 Hungaria -1 pike
6 Malta -0 pike


GRUPI 2

06.09.08 Moldavi 1-2 Letoni
06.09.08 Izrael 2-2 Zvicėr
06.09.08 Luksemburg 0-3 Greqi
10.09.08 Zvicėr 1-2 Luksemburg
10.09.08 Moldavi 1-2 Izrael
10.09.08 Letoni 0-2 Greqi


11.10.08 Luksemburg - Izrael
11.10.08 Zvicėr - Letoni
11.10.08 Greqi - Moldavi
15.10.08 Luksemburg - Moldavi
15.10.08 Letoni - Izrael
15.10.08 Greqi - Zvicėr
28.03.09 Luksemburg - Letoni
28.03.09 Moldavi - Zvicėr
28.03.09 Izrael - Greqi
01.04.09 Greqi - Izrael
01.04.09 Zvicėr - Moldavi
01.04.09 Letoni - Luksemburg
05.09.09 Moldavi - Luksemburg
05.09.09 Izrael - Letoni
05.09.09 Zvicėr - Greqi
09.09.09 Moldavi - Greqi
09.09.09 Letoni - Zvicėr
09.09.09 Izrael - Luksemburg
10.10.09 Greqi - Letoni
10.10.09 Izrael - Moldavi
10.10.09 Luksemburg - Zvicėr
14.10.09 Zvicėr - Izrael
14.10.09 Greqi - Luksemburg
14.10.09 Letoni - Moldavi


RENDITJA

1 Greqia - 6 pike
2 Izraeli - 4
3 Letonia - 3
4 Luksemburgu - 3
5 Zvicra - 1
6 Moldavia - 0


GRUPI 3

06.09.08 Sllovaki 2-1 Irelandė V.
06.09.08 Poloni 1-1 Slloveni
10.09.08 San Marino 0-2 Poloni
10.09.08 Slloveni 2-1 Sllovaki
10.09.08 Irelandė V. 0-0 Ēeki


11.10.08 Poloni - Ēeki
11.10.08 San Marino - Sllovaki
11.10.08 Slloveni - Irelandė V.
15.10.08 Ēeki - Slloveni
15.10.08 Irelandė V. - San Marino
15.10.08 Sllovaki - Poloni
19.11.08 San Marino - Ēeki
11.02.09 San Marino - Irelandė V.
28.03.09 Slloveni - Ēeki
28.03.09 Irelandė V. - Poloni
01.04.09 Irelandė V. - Slloveni
01.04.09 Poloni - San Marino
01.04.09 Ēeki - Sllovaki
06.06.09 Sllovaki - San Marino
19.08.09 Slloveni - San Marino
05.09.09 Sllovaki - Ēeki
05.09.09 Poloni - Irelandė V.
09.09.09 Ēeki - San Marino
09.09.09 Irelandė V. - Sllovaki
09.09.09 Slloveni - Poloni
10.10.09 Ēeki - Poloni
10.10.09 Sllovaki - Slloveni
14.10.09 Ēeki - Irelandė V.
14.10.09 Poloni - Sllovaki
14.10.09 San Marino - Slloveni

RENDITJA

1 Polonia - 4 pike
2 Sllovenia - 4
3 Sllovakia - 3
4 Cekia - 1
5
Irlanda V. - 1
6 San Marino - 0


GRUPI 4

06.09.08 Uells 1-0 Azerbajxhan
06.09.08 Lihtenshtejn 0-6 Gjermani
10.09.08 Rusi 2-1 Uells
10.09.08 Azerbajxh. 0-0 Lihtenshtejn
10.09.08 Finlandė 3-3 Gjermani


11.10.08 Gjermani - Rusi
11.10.08 Finlandė - Azerbajxhan
11.10.08 Uells - Lihtenshtejn
15.10.08 Rusi - Finlandė
15.10.08 Gjermani - Uells
28.03.09 Uells - Finlandė
28.03.09 Rusi - Azerbajxhan
28.03.09 Gjermani - Lihtenshtejn
01.04.09 Uells - Gjermani
01.04.09 Lihtenshtejn - Rusi
06.06.09 Azerbajxhan - Uells
06.06.09 Finlandė - Lihtenshtejn
10.06.09 Finlandė - Rusi
19.08.09 Azerbajxhan - Gjermani
05.09.09 Azerbajxhan - Finlandė
05.09.09 Rusi - Lihtenshtejn
09.09.09 Uells - Rusi
09.09.09 Lihtenshtejn - Finlandė
09.09.09 Gjermani - Azerbajxhan
10.10.09 Finlandė - Uells
10.10.09 Rusi - Gjermani
10.10.09 Lihtenshtejn - Azerbajxhan
14.10.09 Azerbajxhan - Rusi
14.10.09 Gjermani - Finlandė
14.10.09 Lihtenshtejn - Uells

RENDITJA

1 Gjermania - 4 pike
2 Rusia - 3
3 Uellsi - 3
4 Finlanda - 1
5 Azerbajxhani - 1
6 Lihtenshtejni - 1


GRUPI 5

06.09.08 Armeni 0-2 Turqi
06.09.08 Belgjikė 3-2 Estoni
06.09.08 Spanjė 1-0 Bosnjė
10.09.08 Bosnjė 7-0 Estoni
10.09.08 Spanjė 4-0 Armeni
10.09.08 Turqi 1-1 Belgjikė


11.10.08 Turqi - Bosnjė
11.10.08 Estoni - Spanjė
11.10.08 Belgjikė - Armeni
15.10.08 Belgjikė - Spanjė
15.10.08 Estoni - Turqi
15.10.08 Bosnjė - Armeni
28.03.09 Spanjė - Turqi
28.03.09 Belgjikė - Bosnjė
28.03.09 Armeni - Estoni
01.04.09 Bosnjė - Belgjikė
01.04.09 Estoni - Armeni
01.04.09 Turqi - Spanjė
05.09.09 Spanjė - Belgjikė
05.09.09 Armeni - Bosnjė
05.09.09 Turqi - Estoni
09.09.09 Bosnjė - Turqi
09.09.09 Spanjė - Estoni
09.09.09 Armeni - Belgjikė
10.10.09 Estoni - Bosnjė
10.10.09 Belgjikė - Turqi
10.10.09 Armeni - Spanjė
14.10.09 Estoni - Belgjikė
14.10.09 Turqi - Armeni
14.10.09 Bosnjė - Spanjė

RENDITJA

1 Spanja - 6 pike
2 Turqia - 4
3 belgjika - 4
4 Bosnja - 3
5 Armenia - 0
6 Estonia - 0


GRUPI 6

20.08.08 Kazakistan 3-0 Andora
06.09.08 Andora 0-2 Angli
06.09.08 Ukrainė 1-0 Bjellorusi
06.09.08 Kroaci 3-0 Kazakistan
10.09.08 Kazakistan 1-3 Ukrainė
10.09.08 Andora 1-3 Bjellorusi
10.09.08 Kroaci 1-4 Angli


11.10.08 Angli - Kazakistan
11.10.08 Ukrainė - Kroaci
15.10.08 Kroaci - Andora
15.10.08 Bjellorusi - Angli
01.04.09 Kazakistan - Bjellorusi
01.04.09 Andora - Kroaci
01.04.09 Angli - Ukrainė
06.06.09 Bjellorusi - Andora
06.06.09 Kazakistan - Angli
06.06.09 Kroaci - Ukrainė
10.06.09 Angli - Andora
10.06.09 Ukrainė - Kazakistan
19.08.09 Bjellorusi - Kroaci
05.09.09 Kroaci - Bjellorusi
05.09.09 Ukrainė - Andora
09.09.09 Andora - Kazakistan
09.09.09 Bjellorusi - Ukrainė
09.09.09 Angli - Kroaci
10.10.09 Bjellorusi - Kazakistan
10.10.09 Ukrainė - Angli
14.10.09 Angli - Bjellorusi
14.10.09 Andora - Ukrainė
14.10.09 Kazakistan - Kroaci

RENDITJA

1 Anglia - 6 pike
2 Ukraina - 6
3 Bjellorusia - 3
4 Kroacia - 3
5 Kazakistani - 0
6 Andora - 0

GRUPI 7

06.09.08 Austri 3-1 Francė
06.09.08 Serbi 2-0 I.Faroe
06.09.08 Rumani 0-3 Lituani
10.09.08 Francė 2-1 Serbi
10.09.08 Lituani 2-0 Austri
10.09.08 I.Faroe 0-1 Rumani


