Vlerat shėndetėsore tė mentes!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Vlerat shėndetėsore tė mentes!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 7/10/2014, 18:10

 Vlerat shėndetėsore tė mentes! B83cd231-b36a-4346-b1ba-c4ebddc44515---0-

Qetėson problemet gastrointestinale. Vaji esencial i mentės ka veti antispazmike, ēka ndihmon muskulaturėn gastrointestinale, shmang kontraktimet e zorrėve dhe lehtėson kalimin e ushqimit.

Ėshtė analgjezik

Studime tė kryera nė Gjermani dhe Iran kanė arritur tė njėjtin pėrfundim: mentja ėshtė njė ilaē i mirė kundėr dhimbjeve tė kokės dhe migrenės. Nė tė dy rastet, ekspertėt kanė konstatuar reduktim tė dhimbjeve nė masėn rreth 40 pėr qind.

Studiuesit iranianė vunė re sidomos te pacientėt meshkuj se aplikimi mbi ballė i njė solucioni me pėrmbajtje menteje lehtėson simptomat e migrenės si: tė pėrzierat, tė vjellat dhe irritimi nga drita dhe zhurmat.

Antiseptik

Menta ka veti antiseptike dhe anti parazitare. Ajo vepron nė mėnyrė tė veēantė nė aparatin e tretjes. Efektet antiseptike dhe anti virale i detyrohen polifenoleve qė ka nė pėrbėrje. Njė tjetėr veti e zbuluar sė fundmi ėshtė edhe aftėsia e mentės pėr tė shkrirė gurėt nė fshikėzėn e tėmthit, por studimet e kryera deri tani nė kėtė drejtim janė tė pakta.

Liron aparatin e frymėmarrjes

Menta ka efekt freskues dhe hollues nė sekrecionet e aparatit tė frymėmarrjes. Nė mjekėsinė kineze, ajo vazhdon tė pėrdoret kundėr rrufės, etheve, kollės dhe ftohjes.

Freskues dhe tonik

Mentėn e gjejmė shpesh nė pėrbėrje tė preparateve kozmetike, pėr shkak tė ndjesisė sė freskisė dhe tonifikimit qė i jep lėkurės.

Vlerat aromatike

Menta pėrdoret gjerėsisht nė kuzhinė, kryesisht nė ėmbėlsira. Gjithashtu e gjejmė si pėrbėrės kryesorė tė pijeve si likeret apo kokteilet e ndryshme.

Pastrues

Menta ka efekt pastrues dhe lufton efektivisht erėn e keqe tė gojės. Krahas produkteve farmaceutike qė e kanė pėrbėrės kryesor, edhe njė gargarė e pėrgatitur me 5 mg gjethe tė hedhura nė 100 ml ujė ka tė njėjtin efekt. Menta ka nė pėrbėrje fibra, proteina, aminoacide dhe minerale si: kalciumi, potasi, magnezi, mangani, fosfori, sodiumi etj. Vitaminat qė gjenden te menta janė ato tė grupit A, B, C dhe D. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 00:45