Dhjetė ishujt mė tė famshėm tė Evropės !

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dhjetė ishujt mė tė famshėm tė Evropės !

Mesazh nga LePuRuShJa prej 1/9/2009, 16:06

Nga Majorka, Ibiza, Santorini, Tenerife e deri tek ishulli Rodes Plazhet spektakolare dhe klubet e natės mė tė njohura nė mbarė botėn Majorka ėshtė njė ndėr ishujt mė tė njohur nė botė. Panorama e mrekullueshme dhe klubet e natės e kanė klasifikuar atė nė krye tė listės sė dhjetė ishujve mė tė famshėm tė Evropės.Nga Majorka, Ibiza, Santorini, Tenerife e deri tek ishulli Rodes
Plazhet spektakolare dhe klubet e natės mė tė njohura nė mbarė botėn
Majorka ėshtė njė ndėr ishujt mė tė njohur nė botė. Panorama e mrekullueshme dhe klubet e natės e kanė klasifikuar atė nė krye tė listės sė dhjetė ishujve mė tė famshėm tė Evropės.

Majorka ėshtė ishulli mė i madh nė Spanjė dhe vizitorėt shkojnė atje pėr panoramėn e mrekullueshme dhe jetėn e natės nė ishullin mė tė famshėm tė Evropės. Klubet dhe baret nė kryeqytetin Palma dhe qytetin El Arenal tėrheqin pushues nga e gjithė Evropa. Majorka ka dhe plazhe tė pastra e mahnitėse si “Puro beach” nė Palma. Nė Palma gjenden pika turistike tė famshme si katedralja “La Seu” dhe pallati “Real de la Aludaina”, si dhe ekziston mundėsia pėr tė eksploruar fshatrat idilike dhe tregjet e ēuditshme vendase.

Nė vend tė dytė qėndron njė tjetėr ishull spanjoll. Gran Kanaria ėshtė pjesė e Ishujve Kanarie, rreth 200 kilometra nga bregdeti i Afrikės perėndimore. Ishulli spanjoll ėshtė njė destinacion i kėrkuar nga turistėt, tė cilėt dėshirojnė tė qetėsohen nė plazhet me duna pranė qytetit Maspalmoas. Ata qė janė tė dhėnė pas kulturės mund tė vizitojnė kėshtjellėn “Castillo de la Luz”, njė fortesė e ndėrtuar pėr tė mbrojtur qytetin nga piratėt nė Las Palmas. Turistėt qė kėrkojnė mė shumė aventura mund tė vizitojnė qendrėn e Gran Kanarias, ku gjendet mali Pozo de las Nieves, me lartėsi 2000 metra.

Nė ishullin grek, Rodes me bukuri tė jashtėzakonshme gjendet Kolosi i Rodesit, njė prej Shtatė Mrekullive tė Botės. Nė qytetin e vjetėr nė Rodes mund tė gjenden plot relike tė mesjetės, ndaj ai ėshtė klasifikuar si zonė e Trashėgimisė Botėrore nga UNESCO. Turistėt aty mund tė gjejnė plot pamje interesante, pėrveē atyre historike. Njė prej tyre ėshtė gjiri i mbrojtur nga era nė Kallithea, i cili ofron njė pamje fantastike. Gjithashtu turistėt mund tė bėjnė dhe zhytje nė ujė nė ishull. Tenerife ėshtė ishulli mė i madh i Ishujve Kanarie dhe tėrheq turistė nga e gjithė bota, tė cilėt janė nė kėrkim tė plazhit dhe eksplorimit tė malit mė tė lartė tė Spanjės, Pico del Teide, me lartėsi 3718 metra.

Qė aty turistėt mund tė shohin krateret vullkanike tė ishullit. Universiteti “San Fernado de La Laguana” nė San Kristobal de La Laguana ėshtė universiteti mė i vjetėr nė Ishujt Kanarie dhe njė prej dy vendeve tė Trashėgimisė Botėrore nė Tenerife, ndėrkohė qė tjetri ėshtė mali Teide, njė vullkan, i cili aktualisht ėshtė pasiv. Ishullit tė famshėm spanjoll, Ibiza, i ka dalė nami pėr shkak tė klubeve “Pacha”, “Space” dhe “Amnesia”, tė cilat gjatė verės mbushen me modele dhe njerėz tė tjerė tė famshėm. Nė Ibiza ndodhet dhe klubi mė i madh nė botė, “Club Privilege”, me njė kapacitet prej 10 mijė vetash. Ishulli ėshtė mė shumė se njė destinacion i kėrkuar nga hedonistėt e rinj, ai gjithashtu i tėrheq turistėt prej panoramės sė mrekullueshme.