11.10.08 Rumani - Francė
11.10.08 I.Faroe - Austri
11.10.08 Serbi - Lituani
15.10.08 Lituani - I.Faroe
15.10.08 Austri - Serbi
28.03.09 Lituani - Francė
28.03.09 Rumani - Serbi
01.04.09 Austri - Rumani
01.04.09 Francė - Lituani
06.06.09 Serbi - Austri
06.06.09 Lituani - Rumani
10.06.09 I.Faroe - Serbi
19.08.09 I.Faroe - Francė
05.09.09 Austri - I.Faroe
05.09.09 Francė - Rumani
09.09.09 I.Faroe - Lituani
09.09.09 Serbi - Francė
09.09.09 Rumani - Austri
10.10.09 Austri - Lituani
10.10.09 Serbi - Rumani
10.10.09 Francė - I.Faroe
14.10.09 Rumani - I.Faroe
14.10.09 Lituani - Serbi
14.10.09 Francė - Austri

RENDITJA

1 Lituania - 6 pike
2 Serbia - 3
3 Austria - 3
4 Franca - 3
5 Rumania - 3
6
I. Faroe - 0


GRUPI 8

06.09.08 Gjeorgji 1-2 Irlandė
06.09.08 Mali i Zi 2-2 Bullgari
06.09.08 Qipro 1-2 Itali
10.09.08 Mali i Zi 0-0 Irlandė
10.09.08 Itali 2-0 Gjeorgji


11.10.08 Gjeorgji - Qipro
11.10.08 Bullgari - Itali
15.10.08 Gjeorgji - Bullgari
15.10.08 Irlandė - Qipro
15.10.08 Itali - Mali i Zi
11.02.09 Irlandė - Gjeorgji
28.03.09 Mali i Zi - Itali
28.03.09 Irlandė - Bullgari
28.03.09 Qipro - Gjeorgji
01.04.09 Gjeorgji - Mali i Zi
01.04.09 Bullgari - Qipro
01.04.09 Itali - Irlandė
06.06.09 Bullgari - Irlandė
06.06.09 Qipro - Mali i Zi
05.09.09 Bullgari - Mali i Zi
05.09.09 Qipro - Irlandė
05.09.09 Gjeorgji - Itali
09.09.09 Mali i Zi - Qipro
09.09.09 Itali - Bullgari
10.10.09 Qipro - Bullgari
10.10.09 Irlandė - Itali
10.10.09 Mali i Zi - Gjeorgji
14.10.09 Itali - Qipro
14.10.09 Bullgari - Gjeorgji
14.10.09 Irlandė - Mali i Zi

RENDITJA

1 Italia - 6 pike
2 Irlanda - 4
3 Mali i Zi - 2
4 Bullgaria - 1
5 Qipro - 0
6 Gjeorgjia - 0

GRUPI 9

06.09.08 Norvegji 2-2 Islandė
06.09.08 Maqedoni 1-0 Skoci
10.09.08 Maqedoni 1-2 Holandė
10.09.08 Islandė 1-2 Skoci


11.10.08 Skoci - Norvegji
11.10.08 Holandė - Islandė
15.10.08 Islandė - Maqedoni
15.10.08 Norvegji - Holandė
28.03.09 Holandė - Skoci
01.04.09 Holandė - Maqedoni
01.04.09 Skoci - Islandė
06.06.09 Maqedoni - Norvegji
06.06.09 Islandė - Holandė
10.06.09 Maqedoni - Islandė
10.06.09 Holandė - Norvegji
19.08.09 Norvegji - Skoci
05.09.09 Islandė - Norvegji
05.09.09 Skoci - Maqedoni
09.09.09 Norvegji - Maqedoni
09.09.09 Skoci - Holandė


RENDITJA

1 Holanda - 3
2 Skocia - 3
3 Maqedonia - 3
4 Norvegjia - 1
5 Islanda - 1
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Kampionati Botėror 2010

Mesazh nga LePuRuShJa prej 11/9/2008, 18:47


Presidenti Topi, batuta dhe humor me kuqezinjtė


Kampionati Botėror 2010 Img_ph11

Kreu i shtetit shqiptar, Bamir Topi, vizitoi ekipin kombėtar para ndeshjes me Maltėn, duke e motivuar atė

Disa orė para ndeshjes me Maltėn, futbollistėt e kombėtares dhe stafi teknik, bashkė me kreun e FSHF-sė, Armand Duka, pritėn nė rezidencėn kuqezi Presidentin e Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi. Ky i fundit, i njohur si njė dashamirės i vjetėr i futbollit, i bėri pėr vete kuqezinjtė, tė cilėt duket se e ndienin nevojėn e pėrkrahjes sė kreut tė shtetit. Nė hotel "Tirana", Presidentin Topi e shoqėroi kapiteni i kombėtares Altin Lala, me kreun FSHF-sė, Armand Duka, tė cilėt e prezantuan atė me stafin teknik dhe futbollistėt. Si njeri i afėrt me futbollin, Presidenti Topi e bėri sa mė tė thjeshtė bisedėn me kuqezinjtė, duke e lėnė mėnjanė petkun e zyrtarit mė tė lartė tė shtetit.

Pas pėrshėndetjes me futbollistėt dhe gazetarėt e pranishėm, nuk munguan batutat. Fillimisht, fjalėn e mori njėshi i institucionit tė futbollit shqiptar, Armand Duka, i cili ndėr tė tjera tha: "Falėnderoj pėrzemėrsisht pėr vizitėn dhe mbėshtetjen qė i ka dhėnė futbollit shqiptar Presidenti Bamir Topi. Kjo vizitė e tij ėshtė shumė motivuese pėr futbollistėt. E garantoj se kombėtarja do tė bėjė maksimumin pėr tė arritur rezultate pozitive."Ndėrkohė, menjėherė pas Dukės, foli kreu i shtetit shqiptar.

"Eshtė njė moment emocionues pėr mua, sepse nuk ėshtė pjesė e njė axhende tė punės, por e kėnaqėsisė sime pėr futbollin, njė pasion i cili nuk mė ėshtė shkėputur asnjėherė,"- theksoi Presidenti Topi. - Ndiej njė kėnaqėsinė tė veēantė qė jam mes jush, pėr tė ndarė sė bashku atė emocion qė e kanė tė gjithė shqiptarėt dhe natyrisht pėr t'ju falėnderuar nė emėr tė tyre." Duke iu drejtuar futbollistėve, Presidenti Topi shtoi: "Ju sot pėrbėni njė pjesė shumė tė rėndėsishme tė identitetit kombėtar. Ekipi kombėtar i ka dhėnė vlera shumė tė veēanta emrit tė Shqipėrisė. Sinqerisht, ju falėnderoj pėr emocionet qė na keni falur, ndėrkohė qė jam i bindur se emocione mė tė forta do tė na dhuroni, duke filluar qė nga ndeshja e sotme (e djeshme). Jam i bindur qė do tė ketė njė impenjim maksimal nga ana juaj."

Tifoz i Ajaksit dhe shakatė me kapitenin Lala

Nė fjalėn e tij para kombėtares, Presidenti Topi nuk la pa vlerėsuar trajnerin holandez tė kuqezinjve, Ari Han. "Eshtė njė njohje e vjetėr imja, pasi kam qenė tifoz i zjarrtė i Ajaksit dhe pa dyshim i Ari Hanit. Duke e respektuar pėr karrierėn e tij, jam i bindur se atė qė shpalosi nė ndeshjen e parė me Suedinė, do tė vazhdojė ta bėjė. Trajneri Han ishte mjaft profesionist nė drejtim tė lėvizjeve taktike dhe disiplinimit tė skuadrės. Mė ka bėrė shumė pėrshtypje stabiliteti i lojės sė ekipit, ana psikologjike, disiplina taktike, por edhe fizike.

