Disa vargje pėr Kosovėn e pavarur !

Share
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Disa vargje pėr Kosovėn e pavarur !

Mesazh nga Vizitor prej 6/10/2009, 13:09

17 SHKURT" Kosova Republike


Ē'kan kto male qe buēasin ?
Ē'kan kto njerėz qe therasin ?
Ē'ka Kosova qe ushton ?
Ēka Prishtina qė kėndon ?

Ēka Shqipėria qė vallzon ?
Ēfar feste ėshtė kjo vall ?
A mos ėshtė kjo fest e rall ?
Republik "Kosova" u shpall !

Ah'sikur t'vrarėt t'ishin gjalle !
Qė me gjak e lan ket tok
Pėr me gėzu sot ne ket dite
Kosovėn me e pa Republik

Trim Shqiptar Adem Jashari
Ēohu bre burre , prej atij varri !
Thirr Deēanin e Drenicėn !
Prizrenin e Mitrovicen !

Suhareken e Gjakovėn !
Pejėn e Fush Kosovėn !
Shqipėrin dhe Camėrin
thuaji se sot ke njė gėzim

Tash 1000 vjet , ky gėzim i madh
N'trojet Shqipėtare kurre s'eshte par
Vllėzer dhe motra festoni kėt dit
Se me shumė mall , sot e kemi prit !

Tė fala Kosovė , tė ēojm prej mergimit
Tė gjithė Shqipėtaret sot po gėzojn
Mijra flamuj sot po ēajn qiellin
Tani do ėndėrrojm vec pėr bashkim .
avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Disa vargje pėr Kosovėn e pavarur !

Mesazh nga Vizitor prej 6/10/2009, 13:10

Gezuar Pavarsia e Kosoves


Thone "Bac, u kry",ja
erdhi Pavarsia,
dhe rruga vazhdon ku e le.
Te perkulet gjithe Shqiperia,
O Feniks per komb ,per Atdhe.


Bac Adem te them Ty Gezuar,
qe u flijove per lirine.
O,Engjull mbrojtes i bekuar;
Kosoves i solle pavarsine.


Ne themel te Kosoves je shtri,
Lapidari Yt eshte shpetimi.
Pavarsine na le trashigimi,
Trashigimi gjakun tek Lulzimi.


Naten qe do te festojme,
me mall ne ne mergim.
Juve do t'ju kujtojme,
Deshmore te Vendit Tim.


Kosova Loke,shume urime;
Gezuar me goten plot.
Gezuar o locka ime,
Me fund do pijme ne lot.


Ne festim ne bashke jemi,
te bashkuar do jemi gjithmone.
Me vete te marrim kudo t'vemi,
Kosove Martirja jone.


Goten n'dore ,shikimin n'qiell;
Kosove do festojme ne te Dy.
Lart engjujt shkelqejne si Diell,
Me fund....me fund ...."Bac , u kry"

    Ora ėshtė 21/4/2018, 13:48