Ushqimet qė na ruajnė rininė dhe freskinė!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ushqimet qė na ruajnė rininė dhe freskinė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/8/2014, 09:59

 Ushqimet qė na ruajnė rininė dhe freskinė! 7b201bf1-bb90-4575-aea4-eabb266c122a---0-

Neper laboratorė ane e mbanė botes, shkencėtaret testojnė efektet qe mund te kenė tek organet, tek lėkura apo edhe tek muskujt, ato ushqime qe konsumojmė ēdo dite. Sepse mėnyra me e mire pėr te qene te shėndetshėm ėshtė kujdesi qe i kushtojnė aspak qe kemi ne pjate. Ja disa ushqime qe mund ta na i ruajnė rininė.

Brokoli

Ėshtė njė produkt, pėrbėrėsit e te cilit luftojnė qelizat kancerogjene para se kėto te fundit te dėmtojnė qelizat e shėndetshme. Brokoli pėrmban edhe betakaroten dhe vitamine C te cilat neutralizojnė radikalet e lira dhe parandalojnė sėmundjet e zemrės.

Domatja

Lypoceni qe ajo pėrmban parandalon problemet kardiake si dhe kancerin. Nga ana tjetėr ky pėrbėrės lufton edhe rrudhat dhe e mban lėkurėn me te re.

Shafrani i Indisė (Curcuma)

Curcumina ėshtė pėrbėrėsi qe bėn mrekulli. Ai ėshtė antioksidant, anti-inflamator, anti-kanceroz si dhe anti-Alzheimer.

Vaji i ullirit

Fale pėrbėrėsve qe pėrmban, vaji i ullirit na mundėson te kontrollojmė tensionin arterial, shmang kolesterolin e keq dhe parandalojnė sėmundjet kardi-vaskulare.

Ēaji jeshil

Polifenolet qe ky ēaj pėrmban ngadalėsojnė plakjen duke vepruar tek stresi oksidativ, i cili dėmton membranat e qelizave tona, prek ADN-ne dhe favorizon kancerin, sėmundjet e zemrės dhe diabetin. Kėto polifenole veprojnė edhe mbi qelizat nervore duke parandaluar sėmundjen e Alzhaimerit. Ēaji jeshil lufton edhe formimin e rrudhave.

Vera e kuqe

Konsumimi i rregullt, por i moderuar i verės se kuqe mundėson qarkullimin me te mire te gjakut. Dy gota ne dite mbrojnė qelizat nervore dhe nuk e lejojnė sėmundjen e Alzhaimerit te pėrparoje.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 25/6/2019, 19:39