Kam bindjen se me kėtė disiplinė do tė arrijmė rezultate shumė tė mira. Kėtu ka talente qė mė sė fundi erdhi dita tė vlerėsohen, ashtu siē duhet." Nė kėtė takim miqėsor foli edhe trajneri Ari Han, i cili falėnderoi Presidentin Topi pėr mbėshtetjen. "E di qė Presidenti Topi ėshtė tifoz. Ne kemi nevojė pėr mbėshtetjen e tij. Ky ėshtė njė motivacion ekstra qė na bėhet,"- deklaroi holandezi i kuqezinjve. Nė fund, kishte vend edhe pėr batuta, teksa kur bėhet fjalė pėr njė gjė tė tillė, kapiteni i kombėtares, Altin Lala, ėshtė nė epiqendėr. "Kemi nevojė pėr mbėshtetjen tuaj morale,"- tha Lala, ndėrsa Presidenti Topi shtoi me shaka: "Tė duhet eksperiencė parlamentare pėr tė folur mirė." Kapiteni kuqezi, nė emėr tė ekipit, i dhuroi kreut tė shtetit njė fanellė tė kombėtares, e cila mbante firmat e tė gjithė futbollistėve. "Shpresoj ta vendosni nė zyrėn tuaj kėtė," - iu drejtua Presidentit Altin Lala, teksa mori edhe miratimin e tij. Mė pas, kreu i shtetit bashkė me atė tė FSHF-sė thumboi futbollistin Klodian Duro nė lidhje me tė kaluarėn e tij te Tirana.

:foot: :foot: :foot: Bravooo Ekipit Shqiptarė deri tani Shqiperi Shqiperi ShqiperiE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Re: Kampionati Botėror 2010

Mesazh nga Albatros prej 17/9/2008, 09:24


Murinjo: Portugalia zor tė fitojė me Shqipėrinė


Ashtu si gjithnjė i pasionuar pas uniformės sportive qė tregon punėn e tij tė palodhur stėrvitore, Murinjo bėri pak relaks nė njė nga lokalet e stadiumit “Olimpik” tė Athinės. I ulur nė njė nga tavolinat qendrore, tekniku portugez, me njė lėng frutash portokall para, pranon tė japė njė intervistė pėr gazetėn “Panorama”. Personeli i shėrbimit ishin tė gjithė nė gatishmėri tė tij, por Murinjo preferon qė lėngu tė ishte nga gazetari shqiptar i “Panoramės” pėr ta ruajtur si kujtim faktin se shqiptari i parė tė cilin takoi e qerasi.
Ardhja juaj tek Interi ka sjellė njė entuziazėm tė madh te interistėt shqiptarė. Madje jeni njė idhull pėr ta dhe tė gjithė shqiptarėt qė bėjnė tifo pėr Interin...
Mė gėzon fakti qė kam fansa dhe tifozė edhe nė Shqipėri. Zakonisht tifozllėku ėshtė pėr lojtarėt sepse janė tė paktė trajnerėt qė pėlqehen pėr faktin se nė karrierėn e tyre i lidh dhe dėshtimi. Por me sa duket qenkam njė trajner i mirė dhe shqiptarėt dinė kė pėlqejnė, pra nė rastin konkret kanė zgjedhur trajnerėt qė duan vetėm suksesin. Sjella e tifozėve karshi meje mė nxit akoma mė shumė dhe dua qe t’ju sjell vetėm suksese me punėn time tek Interi, qė ti mbaj akoma me entuziazmin e fillimit tė njė trajneri qė u sjell vetėm gėzim dhe fitore tek ekipi i tyre i zemrės.

Siē dihet pas njė muaji Shqipėria do tė ndeshet me Portugalinė. Cili ėshtė mendimi juaj pėr kėtė ndeshje?

Jam thuajse totalisht i shkėputur nga ndeshjet e kombėtares, por nuk do tė thotė se jam shkėputur nga emocionet qė sjellin kėto ndeshje nė prag tė Botėrorit 2010. Pėr sa i pėrket Shqipėrisė, mund tė them vetėm se kjo skuadėr ka njė rritje tė ndjeshme nė nivel loje, por edhe nė rezultate dhe nė mos gabohem kryesojnė edhe renditjen nė grupin 1 tė eliminatoreve tė Botėrorit. Duhet theksuar se ky ėshtė vetėm fillimi dhe ėshtė herėt tė bėhen parashikime se kush do tė kualifikohet, por ēdo ndeshje duhet vlerėsuar. Prandaj dhe portugezėt duhet ta vlerėsojnė shumė Shqipėrinė nė ndeshjen e radhės. Unė di qė ekipi shqiptar ka lojtarė qė luajnė nė ekipe tė rėndėsishme tė Evropės dhe luajnė njė futboll agresiv, madje kanė treguar se nė fushėn e tyre janė tė papėrmbajtshėm dhe synojmė rezultatin qė ju duhet. Sidoqoftė, nė ndeshjen e radhės presim njė ndeshje shumė tė bukur dhe tė fuqishme sepse portugezet vijnė me njė psikologji tė rėnduar pas njė humbje qė pėsuan nga Danimarka dhe do t’u duhet patjetėr rezultat pozitiv, ose mė saktė duhet tė fitojnė patjetėr. Por dhe shqiptarėt vijnė si kryesues te grupit dhe do tė luajnė pa ankth. Vetėm pėr tė bėrė njė paraqitje dinjitoze dhe kjo mund tė jetė njė vėshtirėsi mė shumė pėr Portugalinė, sepse kur njė ekip luan pa frikė dhe pa tension ėshtė pėr t’u pasur shumė kujdes. Nė shumė raste kjo i ka bėrė ekipe tė tilla qė tė marrin rezultatin qė ata kėrkojnė.

A njihni ndonjė futbollist shqiptar?


Di vetėm se janė lojtarė tė rėndėsishėm nė kubet ku luajnė dhe mos gabohem Shqipėria ka njė lojtar edhe nė kampionatin italian... (mendohet pėr emrin).... Megjithatė emrin e lojtarit tė vetėm shqiptar qė mė kujtohet tani, ėshtė ai i futbollistit tė Marsejės, Cana i cili me sa di unė ėshtė njė futbollist lider nė ekipin ku luan dhe paraqitja e tij ėshtė shumė e kėnaqshme. Pėr tė tjerėt nuk kam shumė njohuri.
Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Re: Kampionati Botėror 2010

Mesazh nga Albatros prej 12/10/2008, 21:15


Shqipėria e trembur, mundet nga Hungaria


Ari Han kishte mundėsinė qė tė fitonte tė gjithė zemrat e shqiptarėve dje, por Shqipėria e drejtuar prej tij u mund 2-0 nga Hungaria. Tekniku holandez e kishte cilėsuar mė tė rėndėsishmen e edicionit ndeshjen e djeshme, por skuadra nuk i ėshtė pėrgjigjur si duhet nė fushė. Kuqezinjtė, tė cilėt vinin si kryesues tė grupit nuk arritėn tė dilnin nė lojėn e tyre, ndonėse kanė meritėn se nė pjesėn e parė bėnė njė paraqitje mė tė mirė se sa vendėsit.

Frika

Nė pjesėn e parė skuadrat u treguan mjaft tė kujdesshme dhe megjithėse pėrfaqėsuesja shqiptare zhvilloi njė lojė mė tė mirė se Hungaria, nuk arriti pėr asnjė moment tė krijonte aksione tė pastra shėnimi, me pėrjashtim tė tentativės sė Skelės, i cili gjuajti nga jashtė zonės nė minutėn e 28-tė, por topi u pėrplas nė traversė. Megjithatė, kuqezinjtė i kushtojnė shumė vėmendje mbrojtjes dhe evitimit tė pėsimit tė golave, ēka e mban Erjon Bogdanin shumė larg portės
kundėrshtare. Mesfusha, ajo qė cilėsohet si arma kryesore e skuadrės sonė, nuk arrin tė ēajė te hungarezėt, qė faktikisht janė tė vendosur mjaft mirė. Loja nga krahėt nė pjesėn e parė ėshtė thuajse inekzistente dhe pasimet e Dallkut e tė Agollit janė lehtėsisht tė pritshme nga portieri Fulop. Hungarezėt i japin sinjalet e para nga mesi i pjesės sė dytė, teksa kėrkojnė tė kundėrsulmojnė, por Beqiri e Curri tregohen tė vėmendshėm. Skela pėrpiqet tė organizojė ndonjė aksion sulmues, por pa sukses, sepse Bogdani mbulohet shumė mirė, ndėrsa Duro nuk ėshtė ai i ditėve mė tė mira, madje nė krahasim me dy ndeshjet e para ėshtė hija e vetvetes.

