Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/7/2008, 14:14


Thuhet se dashuria ėshtė e verbėr. Por nė tė vėrtetė ajo tė bėn tė verbėr. Nėse njė person ėshtė shumė i dashuruar me partnerin e vet, hedh sytė tek njerėzit qė e rrethojnė, por nuk i shikon ata, sepse niveli i vėmendjes ndaj botės sė jashtme ėshtė mė i vogėl.

Kėtė e ka dėshmuar njė kėrkim i Florida State University, rezultatet e tė cilit janė publikuar nė revistėn ‘Evolution and Human Behaviour’.

Kėrkimi ėshtė zhvilluar mbi njė grup studentėsh, njė kompozim personash qė janė deklaruar tė dashuruar dhe tė tjerėt, tė lirė nga lojėrat sentimentale.

Personave tė pėrfshirė nė studim janė treguar foto njerėzish simpatikė dhe menjeherė pas imazheve, foto me figura gjeometrike pėr t’i njohur.
Ky test shėrben pėr tė pėrcaktuar nivelin e pėrqendrueshmėrisė ndaj njė subjekti.

Grupi i tė dashuruarve njihte mė parė dhe me mė saktėsi figurat gjeometrike, sepse ishin nė gjendje tė pėrqendroheshin mė mirė. Grupi i tė ‘vetmuarve’ shumė i shpėrqendruar nga bukuria e fotove ka njohur rrathė dhe katrorė me shumė ngadalėsi.

Sipas kėrkuesve kjo ndodh sepse tė dashuruarit shikon, por nuk pėrqendrohet tek personat e tjerė. Dashuria e kushtėzuar ndaj njė personi tė vetėm ul pėrqendrimin ndaj tė tjerėve.

Me fjalė tė tjera, truri nuk i kushton vėmendje bukurisė sė personave tė tjerė, gra, ose burra, qė takohen gjatė ditės pėr tė evituar humbjen e energjisė.

Njė tip kafazi mendor, ose njė ndihmė e trurit kundrejt dėshirės sė trupit, qė dihet qė ėshtė i dobėt dhe ndoshta do tė tundohet.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
avatar
Adrian
♫ Anėtar/e ♫
♫ Anėtar/e ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Zvicėrr
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 30/01/2011
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 2234
<b>Pikėt</b> Pikėt : 4385
<b>Votat</b> Votat : 59
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Se harroj kurr takimin tone te (1) ... Ti u vonove 10 minuta .. Un s'erdha fare ...! .

Buzqeshje Re: Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga Adrian prej 12/4/2011, 13:18

Pa dyshim qe dashuria te verbon !avatar
Vizitor
Vizitor

Buzqeshje Re: Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga Vizitor prej 12/4/2011, 17:54

ehe
avatar
Arlo
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti :
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 08/05/2008
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 50618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 91682
<b>Votat</b> Votat : 440
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nga te gjitha genjeshtrat qe me the... 'Te Dua' ishte e preferuara ime!

Buzqeshje Re: Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga Arlo prej 14/4/2011, 16:20

SadKa zemėr qė ėshtė e bardhė si bora,
aq sa e shkel,
mė shumė forcohet!

Sponsored content

Buzqeshje Re: Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 24/5/2018, 12:17