AVANTAZHET E TĖ QENIT BEQAR/E!

Share
Princesha...
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje AVANTAZHET E TĖ QENIT BEQAR/E!

Mesazh nga Princesha... prej 15/1/2015, 00:20

Njė sondazh i realizuar para disa kohėsh ėshtė pėrpjekur tė nxjerrė nė pah se cilat janė avantazhet e mėdha dhe tė vogla e tė qenit emocionalisht i/e lirė.
1- Nuk keni asnjė datė pėr tė cilėn duhet tė kujtoheni:
Ditėlindje, pėrvjetorė, etj.. Agjenda e njė ēifti ėshtė gjithmonė me data tė cilat duhet t’i mbajnė mend. Sipas sondazhit tė zhvilluar, kujtimi i datave streson 35% e tė anketuarve.
2- Nuk keni vjehėrr, nuk keni stress:
Rreth 24% e tė anketuarve janė alergjikė nga vjehrrit, kjo kthehet nė avantazh pėr ata tė cilėt janė beqarė.
3- Nuk ka krizė:
Herėt a vonė edhe lidhjet mė tė forta kalojnė njė krizė, kohėt e fundit e ardhur si pasojė e rrjeteve sociale nė jetėn e tė gjithėve apo probleme tė tjera. Kjo sjell zėnka, debate, probleme qė shpesh prekin sferėn sentimentale. 18% e tė anketuarve deklaruan se e kanė pėrjetuar kėtė gjendje shpirtėrore.
4- Para tė shpenzuara me mirė:
Beqarėt mund tė shpenzojnė paratė siē dėshirojnė, pėr pushimet qė preferojnė pa i dhėnė llogari askujt pėr sa i pėrket parave. Pėr mė tepėr nuk janė tė detyruar tė bėjnė dhurata tė kushtueshme. Bėrja e dhuratave nuk pėlqehet nga 13% e tė anketuarve.
5- Nuk ka tradhėti:
Nėse nuk jeni nė njė lidhje nuk mund t’iu tradhtojnė. 10% e tė anketuarve janė dyshues dhe nuk besojnė tek besnikėria. Tradhėtia mund tė shndėrrohet nė njė trauma, e cila ėshtė e vėshtirė pėr t’u kaluar dhe jeta prej beqari na bėn imun.

    Ora ėshtė 21/2/2019, 15:09