Ndėshkimi

Nė pjesėn e dytė janė kuqezinjtė ata qė e nisin mė vrullshėm, teksa Skela kėrkon tė nxjerrė pėrpara Bogdanin, por mbrojtja hungareze ėshtė e pakalueshme. Hovi i skuadrės sė Hanit nuk zgjat shumė, pasi hungarezėt arrijnė tė gjejnė rrugėn e rrjetės nė minutėn e 49-tė duke shtangur kuqezinjtė, tė cilėt qė nga ai moment humbin kthjelltėsinė dhe jo vetėm qė nuk arrijnė tė reagojnė, por rrezikojnė tė pėsojnė edhe disa gola tė tjerė. Gjithēka nisi nga kėmbėt e Hushtit, i cili nuk e ka problem tė japė njė pasim perfekt m’u para syve tė shokut tė tij tė skuadrės te Hanoveri, Altin Lalės. Dhe sikur tė mos mjaftonte kjo, edhe Beqiri humb duelin nė ajėr me sulmuesin Torgele, i cili e dėrgon topin nė rrjetė. Han bėn disa ndėrrime qė nuk prodhojnė asgjė nė fushėn e lojės, madje nuk zbusin as kaosin e skuadrės shqiptare, e cila tentoi nė mėnyrė sporadike tė barazonte rezultatin. Nė minutėn e 83- tė Hungaria shėnoi edhe golin e dytė, duke vulosur kėshtu spostimin e Shqipėrisė nė vend tė pestė nė Grupin 1. Pėr t’u mbajtur shėnim vetėm njė goditje nga njė distancė prej 30 metrash e Ansi Agollit nė minutėn e 85-tė, e cila pėr fatin e keq tė tė gjithė shqiptarėve pėrfundoi sėrish shtyllė.


GRUPI 1

11.10.08 Hungari 2-0 Shqipėri
11.10.08 Danimarkė 3-0 Maltė
11.10.08 Suedi 0-0 Portugali

15.10.08 Maltė - Hungari
15.10.08 Portugali - Shqipėri
11.02.09 Maltė - Shqipėri
28.03.09 Maltė - Danimarkė
28.03.09 Shqipėri - Hungari
28.03.09 Portugali - Suedi
01.04.09 Hungari - Maltė
01.04.09 Danimarkė - Shqipėri
06.06.09 Shqipėri - Portugali
06.06.09 Suedi - Danimarkė
10.06.09 Suedi - Maltė
05.09.09 Danimarkė - Portugali
05.09.09 Hungari - Suedi
09.09.09 Hungari - Portugali
09.09.09 Maltė - Suedi
09.09.09 Shqipėri - Danimarkė
10.10.09 Portugali - Hungari
10.10.09 Danimarkė - Suedi
14.10.09 Danimarkė - Hungari
14.10.09 Portugali - Maltė
14.10.09 Suedi - Shqipėri


Renditja

1 Danimarka - 7
2 Suedia - 5
3 Portugalia - 4
4 Hungaria - 4
5 Shqipėria - 4
6 Malta - 0


GRUPI 2

11.10.08 Luksemburg 1-3 Izrael
11.10.08 Zvicėr 2-1 Letoni
11.10.08 Greqi 3-0 Moldavi

15.10.08 Luksemburg - Moldavi
15.10.08 Letoni - Izrael
15.10.08 Greqi - Zvicėr
28.03.09 Luksemburg - Letoni
28.03.09 Moldavi - Zvicėr
28.03.09 Izrael - Greqi
01.04.09 Greqi - Izrael
01.04.09 Zvicėr - Moldavi
01.04.09 Letoni - Luksemburg
05.09.09 Moldavi - Luksemburg
05.09.09 Izrael - Letoni
05.09.09 Zvicėr - Greqi
09.09.09 Moldavi - Greqi
09.09.09 Letoni - Zvicėr
09.09.09 Izrael - Luksemburg
10.10.09 Greqi - Letoni
10.10.09 Izrael - Moldavi
10.10.09 Luksemburg - Zvicėr
14.10.09 Zvicėr - Izrael
14.10.09 Greqi - Luksemburg
14.10.09 Letoni - Moldavi

Renditja

1 Greqia - 9
2 Izraeli - 7
3 Zvicra - 4
4 Letonia - 3
5 Luksemburgu - 3
6 Moldavia - 0


GRUPI 3

11.10.08 Poloni 2-1 Ēeki
11.10.08 San Marino 1-3 Sllovaki
11.10.08 Slloveni 2-0 Irelandė V.

15.10.08 Ēeki - Slloveni
15.10.08 Irelandė V. - San Marino
15.10.08 Sllovaki - Poloni
19.11.08 San Marino - Ēeki
11.02.09 San Marino - Irelandė V.
28.03.09 Slloveni - Ēeki
28.03.09 Irelandė V. - Poloni
01.04.09 Irelandė V. - Slloveni
01.04.09 Poloni - San Marino
01.04.09 Ēeki - Sllovaki
06.06.09 Sllovaki - San Marino
19.08.09 Slloveni - San Marino
05.09.09 Sllovaki - Ēeki
05.09.09 Poloni - Irelandė V.
09.09.09 Ēeki - San Marino
09.09.09 Irelandė V. - Sllovaki
09.09.09 Slloveni - Poloni
10.10.09 Ēeki - Poloni
10.10.09 Sllovaki - Slloveni
14.10.09 Ēeki - Irelandė V.
14.10.09 Poloni - Sllovaki
14.10.09 San Marino - Slloveni

Renditja

1 Polonia - 7
2 Sllovenia - 7
3 Sllovakia - 6
4 Ēekia - 1
5 Irelanda V. - 1
6 San Marino - 0


GRUPI 4

11.10.08 Gjermani 2-1 Rusi
11.10.08 Finlandė 1-0 Azerbajxhan
11.10.08 Uells 2-0 Lihtenshtejn

15.10.08 Rusi - Finlandė
15.10.08 Gjermani - Uells
28.03.09 Uells - Finlandė
28.03.09 Rusi - Azerbajxhan
28.03.09 Gjermani - Lihtenshtejn
01.04.09 Uells - Gjermani
01.04.09 Lihtenshtejn - Rusi
06.06.09 Azerbajxhan - Uells
06.06.09 Finlandė - Lihtenshtejn
10.06.09 Finlandė - Rusi
19.08.09 Azerbajxhan - Gjermani
05.09.09 Azerbajxhan - Finlandė
05.09.09 Rusi - Lihtenshtejn
09.09.09 Uells - Rusi
09.09.09 Lihtenshtejn - Finlandė
09.09.09 Gjermani - Azerbajxhan
10.10.09 Finlandė - Uells
10.10.09 Rusi - Gjermani
10.10.09 Lihtenshtejn - Azerbajxhan
14.10.09 Azerbajxhan - Rusi
14.10.09 Gjermani - Finlandė
14.10.09 Lihtenshtejn - Uells

Renditja

1 Gjermania - 7
2 Uellsi - 6
3 Finlanda - 4
4 Rusia - 3
5 Azerbajxhani - 1
6 Lihtenshteini - 1


GRUPI 5

11.10.08 Turqi 2-1 Bosnjė
11.10.08 Estoni 0-3 Spanjė
11.10.08 Belgjikė 2-0 Armeni

15.10.08 Belgjikė - Spanjė
15.10.08 Estoni - Turqi
15.10.08 Bosnjė - Armeni
28.03.09 Spanjė - Turqi
28.03.09 Belgjikė - Bosnjė
28.03.09 Armeni - Estoni
01.04.09 Bosnjė - Belgjikė
01.04.09 Estoni - Armeni
01.04.09 Turqi - Spanjė
05.09.09 Spanjė - Belgjikė
05.09.09 Armeni - Bosnjė
05.09.09 Turqi - Estoni
09.09.09 Bosnjė - Turqi
09.09.09 Spanjė - Estoni
09.09.09 Armeni - Belgjikė
10.10.09 Estoni - Bosnjė
10.10.09 Belgjikė - Turqi
10.10.09 Armeni - Spanjė
14.10.09 Estoni - Belgjikė
14.10.09 Turqi - Armeni
14.10.09 Bosnjė - Spanjė

