10 ndryshimet mashkull-femėr!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 10 ndryshimet mashkull-femėr!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/8/2014, 09:29Meshkujt tentojnė drejt fakteve – femrat drejt ndjenjave dhe emocioneve gjatė komunikimit. Por, tė njohėsh ndryshimet dhe tė kuptosh dallimet mes dy sekseve, tė bėn mė tė qartė nė komunikim dhe mė tė suksesshėm.

1. Shkencėtarėt mendojnė se diferencat ndėrmjet sekseve vijnė si pasojė e roleve tė tyre gjatė evolucionit.
Pra, meshkujt janė tė aftė tė shikojnė nė largėsi mė tė mėdha dhe tė pėrdorin strategji nė orientim, ndėrsa femrat dallojnė detajet dhe objektet nga afėr dhe nuk lexojnė dot hartat.
2. Meshkujt dhe femrat mendojnė nė mėnyra tė ndryshme. Meshkujt e ruajnė informacionin tė ndarė nė bazė tė pėrmbajtjes, si psh: puna mė vete, hoby, gruaja, seksi e kėshtu me radhė. Femrat bėjnė krejt tė kundėrtėn; e shohin gjithēka nė mėnyrė mė tė pėrgjithshme.
3. Meshkujt dhe femrat flasin nė mėnyra tė ndryshme. Meshkujt flasin me shprehje tė shkurtra, ndėrsa femrat me paragrafė, duke dhėnė shumė detaje.
Meshkujt flasin 12.500 fjalė nė ditė, kurse femrat 25.500.
4. Kontakti me sy mes meshkujve dhe femrave ėshtė i ndryshėm. Femrat e mbajnė kontaktin me sy pėr rreth 12 sekonda gjatė komunikimit, ndėrsa meshkujt vetėm 3.
5. Femrat gjatė bisedės do tė pėrdornin edhe sinjale verbale si: Vėrtet? Po tallesh ti?! Uau! E kėshtu me radhė. Femrat e prekin njėra-tjetrėn gjatė bisedės, qėndrojnė mė pranė kur ulen ose bisedojnė a veprojnė tė gjitha si grup vetėm sepse njėra prej tyre e sugjeron (shkojnė shpesh si grup sė bashku nė tualetin e restorantit).
6. Femrat flasin me fjalė tė tėrthorta pėr tė arritur atė qė duan, ndėrsa meshkujt nuk e kuptojnė fare kėtė gjuhė, sepse ata pėrqendrohen te pėrmbajtja e mesazhit sesa te kuptimi i mesazhit tė fshehur.
7. Meshkujt janė tė orientuar drejt anės fizike, ndėrsa femrat tė orientuara drejt lidhjes. Meshkujt stimulohen nga imazhe (prandaj dhe provokohen mė lehtė kur shikojnė njė femėr tėrheqėse), femrat stimulohen nga ndjenjat, aromat, prekja dhe fjalėt.
8. Meshkujt janė tė shqetėsuar qė tė sigurojnė anėn financiare tė familjes; femrat janė tė shqetėsuara qė tė sigurojnė e balancojnė anėn emocionale dhe qetėsinė nė familje.
9. Meshkujt kanė nevojė tė kuptojnė se femrat i respektojnė dhe admirojnė pėrpjekjet dhe arritjet e tyre; tė jenė tė interesuara nė punėn qė ata bėjnė dhe hobe-t qė kanė. Femrat kanė nevojė qė meshkujt t'ua shprehin dashurinė me fjalė dhe veprime.
10. Femrat kanė veshkė, mėlēi, stomak dhe apendicit mė tė madh - meshkujt kanė mushkėri, prandaj dhe kapaciteti i frymėmarrjes sė femrave ėshtė mė i ulėt se i meshkujve (meshkujt janė gjahtarėt, tė cilėve u duhej tė vraponin gjatė).
Nė pėrgjithėsi meshkujt janė 50% mė tė fuqishėm se femra (40% e peshės sė trupit tė mashkullit ėshtė muskul, e femrave vetėm 23%).

Fleura Shkėmbi
Psikologe, Hipnoterapiste KlinikeE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 09:35