7 arsye pėr tė ngrėnė bamjet!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 7 arsye pėr tė ngrėnė bamjet!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/8/2014, 09:26

 7 arsye pėr tė ngrėnė bamjet! 787af316-e55c-400c-9e59-0d52d98e33da---0-

Por nė bazė tė statistikave botėrore, bamja hyn tek ushqimet mė tė refuzuara sipas raportimeve tė preferencave ushqimore.
Ne po ju japim 7 arsye pėrse bamjet duhet tė jenė pjesė e pandarė e dietės suaj gjatė kėtij sezoni:
1. Ka disa tė dhėna mjekėsore qė tregojnė se bamjet luftojnė 3 lloje kanceri: atė tė gjirit, tė prostatės dhe tė lėkurės.
2. Ndihmojnė nė trajtimin e diabetit duke ndikuar nė pėrthithjen e sheqerit nga aparati tretės.
3. Ndihmojnė nė pėrmirėsimin e nivelit tė kolesterolit, duke ulur nivelin e tij nė aparatin tretės.
4. Pėrmirėsojnė rregullsinė e aparatit tretės nė sajė tė pėrmbajtjes sė lartė nė fibra.
5. Ushqejnė mikroflorėn e aparatit tretės duke pėrforcuar kėshtu imunitetin tuaj.
6. Ushqejnė lėkurėn me vitaminė C.
7. Janė tė pasura me folate dhe vitaminėn B-6, tė cilat pėrbėjnė ushqimin e pėrsosur pėr njė grua shtatzėnė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 25/6/2019, 19:55