Renditja

1 Spanja - 9
2 Belgjika - 7
3 Turqia - 7
4 Bosnja - 3
5 Armenia - 0
6 Estonia - 0


GRUPI 6

11.10.08 Angli 5-1 Kazakistan
11.10.08 Ukrainė 0-0 Kroaci

15.10.08 Kroaci - Andora
15.10.08 Bjellorusi - Angli
01.04.09 Kazakistan - Bjellorusi
01.04.09 Andora - Kroaci
01.04.09 Angli - Ukrainė
06.06.09 Bjellorusi - Andora
06.06.09 Kazakistan - Angli
06.06.09 Kroaci - Ukrainė
10.06.09 Angli - Andora
10.06.09 Ukrainė - Kazakistan
19.08.09 Bjellorusi - Kroaci
05.09.09 Kroaci - Bjellorusi
05.09.09 Ukrainė - Andora
09.09.09 Andora - Kazakistan
09.09.09 Bjellorusi - Ukrainė
09.09.09 Angli - Kroaci
10.10.09 Bjellorusi - Kazakistan
10.10.09 Ukrainė - Angli
14.10.09 Angli - Bjellorusi
14.10.09 Andora - Ukrainė
14.10.09 Kazakistan - Kroaci

Renditja

1 Anglia - 9
2 Ukraina - 7
3 Kroacia - 4
4 Bjellorusia - 3
5 Kazakistani - 3
6 Andora - 0


GRUPI 7

11.10.08 Rumani 2-2 Francė
11.10.08 I.Faroe 1-1 Austri
11.10.08 Serbi 3-0 Lituani

15.10.08 Lituani - I.Faroe
15.10.08 Austri - Serbi
28.03.09 Lituani - Francė
28.03.09 Rumani - Serbi
01.04.09 Austri - Rumani
01.04.09 Francė - Lituani
06.06.09 Serbi - Austri
06.06.09 Lituani - Rumani
10.06.09 I.Faroe - Serbi
19.08.09 I.Faroe - Francė
05.09.09 Austri - I.Faroe
05.09.09 Francė - Rumani
09.09.09 I.Faroe - Lituani
09.09.09 Serbi - Francė
09.09.09 Rumani - Austri
10.10.09 Austri - Lituani
10.10.09 Serbi - Rumani
10.10.09 Francė - I.Faroe
14.10.09 Rumani - I.Faroe
14.10.09 Lituani - Serbi
14.10.09 Francė - Austri

Renditja

1 Serbia - 6
2 Lituania - 6
3 Austria - 4
4 Franca - 4
5 Rumania - 4
6 I. Faroe - 1


GRUPI 8

11.10.08 Gjeorgji 1-1 Qipro
11.10.08 Bullgari 0-0 Itali

15.10.08 Gjeorgji - Bullgari
15.10.08 Irlandė - Qipro
15.10.08 Itali - Mali i Zi
11.02.09 Irlandė - Gjeorgji
28.03.09 Mali i Zi - Itali
28.03.09 Irlandė - Bullgari
28.03.09 Qipro - Gjeorgji
01.04.09 Gjeorgji - Mali i Zi
01.04.09 Bullgari - Qipro
01.04.09 Itali - Irlandė
06.06.09 Bullgari - Irlandė
06.06.09 Qipro - Mali i Zi
05.09.09 Bullgari - Mali i Zi
05.09.09 Qipro - Irlandė
05.09.09 Gjeorgji - Itali
09.09.09 Mali i Zi - Qipro
09.09.09 Itali - Bullgari
10.10.09 Qipro - Bullgari
10.10.09 Irlandė - Itali
10.10.09 Mali i Zi - Gjeorgji
14.10.09 Itali - Qipro
14.10.09 Bullgari - Gjeorgji
14.10.09 Irlandė - Mali i Zi

Renditja

1 Italia - 7
2 Irlanda - 4
3 Mali i Zi - 2
4 Bulgaria - 2
5 Qipro - 1
6 Gjeorgjia - 1


GRUPI 9

11.10.08 Skoci 0-0 Norvegji
11.10.08 Holandė 2-0 Islandė

15.10.08 Islandė - Maqedoni
15.10.08 Norvegji - Holandė
28.03.09 Holandė - Skoci
01.04.09 Holandė - Maqedoni
01.04.09 Skoci - Islandė
06.06.09 Maqedoni - Norvegji
06.06.09 Islandė - Holandė
10.06.09 Maqedoni - Islandė
10.06.09 Holandė - Norvegji
19.08.09 Norvegji - Skoci
05.09.09 Islandė - Norvegji
05.09.09 Skoci - Maqedoni
09.09.09 Norvegji - Maqedoni
09.09.09 Skoci - Holandė

Renditja

1 Holanda - 6
2 Skocia - 4
3 Maqedonia - 3
4 Norvegjia - 2
5 Islanda - 1

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Re: Kampionati Botėror 2010

Mesazh nga Albatros prej 16/10/2008, 21:32

Barazim i artė me Portugalinė


Kristiano Ronaldo dėshton pėrpara mbrojtjes kuqezi edhe pse kombėtarja jonė ka luajtur me 10 lojtarė

Kombėtarja shqiptare e futbollit ka marrė dje nė mesnatė njė pikė tė artė gjatė pėrballjes me Portugalinė. Edhe pse kemi luajtur mė shumė se 40 minuta me 10 lojtarė, sėrish kemi mundur tė ruajmė tė paprekur rrjetėn. Ai qė mendohet se do tė marrė Topin e Artė kėtė vit, Kristiano Ronaldo, ka humbur shkėlqimin pėrballė mbrojtjes sė hekurt shqiptare. Largimi i Telit me dy kartonė tė verdhė (njė i kuq) nė minutėn e 42- tė, bėri qė kombėtarja tė mblidhet edhe mė shumė nė mbrojtje pėr tė arritur rezultatin e papritur. Nė fund tė ndeshjes kombėtarja portugeze ka treguar problemet e saj tė shumta teksa pjesa mė e madhe e lojtarėve u pushtuan nga nervozizmi.

Nga ana tjetėr ne mund tė kishimn bėrė "vjedhjen e shekullit" nėse Berisha nuk do tė ishte treguar egoist. Ai ka dalė fitimtar nga njė pėrplasje topi me tre mbrojtės portugezė dhe ėshtė gjendur i vetėm pėrballė portierit. Nė krahun tjetėr ndodhej i lirė Ervin Skela por Besart Berisha ka preferuar qė tė godasė vetė duke prishur gjithēka. Loja fillon. Topin e pare e shkelmon skuadra shqiptare 2?- Goditje denimi per portugezet, ne krahun e majte te sulmit te tyre. Ekzekuton K.Ronaldo, por spastrohet zona kuqezi nga Beqiri. 4-5?- Dy rivenie anesore per kuqezinjte, por pa rrezik ne porten vendase. 7?- Goditje kendi per potugezet. Topi gjen B.Alvesh, ne zonen tone te rreptesise, qe godet tokazi, por pret ne pozicion Beqaj. 10?- Aksion i portugezeve ne krahun e djathte te sulmit te tyre.

Dani shkakton nderhyrje te gabuar ndaj Beqirit, goditje denimi per kuqezinjte 13?- Kristiano Ronaldo shperthen here pas here ne krahun e majte te sulmit portugez. Ervin Bulku, gjithnje prane tij, e ka te veshtire ta ndaloje pa faull. Goditje denimi per vendasit, por pa rrezik per Beqajn. 16?- Beqiri thyen nje sulm te portugezeve, duke nisur nje kundersulm per kuqezinjte. Skela perparon deri ne gjysmefushen vendase, por nuk merret vesh mire me Duron dhe Bogdanin. Ky i fundit mbyll pa rrezik kundersulmin tone. 18?- Fernandez gjuan fluturimthi, nga rreth 20 metra, topi kalon paksa mbi traun e portes se Beqajt. 21?- Beqiri peson terheqje, del ne nxehje Teli, per te qene gati nese Beqiri nuk vazhdon dot lojen. 24?- Del nga loja Elvin Beqiri, i demtuar, vendin e tij e ze Admir Teli.

