Ushqimet dietike qė ju ngopin mė shumė!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ushqimet dietike qė ju ngopin mė shumė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/8/2014, 10:00

 Ushqimet dietike qė ju ngopin mė shumė! 196469cc-1812-4694-a3fb-68f1369cf5a5---0-

Kur vendosni te ndiqni njė regjim ushqimor pėr tu dobėsuar, shqetėsimi kryesor ėshtė te konsumoni porcione shume te reduktuara, pėr te arritur numrin e kalorive te marra. Pėr me tepėr, pėr tu ndjere te ngopur ėshtė mire te mos harroni se ushqimet e forta duhet ti preferoni me shume ne krahasim me ato te lėngshme, sepse ushqimet me pėrmbajtje te larte uji qėndrojnė ne stomak pėr njė kohe me te vogėl. Njė zakon tjetėr shume i rėndėsishėm ėshtė te pėrtypeni me ngadalė sepse kjo kontribuon pėr te reduktuar urine.

Ushqimet me pak kalori

Pėr te larguar urine, natyra ve ne dispozicion njė sere ushqimesh pothuaj te pa yndyrshėm, shume te nevojshėm pėr tu dobėsuar. Supat kane veti te japin ndjenjėn e urisė dhe mund te pėrgatiten me vaj ulliri pėr ti bere me shume dietike. Te vini ne zjarre lule lakėr, kungull, lakėr dhe karota ėshtė njė zgjidhje shume e mire pėr ato qe dėshirojnė ushqime dietike. Kėto ushqime dhurojnė njė ndjenje ngopjeje me pak kalori. Pėr me tepėr janė ushqime kundėr hipertensionit. Njė tjetėr ushqim qe djeg yndyrat janė dhe fasulet, ndėrsa vezėt kane avantazhit pėr te pasur pėrmbajtje te ulet kalorike.

Ushqimet dietike pėr ne mbrėmje apo pėr ne zyre

Nder ushqimet dietike pėr ti konsumuar ne mbrėmje mund te pėrdorni frutat, behet fjale pėr njė karbohidrat te sheqerosur qe ju lejon te shuani kėnaqėsinė e ėmbėlsisė pa marr shume kalori. Ne veēanti, mollėt dhe ananasi janė te pasura me fibra dhe substanca antioksidues, te cilat ndihmojnė pėr te shuar urine dhe favorizojnė ne eliminimin e radikaleve te lira qe si pasoje sjellin plakjen e lėkurės. Edhe dardhėt janė njė ushqim dietik te cilat ndihmojnė ne ngopje. Vlerat ushqyese te bajameve, njė ushqim tjetėr me pak kalori, kane zotėsinė pėr te vene nen kontroll glicemine. Pėrmbajnė proteina, vitamina B dhe E si dhe kripėra minerale si hekura, magnezi, potasi dhe fosfor.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 25/6/2019, 19:39