Fakte interesante mbi trupin tonė!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Fakte interesante mbi trupin tonė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 29/8/2014, 13:45Numri i kockave. Dihet qė njė i rritur ka mė pak kocka se njė fėmijė i vogėl, e megjithatė ajo ēfarė jo tė gjithė dinė ėshtė fakti se pėrse ndodh kjo. Foshnjat, sipas studimeve, kanė afėrsisht 350 kocka nė tė gjithė trupin e tyre. me kalimin e viteve, kur njeriu rritet, kockat bashkohen me njėra tjetrėn dhe kėshtu, nė moshė tė rritur, njė njeri ka afėrsisht 150 kocka mė pak, ose 205 kocka gjithsej.

Stomak “i ri”. A e dinit se thuajse njė herė nė tre apo katėr ditė, bėhemi me “stomak tė ri”? ėshtė njė mėnyrė tė thėni pėr t’ju treguar se veshja e brendshme e stomakut tuaj ndryshon nė kėtė interval kohor, pėr shkak pikėrisht tė aciditetit qė prodhon stomaku, i cili shėrben pėr tė tretur ushqimin. Nėse stomaku juaj, nuk do tė “ndėrrohej” njė herė nė tre apo katėr ditė, do tė ishte me pasoja tė rėnda pėr shėndetin tuaj.

Gjurmėt e gjuhės. Po ashtu si gishtėrinjtė dhe gjurmėt e tyre, edhe gjuha dhe gjurma qė ajo lė ėshtė pėrcaktuese pėr njė individ. Secili prej nesh ėshtė unik nė kėtė pikė.

Ngjyra e flokėve. Biondet mund tė kenė njė mijė e njė barcaleta tė thėna pėr to, por ajo ēka ėshtė e vėrtetė pėr to ėshtė fakti se kanė shumė flokė. Ngjyra e flokėve, sipas shumė studimesh, ėshtė pėrcaktuese e sasisė sė flokėve qė mund tė gjenden nė kokėn tuaj dhe biondet, kuptohet vetėm ato natyralet, kryesojnė listėn e personave qė kanė mė shumė flokė. Mesatarisht, nė kokėn e njeriut gjenden 100 mijė folikula tė flokut, ku secila prej tyre ėshtė e aftė tė prodhojė 20 fije floku, pėrgjatė gjithė jetės sė njė njeriu. Sa iu pėrket biondeve, kjo mesatare regjistrohet nė 146 mijė, kurse njerėzit me ngjyrė tė errėt floku, kanė rreth 100 mijė folikula. Mė pak flokė, priret tė kenė kokėkuqet, pėr tė cilėt numri i folikulave qė prodhojnė flokė, ėshtė 86 mijė./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:39