Nderrim i detyruar. 28?- Rast per gol i kuqezinjve. Duro fut nje top te bukur nga krahu i djathte i sulmit shqiptar, topi parakalon tere zonen e rreptesise se vendasve, shtyn sferen drejt rrjetes se Quim. 37?- Goditje denimi ballore e K.Ronaldos, topi godet fuqishem gjoksin e Beqajt, qe s'e zoteron dot ate, i shpeton nga duart, por fatmiresisht aty afer eshte Teli, qe e nxjerr ne kendore. 39?- Lala detyrohet ta ndaloje me faull Mutinjon, qe po vershonte drejt portes sone, ne krahun e djathte te sulmit te tyre. Gjyqtari jep te verdhe per kapitenin kuqezi dhe goditje denimi per vendasit. 42?- Admir Teli merr kartonin e dyte te verdhe dhe te kuqin, duke e lene Shqiperine me 10 lojtare ne fushe. Ne nxehje del Vrapi, sepse nderrimet e Hanit ne prapavije jane te detyrueshme.

Pjesa e pare perfundon ne barazim 0-0 46?- Nis pjesa e dyte me nje zevendesim per Shqiperine. Bogdani le lojen, i zevendesuar nga Vrapi. Nderrim i diktuar ky, pas daljes me te kuqe te Telit. 47?- Rast i rrezikshem per portugezet. Ferreira fut bukur nje top per Danin ne zonen tone, qe godet befasisht, por pret ne pozicion Beqaj. 53?- Hani nxjerr ne nxehje Berishen dhe Lilen. 54?- Beqaj shpeton nje gol te sigurte, duke nderhyre me kembe dhe larguar topin qe ishte i destinuar per ne rrjete. 73?- Cana largon topin nga vija fatale, pasi portieri Beqaj ka dale ne menyre te gabuar, duke evituar nje gol te sigurte. 77?- Shqiperia gati per zevendesim. Berisha do te futet ne loje. Del i ze vendin Klodian Duros.

Sapo futet, ben nje sllaom te papare, duke tribluar tere mbrojtjen portugeze, gjuan ne fund, por portieri vendas devijon topin, mbi traun e portes. 84?- Fati shpeton porten tone. Kuarezma ben gjithcka mire, topi gjen trupin e Currit ne zone, qe e devijon ate dhe shkon drejt portes kuqezi, ku Beqaj eshte ne pozicion. 85?- Beqaj eshte hero, eviton nje gol 100 per qind te sigurte, teksa Nani, i vetem me te, gjuan fort, por kemba e portierit kuqezi eshte e arte, duke e devijuar topin ne kendore. 90+4?- Portugali 0- Shqipėri 0!GRUPI 1

11.10.08 Hungari 2-0 Shqipėri
11.10.08 Danimarkė 3-0 Maltė
11.10.08 Suedi 0-0 Portugali
15.10.08 Maltė 0-1 Hungari
15.10.08 Portugali 0-0 Shqipėri


11.02.09 Maltė - Shqipėri
28.03.09 Maltė - Danimarkė
28.03.09 Shqipėri - Hungari
28.03.09 Portugali - Suedi
01.04.09 Hungari - Maltė
01.04.09 Danimarkė - Shqipėri
06.06.09 Shqipėri - Portugali
06.06.09 Suedi - Danimarkė
10.06.09 Suedi - Maltė
05.09.09 Danimarkė - Portugali
05.09.09 Hungari - Suedi
09.09.09 Hungari - Portugali
09.09.09 Maltė - Suedi
09.09.09 Shqipėri - Danimarkė
10.10.09 Portugali - Hungari
10.10.09 Danimarkė - Suedi
14.10.09 Danimarkė - Hungari
14.10.09 Portugali - Maltė
14.10.09 Suedi - Shqipėri


Renditja

1 Danimarka - 7
2 Hungaria - 7
3 Portugalia - 5
4 Shqipėria - 5
5 Suedia - 5
6 Malta - 0


GRUPI 2

11.10.08 Luksemburg 1-3 Izrael
11.10.08 Zvicėr 2-1 Letoni
11.10.08 Greqi 3-0 Moldavi
15.10.08 Luksemburg 0-0 Moldavi
15.10.08 Letoni 1-1 Izrael
15.10.08 Greqi 1-2 Zvicėr


28.03.09 Luksemburg - Letoni
28.03.09 Moldavi - Zvicėr
28.03.09 Izrael - Greqi
01.04.09 Greqi - Izrael
01.04.09 Zvicėr - Moldavi
01.04.09 Letoni - Luksemburg
05.09.09 Moldavi - Luksemburg
05.09.09 Izrael - Letoni
05.09.09 Zvicėr - Greqi
09.09.09 Moldavi - Greqi
09.09.09 Letoni - Zvicėr
09.09.09 Izrael - Luksemburg
10.10.09 Greqi - Letoni
10.10.09 Izrael - Moldavi
10.10.09 Luksemburg - Zvicėr
14.10.09 Zvicėr - Izrael
14.10.09 Greqi - Luksemburg
14.10.09 Letoni - Moldavi

Renditja

1 Greqia - 9
2 Izraeli - 8
3 Zvicra - 7
4 Letonia - 4
5 Luksemburgu - 4
6 Moldavia - 1


GRUPI 3

11.10.08 Poloni 2-1 Ēeki
11.10.08 San Marino 1-3 Sllovaki
11.10.08 Slloveni 2-0 Irelandė V.
15.10.08 Ēeki 1-0 Slloveni
15.10.08 Irelandė V. 4-0 San Marino
15.10.08 Sllovaki 2-1 Poloni


19.11.08 San Marino - Ēeki
11.02.09 San Marino - Irelandė V.
28.03.09 Slloveni - Ēeki
28.03.09 Irelandė V. - Poloni
01.04.09 Irelandė V. - Slloveni
01.04.09 Poloni - San Marino
01.04.09 Ēeki - Sllovaki
06.06.09 Sllovaki - San Marino
19.08.09 Slloveni - San Marino
05.09.09 Sllovaki - Ēeki
05.09.09 Poloni - Irelandė V.
09.09.09 Ēeki - San Marino
09.09.09 Irelandė V. - Sllovaki
09.09.09 Slloveni - Poloni
10.10.09 Ēeki - Poloni
10.10.09 Sllovaki - Slloveni
14.10.09 Ēeki - Irelandė V.
14.10.09 Poloni - Sllovaki
14.10.09 San Marino - Slloveni

Renditja

1 Sllovakia - 9
2 Polonia - 7
3 Sllovenia - 7
4
Irelanda V. - 4
5 Cekia - 4
6 San Marino - 0


GRUPI 4

11.10.08 Gjermani 2-1 Rusi
11.10.08 Finlandė 1-0 Azerbajxhan
11.10.08 Uells 2-0 Lihtenshtejn
15.10.08 Rusi 3-0 Finlandė
15.10.08 Gjermani 1-0 Uells


28.03.09 Uells - Finlandė
28.03.09 Rusi - Azerbajxhan
28.03.09 Gjermani - Lihtenshtejn
01.04.09 Uells - Gjermani
01.04.09 Lihtenshtejn - Rusi
06.06.09 Azerbajxhan - Uells
06.06.09 Finlandė - Lihtenshtejn
10.06.09 Finlandė - Rusi
19.08.09 Azerbajxhan - Gjermani
05.09.09 Azerbajxhan - Finlandė
05.09.09 Rusi - Lihtenshtejn
09.09.09 Uells - Rusi
09.09.09 Lihtenshtejn - Finlandė
09.09.09 Gjermani - Azerbajxhan
10.10.09 Finlandė - Uells
10.10.09 Rusi - Gjermani
10.10.09 Lihtenshtejn - Azerbajxhan
14.10.09 Azerbajxhan - Rusi
14.10.09 Gjermani - Finlandė
14.10.09 Lihtenshtejn - Uells

Renditja

1 Gjermania - 10
2 Rusia - 6
3 Uellsi - 6
4 Finlanda - 4
5 Azerbajxhani - 1
6 Lihtenshteini - 1


GRUPI 5

11.10.08 Turqi 2-1 Bosnjė
11.10.08 Estoni 0-3 Spanjė
11.10.08 Belgjikė 2-0 Armeni
15.10.08 Belgjikė 1-2 Spanjė
15.10.08 Estoni 0-0 Turqi
15.10.08 Bosnjė 4-1 Armeni


