Ēfarė thonė lulet?

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ēfarė thonė lulet?

Mesazh nga LePuRuShJa prej 29/8/2014, 13:53Kjo praktikė u bė aq e zakonshme me kalimin e kohės, duke u pėrhapur thuajse nė tė gjitha vendet, aq sa nė lidhje mė kėtė u botuan libra me domethėnien e luleve.

Lulet vjollcė, shprehin kujtimet e dashurisė dhe mund t’i dhurohen dikujt vetėm atėherė kur ėshtė e nevojshme.

Lulet manushaqe, duke qenė se janė tė parat qė ēelin nė pranverė, simbolizojnė njė dashuri tė re dhe tė pavėmendshme.

Lule zinia, e cila prejardhjen e ka nga Meksika, ėshtė emblemė e thjeshtėsisė, sikurse ėshtė edhe Margarita.

Lulet e bukura tė qershisė janė shumė tė famshėm nė Japoni dhe mbi tė gjitha simbolizojnė progresin, mirėqenien dhe edukatėn.

Orkidea ėshtė simbol i sensualitetit dhe femėrores e cila shpesh konsiderohej si afrodiziak dhe pėrdorej nė shekujt e kaluar pėr tė pėrgatitur pėrbėrėsit e magjisė , mbi dashurinė dhe fertilitetin.

Zambaku ėshtė shenjė e pafajėsisė, e mirėsisė dhe pastėrtisė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 23:49