Dieta me ujė pėr dobėsim tė shpejtė – Hiqni nga gjysmė kilogrami nė ditė

Princesha...
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Dieta me ujė pėr dobėsim tė shpejtė – Hiqni nga gjysmė kilogrami nė ditė

Mesazh nga Princesha... prej 1/4/2015, 23:14

Dieta me ujė pėr dobėsim tė shpejtė – Hiqni nga gjysmė kilogrami nė ditė Dieta-me-uje-per-te-humbur-peshe-700x350
Nėse aplikoni dietėn e ujit brenda ditės mund tė humbni rreth gjysmė kile, por, kjo dietė guxon tė aplikohet vetėm ēdo tė dytėn ditė dhe pėrkohėsisht.
Mbani mend se asnjė dietė nuk ėshtė e shėndetshme pėr organizmin. Prandaj, para se t’i pėrkushtoheni regjimit tė “ri” nė ushqim, konsultojuni sė pari me mjekun.

Kafjalli
Njė gotė tė madhe me ujė apo lėng natyral. Pemė dhe lėngje mund tė konsumoni sa tė doni.

Gjatė paradites
Njė gotė tė madhe me ujė, ēaj apo lėng natyral. Disa pemė, t’i kombinoni sipas mundėsisė. Varėsisht nga stina e vitit, mė sė shumti ujė pėrmbajnė: vjeshtė/dimėr: rrushi dhe agrumet, pranverė/verė: pjepri dhe shalqiri.

Dreka
Njė gotė tė madhe me ujė dhe njė gotė ēaj pas ushqimit. Menyja pėrbėhet nga perime tė papėrpunuara nė sallatė dhe atė sipas dėshirės, duke i shtuar uthull, vaj, limon dhe erėza sipas dėshirės. Sallatės mund t’i shtoni edhe ullinj. Mund t’i konsumoni cilatdo perime tė konservuara: selinė, sallatė tė gjelbėr, tranguj, domate, misėr, speca…

Zamra
Njė gotė tė madhe me ujė ose ēaj, ose lėng natyral. Njė gotė qumėsht ose jogurt, apo 30 gramė djathė dhe njė pemė.

Darkė
Konsumoni njė gotė tė madhe me ujė para ushqimit dhe njė ēaj pas tij, 100 gramė mish (pulė) ose 150 gramė peshk (hake), apo njė vezė me pemė dhe perime.

Kujdes: Dietėn kurrsesi nuk guxoni ta aplikoni gjatė gjithė javės, sepse do tė shkaktojė humbjen e ekuilibrit tė substancave nė organizėm. Mė sė shpeshti guxon tė aplikohet ēdo tė dytėn ditė dhe atė jo pėr njė kohė tė gjatė, por pėrkohėsisht.
Vėrejtje: Konsumoni sė paku tetė gota ujė brenda ditės, ushqimi duhet tė jetė i pasur me artikuj qė pėrmbajnė shumė ujė, siē janė: pemėt dhe perimet.Dieta me ujė pėr dobėsim tė shpejtė – Hiqni nga gjysmė kilogrami nė ditė 10384925_1457698541166118_6137393802832654291_n

    Ora ėshtė 25/6/2019, 20:16