28.03.09 Spanjė - Turqi
28.03.09 Belgjikė - Bosnjė
28.03.09 Armeni - Estoni
01.04.09 Bosnjė - Belgjikė
01.04.09 Estoni - Armeni
01.04.09 Turqi - Spanjė
05.09.09 Spanjė - Belgjikė
05.09.09 Armeni - Bosnjė
05.09.09 Turqi - Estoni
09.09.09 Bosnjė - Turqi
09.09.09 Spanjė - Estoni
09.09.09 Armeni - Belgjikė
10.10.09 Estoni - Bosnjė
10.10.09 Belgjikė - Turqi
10.10.09 Armeni - Spanjė
14.10.09 Estoni - Belgjikė
14.10.09 Turqi - Armeni
14.10.09 Bosnjė - Spanjė

Renditja

1 Spanja - 12
2 Turqia - 8
3 Belgjika - 7
4 Bosnja - 6
5 Estonia - 1
6 Armenia - 0


GRUPI 6

11.10.08 Angli 5-1 Kazakistan
11.10.08 Ukrainė 0-0 Kroaci
15.10.08 Kroaci 4-0 Andora
15.10.08 Bjellorusi 1-3 Angli


01.04.09 Kazakistan - Bjellorusi
01.04.09 Andora - Kroaci
01.04.09 Angli - Ukrainė
06.06.09 Bjellorusi - Andora
06.06.09 Kazakistan - Angli
06.06.09 Kroaci - Ukrainė
10.06.09 Angli - Andora
10.06.09 Ukrainė - Kazakistan
19.08.09 Bjellorusi - Kroaci
05.09.09 Kroaci - Bjellorusi
05.09.09 Ukrainė - Andora
09.09.09 Andora - Kazakistan
09.09.09 Bjellorusi - Ukrainė
09.09.09 Angli - Kroaci
10.10.09 Bjellorusi - Kazakistan
10.10.09 Ukrainė - Angli
14.10.09 Angli - Bjellorusi
14.10.09 Andora - Ukrainė
14.10.09 Kazakistan - Kroaci

Renditja

1 Anglia - 12
2 Kroacia - 7
3 Ukraina - 7
4 Bjellorusia - 3
5 Kazakistani - 3
6 Andora - 0


GRUPI 7

11.10.08 Rumani 2-2 Francė
11.10.08 I.Faroe 1-1 Austri
11.10.08 Serbi 3-0 Lituani
15.10.08 Lituani 1-0 I.Faroe
15.10.08 Austri 1-3 Serbi


28.03.09 Lituani - Francė
28.03.09 Rumani - Serbi
01.04.09 Austri - Rumani
01.04.09 Francė - Lituani
06.06.09 Serbi - Austri
06.06.09 Lituani - Rumani
10.06.09 I.Faroe - Serbi
19.08.09 I.Faroe - Francė
05.09.09 Austri - I.Faroe
05.09.09 Francė - Rumani
09.09.09 I.Faroe - Lituani
09.09.09 Serbi - Francė
09.09.09 Rumani - Austri
10.10.09 Austri - Lituani
10.10.09 Serbi - Rumani
10.10.09 Francė - I.Faroe
14.10.09 Rumani - I.Faroe
14.10.09 Lituani - Serbi
14.10.09 Francė - Austri

Renditja

1 Serbia - 9
2 Lituania - 9
3 Franca - 4
4 Austria - 4
5 Rumania - 4
6 I. Faroe - 1


GRUPI 8

11.10.08 Gjeorgji 1-1 Qipro
11.10.08 Bullgari 0-0 Itali
15.10.08 Gjeorgji 0-0 Bullgari
15.10.08 Irlandė 1-0 Qipro
15.10.08 Itali 2-1 Mali i Zi


11.02.09 Irlandė - Gjeorgji
28.03.09 Mali i Zi - Itali
28.03.09 Irlandė - Bullgari
28.03.09 Qipro - Gjeorgji
01.04.09 Gjeorgji - Mali i Zi
01.04.09 Bullgari - Qipro
01.04.09 Itali - Irlandė
06.06.09 Bullgari - Irlandė
06.06.09 Qipro - Mali i Zi
05.09.09 Bullgari - Mali i Zi
05.09.09 Qipro - Irlandė
05.09.09 Gjeorgji - Itali
09.09.09 Mali i Zi - Qipro
09.09.09 Itali - Bullgari
10.10.09 Qipro - Bullgari
10.10.09 Irlandė - Itali
10.10.09 Mali i Zi - Gjeorgji
14.10.09 Itali - Qipro
14.10.09 Bullgari - Gjeorgji
14.10.09 Irlandė - Mali i Zi

Renditja

1 Italia - 10
2 Irlanda - 7
3 Bullgaria - 3
4 Mali i Zi - 2
5 Gjeorgjia - 2
6 Qipro - 1


GRUPI 9

11.10.08 Skoci 0-0 Norvegji
11.10.08 Holandė 2-0 Islandė
15.10.08 Islandė 1-0 Maqedoni
15.10.08 Norvegji 0-1 Holandė


28.03.09 Holandė - Skoci
01.04.09 Holandė - Maqedoni
01.04.09 Skoci - Islandė
06.06.09 Maqedoni - Norvegji
06.06.09 Islandė - Holandė
10.06.09 Maqedoni - Islandė
10.06.09 Holandė - Norvegji
19.08.09 Norvegji - Skoci
05.09.09 Islandė - Norvegji
05.09.09 Skoci - Maqedoni
09.09.09 Norvegji - Maqedoni
09.09.09 Skoci - Holandė

Renditja

1 Holanda - 9
2 Skocia - 4
3 Islanda - 4
4 Maqedonia - 3
5 Norvegji - 2
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Kampionati Botėror 2010

Mesazh nga LePuRuShJa prej 12/2/2009, 18:15

SHQIPĖRI 0 - 0 MALTĖ

Katastrofė!

Njė skuadėr pa bosht dhe njė trajner qė nuk e njeh ekipin, kanė gatuar ēorbėn e radhės, duke zhgėnjyer shqiptarėt dhe duke sfumuar ėndrrėn e kahershme pėr tė marrė pjesė nė njė kompeticion ndėrkombėtar.
Shqipėria barazoi 0-0 nė mėnyrė shumė tė shėmtuar, nė atė qė cilėsohej si ndeshja vendimtare pėr tė ardhmen e skuadrės tonė nė kėtė edicion. Kuqezinjtė treguan edhe njėherė se janė shumė mbrapa dhe se kemi bėrė hapa pas. Jo vetėm sepse nuk fituam ndaj njė kundėrshtari mė tė dobėt se ne, por sepse skuadra jonė pėrfaqėsuese u rikthye nė lojėn mediokre, madje nė pjesėn e dytė u shfaq inferiore ndaj njė skuadre si Malta, qė pėr hir tė sė vėrtetės nėse fitonte, do ta meritonte plotėsisht suksesin.


Danimarka = 7 pikė
Hungaria = 7
Shqipėria = 6
Portugalia = 5
Suedia = 5
Malta = 1E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Re: Kampionati Botėror 2010

