Si ta kontrollojmė xhelozinė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Si ta kontrollojmė xhelozinė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 17/9/2009, 17:25Kur jeni ne nje lidhje, pak xhelozi e shendeteshme eshte normale. Por duhet te dini ta kontrolloni per mos tu kthyer ne nje mankth. Xhelozia eshte si kripa: ne cdo pjate, duhet pak.

Pak xhelozi duhet per te konsoliduar lidhjen, ti tregoni partnerit sesa te lidhur jeni me te dhe sa e dashuruar, sepse nese mungon ajo "pak" do te kuptohet qe nuk i jepni shume rendesi lidhjes. Por kur behet fjale per ate xhelozi irracionale, obsesive, mund te shkaktoje shume deme ne lidhjen tuaj. Diference mes xhelozise obsesive nga ajo konstruktive nuk ka nje limit, shpesh varet nga situata, nga momenti, nga periudha qe cifti po kalon. Ka shume arsye perse duhet te kontrolloni xhelozin tuaj.

Fillimisht te kujdeseni per veten tuaj me mendime te dhimbshme te vazhdueshme. Duke u munduar te kontrolloni partnerin e torturoni me gjera te paqena te cilat vijne si pasoj e xhelozise tuaj, duke rrezikuar ta largoni me duart tuaja etj. Zgjidhja per xhelozine e tepert nuk eshte e lehte ta vini ne praktik. Ju duhet shume pune dhe mund me veten tuaj. Mendoni per gjera te tjera, mos beni hetuesin, mendoni ctju vij ne koke, por permbajeni veten dhe mos u tregoni paranojake.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Burrelsja
ViP Nė B'SH ☆
☆ ViP Nė B'SH ☆

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 21/02/2013
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 1418
<b>Pikėt</b> Pikėt : 2783
<b>Votat</b> Votat : 21

Buzqeshje Re: Si ta kontrollojmė xhelozinė!

Mesazh nga Burrelsja prej 8/7/2013, 11:46

sjam natyr xheloze sidomos ne dashuri aspak

    Ora ėshtė 10/12/2018, 04:11