Videogame tė rrezikshme? Jo aspak! Terapi pėr fėmijėt dhe tė moshuarit

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 123005
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261012
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Ok Videogame tė rrezikshme? Jo aspak! Terapi pėr fėmijėt dhe tė moshuarit

Mesazh nga LePuRuShJa prej 6/6/2008, 17:16Tė paktėn 68 milionė persona nė Evropė e kanė provuar tė paktėn njė herė tė bėjnė njė lojė. Nga kėta tre nė 10 vetė (mė shumė se 18 milionė) kanė qenė tė moshės 30 deri nė 75 vjeē. Personat mbi 30 vjeē qė kanė provuar tė luajnė, janė pothuaj po aq sa adoleshentėt dhe fėmijėt (10-19 vjeē, 20 milionė lojtarė nė Evropė). Ka edhe njė tė re tjetėr: pothuaj gjysma e lojtarėve (4 nė 10 vetė) janė femra. Sot ka videogame pėr shumė fusha: sport, lojėra qė rrisin kreativitetin, tė tjera kundėr plakjes, etj. Ky ėshtė njė biznes i ri qė ndihmon shėndetin mendor dhe konsiderohet si antistres pėr tė gjitha moshat. Shtėpitė e produksionit organizohen sė bashku pėr tė krijuar lojėra tė reja tė cilat janė terapi pėr trurin. Nė Universitetin Katolik tė Romės, lojėrat janė pėrdorur nė mėsim pėr formimin e studentėve tė cilėt aspirojnė tė bėhen menaxherė. Sipas profesorėve loja ndihmon studentėt nė marrjen e vendimeve duke nxitur kreativitetin. Studimi tregon se loja me videogame mund tė nxisė energji pozitive e cila ndihmon ēlirimin e stresit nga truri.

Rritja e adrenalinės te tė rinjtė ėshtė matur me pajisje elektriciteti ose nėpėrmjet pyetėsorėve. Studiuesit kanė matur te studentėt mundėsinė e tyre tė kreativitetit dhe zgjidhjes sė problemeve, si para ashtu edhe mbrapa njė loje. Vetė tė rinjtė kanė deklaruar se pas lojės ndiheshin mė tė relaksuar dhe kreativiteti i tyre ka shkėlqyer pas lojės.

Pėr tė bėrė njė lojė duhet ‘vėmendje e pėrqendruar’ pėr tė nxjerrė nė pah kreativitetin qė kemi brenda – ka shpjeguar Sundar. Normalisht emocionet e lojės japin kėtė vėmendje pozitive dhe ēlirojnė mendjen nga problemet e ditės qė mund tė pengojnė kapacitetin pėr tė zgjidhur problemet. “Videolojėrat nuk janė mė pėr tė kaluar kohėn – konkludon Sundar- ne po mundohemi qė ato ti pėrdorim pėr mėsim nė mėnyrė qė tė ēlirojmė emocionet dhe tė zgjidhim me lehtė problemet qė na jepen nė mėsim”. Tani fėmijėt duhet ti kėshillojmė tė bėjnė njė videogame para se tė fillojnė mėsimet. Kjo do tė rrisė kreativitetin e tyre, qė i ndihmon ata tė bėjnė detyrat e shkollės shumė mė thjeshtė se sa ajo qė mendohet. Deri mė sot thuhej se lojėrat nxisnin agresivitetin por nė fakt loja ka edhe anė tė mira, stimulon kreativitetin dhe rrit mundėsinė pėr tė zgjidhur problemet.

Kėtė e tregon njė studim i bėrė nga Shyam Sundar, drejtor nė Universitetin Penn State University nė SHBA. Eksperti shpjegon se videolojėrat rrisin adrenalinėn nė trup dhe japin energjinė e nevojshme qė ēon nė shpėrthimin e kreativitetit qė secili prej nesh ka pėrbrenda. Studimi i bėrė me 100 tė rinj, ėshtė prezantuar nė konferencėn vjetore nė Montreal. Videogamet nuk mund tė quhen mė vetėm argėtim pėr fėmijėt pasi ato shėrbejnė pėr tė gjitha moshat si terapi pėr trurin. Videogamet nxisin intelektin dhe kreativitetin mė shumė se sa filmat dhe televizioni pasi nė 47% tė rasteve loja tė bėn 'tė mendosh'E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 26/7/2017, 12:29