Mesazh nga Albatros prej 30/3/2009, 17:42

GRUPI 1

28 MARS 2009

Malta - Danimarkė 0-3
Shqipėri - Hungari 0-1
Portugali - Suedi 0-0

RENDITJA

Danimarka - 10
Hungaria - 10
Portugalia - 6
Suedia - 6
SHQIPĖRIA - 6
Malta - 1


GRUPI 2

28.03.09 Luksemburg 0-4 Letoni
28.03.09 Moldavi 0-2 Zvicėr
28.03.09 Izrael 1-1 Greqi

RENDITJA

1 Zvicėr - 10
2 Greqi - 10
3 Izrael - 9
4 Letoni - 7
5 Luksemburg - 4
6 Moldavi - 1


GRUPI 3

28.03.09 Slloveni 0-0 Ēeki
28.03.09 Irelandė V. 3-2 Poloni

RENDITJA

1 Irelandė V. - 10
2 Sllovaki - 9
3 Ēeki - 8
4 Slloveni - 8
5 Poloni - 7
6 San Marino - 0


GRUPI 4

28.03.09 Uells 0-2 Finlandė
28.03.09 Rusi 2-0 Azerbajxhan
28.03.09 Gjermani 4-0 Lihtenshtejn

RENDITJA

1 Gjermani - 13
2 Rusi - 9
3 Finlandė - 7
4 Uells - 6
5 Azerbajxhan - 1
6 Lihtenshtejn - 1


GRUPI 5

28.03.09 Spanjė 1-0 Turqi
28.03.09 Belgjikė 2-4 Bosnjė
28.03.09 Armeni 2-2 Estoni

RENDITJA

1 Spanjė - 15
2 Bosnjė - 9
3 Turqi - 8
4 Belgjikė - 7
5 Estoni - 2
6 Armeni - 1


GRUPI 7

28.03.09 Lituani 0-1 Francė
28.03.09 Rumani 2-3 Serbi

RENDITJA

1 Serbi - 12
2 Lituani - 9
3 Francė - 7
4 Austri - 4
5 Rumani - 4
6 I. Faroe - 1


GRUPI 8

28.03.09 Mali i Zi 0-2 Itali
28.03.09 Irlandė 1-1 Bullgari
28.03.09 Qipro 2-1 Gjeorgji

RENDITJA

1 Itali - 13
2 Irlandė - 11
3 Bullgari - 4
4 Qipro - 4
5 Mali i Zi - 2
6 Georgia - 2


GRUPI 9

28.03.09 Holandė 3-0 Skoci

RENDITJA

1 Holandė - 12
2 Skoci - 4
3 Islandė - 4
4 Maqedoni - 3
5 Norvegji - 2

Albatros
Albatros
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Francė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 12/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 19029
<b>Pikėt</b> Pikėt : 37312
<b>Votat</b> Votat : 106
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nuk eshte e rendesishme te thuash ate qe mendon . Por te mendosh mire ate qe thua.

Buzqeshje Re: Kampionati Botėror 2010

Mesazh nga Albatros prej 2/4/2009, 21:00

Kombėtarja e Ari Hanit na kthen 30 vjet mbrapa

Pėrfaqėsuesja shqiptare ka prekur fundin dje nėn drejtimin e trajnerit Ari Han. Kuqezinjtė u dorėzuan pa kushte dhe humbėn 3-0 ndaj Danimarkės. Kishte kohė qė Shqipėria nuk luante kaq dobėt, madje nuk pėsonte dy gola qė nė pjesėn e parė. Pėrveē kėsaj, si asnjėherė tjetėr pėrfaqėsuesja jonė dje nuk bėri asnjė gjuajte nė portė. Thuajse gjatė gjithė ndeshjes dominoi ekipi vendės, i cili pati edhe shumė raste tė tjera pėr tė shėnuar.

Ndeshja

Takimi nisi i qetė, ndryshe nga sa pritej. Danezėt nuk u sforcuan qė tė shėnonin qė nė minutat e para. Ushtruan presion ndaj skuadrės tonė, por kuqezinjtė rezistuan. Madje pas minutės sė 23-tė, skuadra shqiptare arriti tė fitonte besim dhe po pėrpiqej tė qarkullonte topin dhe tė dilte me anė tė pasimeve tė shumta para portės kundėrshtare, ndoėnse gjatė gjithė kohės hasi nė njė “mur” danez. Pikėrisht atėherė kur dukej se Shqipėria po e merrte veten, kuqezinjtė u ndėhskuan nga njė gol, ku pėrgjegjėsi mban edhe portieri Isli Hidi. Nė minutėn e 31-tė, mesfushori Leon Andreasen gjuajti fuqishėm nga njė distancė prej 25 metrash dhe topi i tij pasi mori njė trajektore tė ēuditshme nė afėrsi tė portės, pėrfundoi nė rrjetė. Megjithatė, topi hyri nė pjesėn qendrore tė portės dhe Hidi, me pak mė shumė vėmendje mund ta kishte evituar atė gol.

Pjesa pozitive pėr pėrfaqėsuesen shqiptare pėrfundoi nė atė minutė. Mė pas danezėt bėnė ēfarė deshėn nė fushėn e lojės dhe pėr asnjė moment nuk rrezikuan qė ta humbnin takimin, apo tė pėsonin ndonjė gol plangprishės nga kundėrshtarėt. Vendėsit kontrollonin gjithēka nė fushė dhe me njė ftohtėsi nordikėsh shėnuan edhe golin e dytė pas gjashtė minutash. Njė aksion i Romedal, qė pėrfitoi nga njė mosmarrėveshje e Agollit me Currin, u shkėput nga e djathta, krosoi ulėt nė zonė pėr Larsenin, qė godet nė rrėshqitje e sipėr. Ky i fundit nxjerr blof Dallkun e Hidin, duke shėnuar golin e dytė.

Edhe kėtė herė mbrojtja shqiptare tregoi se ka ende probleme serioze. Kuqezinjtė mė kot tentuan qė tė dilnin pėrpara, pasi ishin tė paorganizuar dhe mungonin idetė dhe forca pėr t’iu kundėrpėrgjigjur ekipit tė Olsenit. Nė pjesėn e dytė Ari Hani hodhi Salihin nė fushė, por kjo nuk ndryshoi asgjė nė lojėn dhe rendimentin e kuqezinjve. Skuadra u pa sėrish e ngadaltė, e ēorientuar dhe shumė e brishtė nė mbrojtje. Danezėt, duke parė se kundėrshtari ishte tėrėsisht i dorėzuar nė fushė, nuk u sforcuan pėr tė shėnuar gola tė tjerė. Megjithatė, kjo nuk i shpėtoi kuqezinjtė nga goli i tretė, i shėnuar nga mesfushori i Juventusit, Kristian Poulsen. Pas njė rasti tė humbur nga Larsen, danezėt gjejnė golin nga goditja e kėndit. Hidi bėn njė gafė nė dalje, topi shkon te Jakobsen, qė e fut nė qendėr. Aty Kristian Poulsen mes rrėmujės e shtyn topin nė rrjetė.

SKEDA

Danimarkė-Shqipėri 3-0
Golat: Andreasen 31’, Larsen 37’, K. Poulsen 80’

Danimarka: Sorensen, L. Jacobsen, Andreasen, Agger, M. Jakobsen, Jensen (Bendter 34’), K. Poulsen, Jorgensen (J. Poulsen 46’), Romedahl (Borring 71’), Larsen, Kahlenberg.
Trajner: Morten Olsen

Shqipėria: Hidi, Vangjeli, Dallku, Curri, Agolli, Duro, Lika, Bylykbashi (Beqiri 82’), Bulku (Salihi 46’), Skela, Berisha (Memelli 85’).
Trajner: Ari Han

Kartonė tė verdhė: Larsen, M. Jakobsen/Dallku, Vangjeli

Gjyqtar: Damir Skomina (Slovenia)


Danezėt bėjnė Salihin viktimė pėr 1 prillin


Hamdi Salihi ka rėnė viktimė e ditės sė gėnjeshtrave, 1 prillit. Nė njė shkrim tė publikuar dje nė gazetėn sportive daneze “Sporten”, shkruhej se sulmuesi shkodran e kishte kaluar natėn nė polici, sepse kishte tentuar tė vidhte njė makinė tip “Xhaguar”, e parkuar nė hotelin ku ishte akomoduar pėrfaqėsuesja shqiptare. Nė shkrim thuhej se Salihi ishte arrestuar nė veri tė Kopenhagenit, teksa po tentonte qė makinėn ta sillte nė Shqipėri. Kjo ishte arsyeja qė ai nuk do tė luante dje nė mbrėmje, pikėrisht pasi e kishte kaluar gjithė natėn duke u marrė nė pyetje nga policia lokale. “Mbrojtja daneze do tė ketė mė tė lehtė sot (dje) pėrballė skuadrės shqiptare, pasi atyre do t’u mungojė sulmuesi kryesor, Hamdi Salihi. Nė vend tė tij do tė luajė Besart Berisha, futbollisti shqiptar qė aktivizohet te Horsensi. Salihi akuzohet pėr vjedhjen e njė makine tip “Xhaguar”, qė ishte nė pronėsi tė shtetasit danez, Don O’Vizer. Salihi e ka kaluar gjithė natėn nė polici, pasi ėshtė ndaluar nė veri tė Kopenhagenit me makinėn qė kishte vjedhur. Ai ka qėndruar gjatė gjithė natės pa gjumė dhe kjo ėshtė arsyeja qė do tė mungojė nė takimin e sotėm”, shkruhej nė artikullin e publikuar dje.


Sponsored content

Buzqeshje Re: Kampionati Botėror 2010

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 22/7/2019, 20:13