Dėshironi bark tė rrafshėt, ja ēka tė pini!

Princesha...
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Dėshironi bark tė rrafshėt, ja ēka tė pini!

Mesazh nga Princesha... prej 16/6/2015, 22:04

Dėshironi bark tė rrafshėt, ja ēka tė pini! Barku
Nė qoftė se dėshironi tė humbni ca kilogramė para fillimeve tė pushimeve verore, kėto janė pijet qė do t’ju ndihmojnė nė atė aspekt.
Limonada e ėmbėl mund tė ndihmojė pėr freskim, por nuk ndihmon nė humbjen e peshės, sidomos jo si kėto katėr pijet qė do t’i paraqesim mė poshtė nė kėtė tekst.
– Uji me shije: Kur pėrpiqeni pėr dobėsim, mė e rėndėsishme ėshtė qė tė pini shumė ujė. Por nėse uji nga rubineti ju bėhet i mėrzitshėm dhe dėshironi diēka qė shpejt do t’ju freskojė, pėrpiquni pėr tė shtuar shije natyrale nė ujin tuaj tė ftohtė. Mund tė pėrcaktoheni pėr mentė tė freskėt, fetė limoni apo copėza trangulli. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė konsumoni shumė lėngje tė shėndetshme, pasi kjo do tė ndihmojė kundėr fryrjes sė tepėrt, e cila ėshtė arsyeja pse stomaku shpesh duket mė i madh.
– Lėng shalqiri: Pėr sa kohė qė lėngu i tillė ėshtė bėrė pa sheqer tė shtuar dhe aroma artificiale, lėngjet dhe koktejet natyrale mund tė jenė njė mėnyrė e shkėlqyer pėr rifreskim dhe njėkohėsisht duke mos futur nė organizėm kalori tė tepėrta. Shalqiri ėshtė bazė e shkėlqyer pėr lėngje, sepse pėrmban shumė ujė, ėshtė shumė i shijshėm dhe nuk ka shumė kalori. Jo vetėm qė hidraton trupin mjaftueshėm, por shalqiri ėshtė pėrplot me vlera ushqyese, tė tilla si likopenet, tė cilat luftojnė kundėr kancerit, si dhe aminoacide argininė. Studimet kanė treguar se arginina mund tė tretė yndyrėn nė trup dhe ndihmon nė ndėrtimin e muskujve.
– Ēaj i ftohtė mente: Ēaji i mentės ėshtė pije freskuese nė ditėt e nxehta tė verės, por gjithashtu ėshtė treguar si njė aleat i madh nė luftėn kundėr dhjamit nė stomak. Ēaji i mentės ndihmon trupin tuaj tė tretė yndyrat, kurse ushqimet yndyrore tė tilla si: hamburgeri dhe bifteku, treten shpejt dhe kjo zvogėlon grumbullimin e yndyrės sė tepėrt nė stomak. Nė mbrėmje zieni gjethet e mentės, lėreni tė ftohet dhe pastaj futeni nė frigorifer gjatė tėrė natės. Nė mėngjes freskohuni me ēajin e ftohtė shtėpiak pa sheqer.
– Ēaji i gjelbėr: Ēaji i gjelbėr cilėsohet me tė vėrtetė si njė nga pijet mė ēudibėrėse. Jo vetėm qė me konsumin e rregullt tė kėtij ēaji do tė zvogėloni rrezikun e kancerit dhe tė sėmundjeve tė zemrės, por studimet tregojnė se kjo pije pėrmban antioksidantė qė ndihmojnė nė eliminimin e yndyrės sė grumbulluar nė zonėn e barkut. Nė qoftė se pini ēaj para ushtrimeve, kėta antioksidantė mund t’ju ndihmojnė pėr tė djegur dhjamin mė shpejt gjatė ushtrimeve aerobike.Dėshironi bark tė rrafshėt, ja ēka tė pini! 10384925_1457698541166118_6137393802832654291_n

    Ora ėshtė 17/7/2019, 08:24