Euro 2008 ėshtė edhe kampionati i "nofkave"

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Euro 2008 ėshtė edhe kampionati i "nofkave"

Mesazh nga LePuRuShJa prej 6/6/2008, 17:36

Euro 2008 ėshtė edhe kampionati i "nofkave" Img_ph24


Futbollistėt pjesėmarrės nė fazėn finale tė Kampionatit Europian kanė pseudonime nga mė tė ndryshmet

Futbollistėt mund tė mos kenė nofkat frikėndjellėse tė boksierėve, si Tomi "Goditėsi" Hėrns apo Xho "Tymues" Frazier, megjithatė shumė prej pjesėmarrėsve nė Euro 2008 e kanė nga njė nofkė interesante qė i ndjek nga pas. Bota e artit dhe biznesit tė artit prezantohet mė sė miri nė disa forma, meqė sulmuesi italian Alesandro del Piero thirret me emrin e artistit tė Rilindjes, "Pinturikio" (Bernardino di Beto). Ai qė ia ngjiti kėtė pseudonim ishte ish pronari i Juventusit, Xhovani Anjeli, qė vetė njihej si "Avokati" dhe qė e kishte zakon t'u ngjiste nofka lojtarėve tė tij mė tė mirė, sipas emrave tė artistėve tė mėdhenj. Roberto Baxho, qė njihet edhe si "Buda me bishtalec", thirrej "Rafaelo" prej "Avokatit".

Hollivudi mund tė gjejė diēka tė vetėn gjithashtu, sepse portieri grek Antonis Nikopolidis, heroi nė suksesin e vitit 2004, thirret "Kluni", si pirati i zemrave Xhorxh, pėr shkak se flokėt e tij janė thinjur para kohe. Ndoshta ėshtė mė pak pėr ta pėrgėzuar Serxhio Ramosin, sepse atė e njohin si "Tarzani", pėr shkak tė flokėve tė gjata dhe trupit muskulor. Se ēfarė ngjashmėrie ka midis Ramosit dhe notarit legjendar me flokė tė shkurtra, Xhoni Vajsmyler, qė personifikon Tarzanin nė filma, kjo mbetet pėr t'u vėrtetuar. Futbollisti francez i Vitit, Karim Benzema, i ka dhėnė vetes nofkėn e "makthit tė futbollit francez", qė duket si njė pėrgėzim i rrezikshėm, meqė do t'i duhet ta justifikojė duke shkėlqyer nė Europian. Nė fakt, kėtė titull ia ngjiti rrepisti i tij i preferuar francez, Rohf, qė i ka kushtuar edhe njė kėngė me kėtė titull. Megjithėse sapo e ka lėnė adoleshencėn, duke luajtur tė parin sezon tė mirė me Lionin, djaloshi ka fituar edhe pseudonimin tjetėr mė tė pėrshtatshėm, "BigBenz". Ndoshta nuk ėshtė dashur shumė imagjinatė pėr tė krijuar shumicėn e nofkave nė kombėtaren franceze, pasi kapiteni Patrik Vieira dhe mbrojtėsi Patris Evra njihen shkurt si "Pat", ndėrsa Florent Maluda thirret me tė njėjtėn metodė, "Flo".

Sa pėr macen e zezė tė futbollit francez, Marko Materacin, mbrojtėsin e ashpėr italian qė bėri gjithēka tė mundshme pėr tė qenė viktimė ose pėr tė merituar atė goditje me kokė nga Zinedin Zidan, nė finalen e Kupės sė Botės, tė gjithė ata qė nuk e duan e thėrrasin "Materaci", ndėrsa ata qė e duan e quajnė "Matrix". Pa dyshim qė ka edhe nga ata qė njihen me nofka, sipas shtatlartėsisė sė tyre. Veterani, thuajse nė pension, Henrik Larson i Suedisė thirret "Perla e artė", ndėrsa portieri spanjoll Iker Kasiljas thirret "Shėn Ikeri", pėr shkak tė pritjeve tė tij mbresėlėnėse. Ish djaloshi i keq i Ēelsit, Adrian Mutu, njihet si "Dinamit", ndoshta sepse trupi i tij pėr pak sa nuk shpėrthente prej pėrdorimit tė tepruar tė kokainės.

Bashkatdhetari i tij, Marius Nikulae, njihet mė thjesht si "maja e shigjetės". Pas gjithė kėtyre nofkave ndoshta nuk do tė jetė e nevojshme tė mendohet njė e tillė pėr lojtarin mė tė mirė tė kėtij turneu, Kristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, i cili nuk e ka ende njė nofkė. Pėrjashto kėtu faktin se njė pjesė e emrit tė Ronaldos i ėshtė vėnė pėr nder tė ish aktorit dhe presidentit tė Shteteve tė Bashkuara, Ronald Regan. Ndėrsa disa do tė sugjeronin se Ronaldo ka aftėsi tepėr tė mira aktruese nė fushėn e lojės, kur i ndėrhyjnė mbrojtėsit kundėrshtarė; shumė tė tjerė shpresojnė qė ai tė fitojė po aq yje sa nė flamurin amerikan, nė nivel vėrtet ndėrkombėtar me kombėtaren e tij.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 22/7/2019, 20:03