Mesazhi qė jep ngjyra e kuqe!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Mesazhi qė jep ngjyra e kuqe!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 26/9/2014, 15:18Hulumtimet tregojnė se femrat qė veshin rroba me ngjyrė tė kuqe, pėr meshkujt ngjajnė mė tė gatshme pėr veprim, ndėrsa sa i pėrket gjinisė sė njėjtė, femrat e shohin njėra-tjetrėn si kėrcėnim, nė qoftė se vishen nė tė kuqe.

Nė tė kaluarėn, hulumtimet psikologjike kanė treguar se femrat qė vishen nė tė kuqe, tek meshkujt kanė shkaktuar pėrgatitje mė tė mirė tė pėrvojave seksuale, duke iu falėnderuar predispozitave biologjike nė tė cilat konsiderohet se ngjyra e kuqe jep sinjal seksual.

Ndėrsa, shkencėtarėt nė Universitetin Rochester janė pėrpjekur pėr tė gjetur se femrat qė veshin rroba me ngjyrė tė kuqe, ēfarė lloj efekti u japin femrave tė tjera qė gjenden pėrreth tyre. Studimi, i publikuar nė revistėn “Personaliteti dhe psikologjia sociale”, tregon se edhe femrat e perceptojnė ngjyrėn e kuqe si erotike. Mirėpo, “erotikja” ka pasur mė shumė konotacionin e kėrcėnimit seksual sesa tė tėrheqjes seksuale.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 23:40