Es VerdaEs Vedra

“Es Vedra”, njė rezervė e vogėl natyrore, rreth dy kilometra nga bregu perėndimor i Ibizas ėshtė e pabanuar dhe u jep mundėsinė turistėve tė shijojnė perėndime dielli spektakolare. Fuertaventura ėshtė gjithashtu njė prej ishujve Kanarie, i cili bėn pjesė nė listėn e ishujve mė tė pėrshtatshėm evropianė pėr tė kaluar pushimet. Ajo ēka e bėn tė famshėm kėtė ishull ėshtė natyra ekzotike e shoqėruar me ēmimet jo tė shtrenjta dhe ideja se nuk ka emėr shumė tė njohur, e njėkohėsisht ėshtė pjesė e Evropės. Fuertaventura ėshtė veēanėrisht i adhuruar nga fansat e sporteve ujore. Ishulli njihet pėr erėn e fortė dhe tėrheq turistėt e dhėnė pas lundrimit dhe serfit. Rreth 100 kilometra nga bregu maroken, Fuerteventura ka plazhe tė bardha dhe plazhe tė zeza vullkanike.

MajorkaMajorka

Majorka ėshtė ishulli mė i madh nė Spanjė dhe vizitorėt shkojnė atje pėr panoramėn e mrekullueshme dhe jetėn e natės nė ishullin mė tė famshėm tė Evropės. Klubet dhe baret nė kryeqytetin Palma dhe qytetin El Arenal tėrheqin pushues nga e gjithė Evropa. Majorka ka dhe plazhe tė pastra e mahnitėse si “Puro beach” nė Palma. Nė Palma gjenden pika turistike tė famshme si katedralja “La Seu” dhe pallati “Real de la Aludaina”, si dhe ekziston mundėsia pėr tė eksploruar fshatrat idilike dhe tregjet e ēuditshme vendase.

Gran KanariaGran Kanaria

Gran Kanaria ėshtė pjesė e Ishujve Kanarie, rreth 200 kilometra nga bregdeti i Afrikės perėndimore. Ishulli spanjoll ėshtė njė destinacion i kėrkuar nga turistėt, tė cilėt dėshirojnė tė qetėsohen nė plazhet me duna pranė qytetit Maspalmoas. Ata qė janė tė dhėnė pas kulturės mund tė vizitojnė kėshtjellėn “Castillo de la Luz”, njė fortesė e ndėrtuar pėr tė mbrojtur qytetin nga piratėt nė Las Palmas. Turistėt qė kėrkojnė mė shumė aventura mund tė vizitojnė qendrėn e Gran Kanarias, ku gjendet mali Pozo de las Nieves, me lartėsi 2000 metra.

RodesRodes

Nė ishullin grek me bukuri tė jashtėzakonshme gjendet Kolosi i Rodesit, njė prej Shtatė Mrekullive tė Botės. Nė qytetin e vjetėr nė Rodes mund tė gjenden plot relike tė mesjetės, ndaj ai ėshtė klasifikuar si zonė e Trashėgimisė Botėrore nga UNESCO. Turistėt aty mund tė gjejnė plot pamje interesante, pėrveē atyre historike. Njė prej tyre ėshtė gjiri i mbrojtur nga era nė Kallithea, i cili ofron njė pamje fantastike. Gjithashtu turistėt mund tė bėjnė dhe zhytje nė ujė nė ishull.

TenerifeTenerife

Tenerife ėshtė ishulli mė i madh i Ishujve Kanarie dhe tėrheq turistė nga e gjithė bota, tė cilėt janė nė kėrkim tė plazhit dhe eksplorimit tė malit mė tė lartė tė Spanjės, Pico del Teide, me lartėsi 3718 metra. Qė aty turistėt mund tė shohin krateret vullkanike tė ishullit. Universiteti “San Fernado de La Laguana” nė San Kristobal de La Laguana ėshtė universiteti mė i vjetėr nė Ishujt Kanarie dhe njė prej dy vendeve tė Trashėgimisė Botėrore nė Tenerife, ndėrkohė qė tjetri ėshtė mali Teide, njė vullkan, i cili aktualisht ėshtė pasiv.

IbizaIbiza

Ishullit tė famshėm spanjoll, Ibiza, i ka dalė nami pėr shkak tė klubeve “Pacha”, “Space” dhe “Amnesia”, tė cilat gjatė verės mbushen me modele dhe njerėz tė tjerė tė famshėm. Nė Ibiza ndodhet dhe klubi mė i madh nė botė, “Club Privilege”, me njė kapacitet prej 10 mijė vetash. Ishulli ėshtė mė shumė se njė destinacion i kėrkuar nga hedonistėt e rinj, ai gjithashtu i tėrheq turistėt prej panoramės sė mrekullueshme. “Es Vedra”, njė rezervė e vogėl natyrore, rreth dy kilometra nga bregu perėndimor i Ibizas ėshtė e pabanuar dhe u jep mundėsinė turistėve tė shijojnė perėndime dielli spektakolare.

FuerteventuraFuerteventura

Fuertaventura ėshtė gjithashtu njė prej ishujve Kanarie, i cili bėn pjesė nė listėn e ishujve mė tė pėrshtatshėm evropianė pėr tė kaluar pushimet. Ajo ēka e bėn tė famshėm kėtė ishull ėshtė natyra ekzotike e shoqėruar me ēmimet jo tė shtrenjta dhe ideja se nuk ka emėr shumė tė njohur, e njėkohėsisht ėshtė pjesė e Evropės. Fuertaventura ėshtė veēanėrisht i adhuruar nga fansat e sporteve ujore. Ishulli njihet pėr erėn e fortė dhe tėrheq turistėt e dhėnė pas lundrimit dhe serfit. Rreth 100 kilometra nga bregu maroken, Fuerteventura ka plazhe tė bardha dhe plazhe tė zeza vullkanike.

KorfuzKorfuzi

Ishulli grek ėshtė i lidhur ngushtė me mitologjinė greke. Ėshtė vendi ku Poseidoni ēoi gruan e tij, Korkyra dhe Homeri e ka cilėsuar ishullin si parajsė, tek vepra e tij “Odisea”. Nė ditėt e sotme Korfuzi njihet pėr bimėsinė dhe shpeshherė quhet “ishulli i gjelbėr”. Pemėt e ullinjve, tė cilat mund tė rriten deri nė 20 metra dominojnė pjesėn jugore tė ishullit. Turistėt e interesuar pėr pjesėn e trashėgimisė dhe kulturės mund tė vizitojnė monastirin “Moni Paleokastritsa”, i vendosur nė majė tė njė shkėmbi, nga ku ishulli duket si nė pėllėmbė tė dorės.

LamzaroteLanzarote


Spanja dominon listėn me ishujt e saj. Lanzarote ėshtė ishulli i katėrt mė i madh i ishujve Kanarie, dhe forma e tij ėshtė pasojė e shpėrthimeve vullkanike. Turistėt mund tė vizitojnė parkun kombėtar “Timanfaya” dhe tė mėsojnė mbi origjinėn vullkanike tė ishullit, teksa shijojnė ushqimin nė restorantin “El Diablo”, ku mishi piqet nė zgarėn e njė oxhaku vullkanik. Turistėt, gjithashtu, mund tė udhėtojnė nė shpellat dhe tunelet e formuara nga llava e nėndheshme nė “Cueva de los Verdes”.

MenorkaMenorka

Ky ishull ėshtė pranė ishullit tjetėr spanjoll, Majorkės. Menorka tėrheq turistė qė kanė si synim tė marrin rreze dielli dhe ato qė janė tė interesuar pėr arkeologjinė. Sistemi i shpellave, vendet e gėrmimit dhe rrėnojat e lashta e bėjnė atė njė vend shumė interesant pėr ekskursione. Pėr ato qė janė tė interesuar pėr arkitekturėn, fortesa “La Mola” ėshtė mbi portin Mao dhe ėshtė njė prej vendeve mė tė preferuara nga turistėt. Gjithashtu, manastiri i shekullit tė 15-tė “Museu de Minorca”, i kthyer tashmė nė muze, ofron mundėsinė pėr tė mėsuar mbi historinė e ishullit.

SantoriniSantorini

Shumė pak vende nė tokė mund tė jenė aq joshės sa ky ishull grek, ku fshatrat me shtėpi tė bardha e ēati blu, janė vendosur mbi honet vullkanike. Aty mund tė gjeni njė tavernė tė kėndshme, plot me prodhime deti tė freskėta shoqėruar me uzo tė mrekullueshme dhe pamje nga deti. Ishulli grek ia detyron panoramėn spektakolare, pikėrisht shpėrthimeve vullkanike. Santorini njihet pėr arkitekturėn unike, tė shtėpive tė ndėrtuara mbi shkėmbinj. Sfondi romantik dhe plazhet e mrekullueshme e bėjnė Santorinin shumė popullor veēanėrisht pėr ēiftet.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/5/2018, 19:42