Ja si mund t'ju shkatėrrojė mungesa e vitaminės D!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ja si mund t'ju shkatėrrojė mungesa e vitaminės D!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/8/2014, 09:23

 Ja si mund t'ju shkatėrrojė mungesa e vitaminės D! D1009168-deec-48a4-9cc5-090616d201be---0-

Shumė prej nesh neglizhojnė shpesh me sasitė e vitaminės D, e cila ėshtė shumė e rėndėsishme pėr trupin. Deri mė sot, nivelet e ulėta tė vitaminės janė lidhur me rreziqe nė rritje nga kanceri, sėmundja e zemrės, ērregullimet e sistemit imunitar, tensioni i lartė i gjakut, skleroza e shumėfishtė, osteoartriti, osteoporoza dhe diabeti.

Roli i vitaminės D nė parandalimin e kancerit

Ekspozimi nė rrezet e UV ndihmon trupin ta sintetizojė vitaminėn D. Studimet shkencore tė efekteve tė vitaminės mbi qelizat e kancerit kanė gjetur se vitamina D vepron nė disa mėnyra, duke pėrfshirė uljen e rritjes sė qeliza ve tė kancerit dhe stimulimin e vdekjes sė kėtyre qelizave.

Studime tė tjera kanė treguar njė lidhje tė drejtpėrdrejtė nė mes tė niveleve tė vitaminės D dhe zhvillimit dhe parandalimit tė kancerit kolorektal, dhe disa klinicistėt rekomandojnė qė pacientėt me kancer tė marrin suplemente tė vitaminės D nė mėnyrė qė t'i rrisin shanset e tyre pėr ta luftuar sėmundjen.

Roli i vitaminės D nė parandalimin e sėmundjeve tė zemrės

Disa studime tė kryera e lidhin nivelin e ulėt tė vitaminės D me njė rritje tė rrezikut tė sėmundjeve tė zemrės, duke pėrfshirė sulmin nė zemėr, sėmundjet e arterieve periferike, dėshtimin kongjestiv tė zemrės dhe arteriosklerozėn, dhe shumė studime kanė treguar gjithashtu se manja e suplementeve tė vitaminės D mund ta luajė njė rol nė reduktimin e rrezikut. Pėr shembull: Njė studim i kryer nga hulumtuesit nė Harvard zbuloi se personat qė kishin nivele tė ulėta tė vitaminės D kishin dy herė mė shumė gjasa tė pėsojnė sulm nė zemėr se ata qė kishin nivele adekuate tė vitaminės.

Hulumtuesit nė Utah i vėzhguan nivelet e vitaminės D dhe sėmundjet e zemrės nė pothuajse 30.000 meshkuj dhe femra dhe zbuluan se ata me nivele mė tė ulėta tė vitaminės kishin mė shumė tė ngjarė tė preken nga sėmundjet kardiovaskulare se sa ata me nivele tė pranueshme.

Roli i vitaminės D nė parandalimin e diabetit tė tipit II

Disa studime e kanė mbėshtetur njė lidhje midis niveleve adekuate tė vitaminės D dhe tolerancės dhe menaxhimit mė tė mirė tė glukozės nė gjak. Edhe pse studiuesit nuk e kanė krejtėsisht tė qartė se si e luan vitamina D rolin e saj nė parandalimin e diabetit, ata besojnė se kjo mund tė ketė lidhje me aftėsinė e vitaminės pėr ta ndihmuar trupin ta sintetizojė kalciumin, i cili luan njė rol tė madh nė rregullimin e glukozės dhe insulinės.

Injorimi i konsumit tuaj tė vitaminės D mund tė rezultojė nė njė rritje tė rrezikut nga shumė sėmundje, kėshtu qė manja e mjaftueshme e vitaminės D ėshtė e rėndėsishme. Pėr t'u siguruar qė jeni duke marrė sasi tė mjaftueshme, hani ushqime qė kanė nivele tė larta tė vitaminės D (peshku i yndyrshėm ėshtė burimi kryesor).

Ekspozimi nė diell gjithashtu mund ta ndihmojė trupin tė prodhojė vitaminė D mė vete, por ekspozimi j zgjatur ndaj rrezeve UV vjen me rreziqet e tij, dhe gjatė muajve tė dimrit, marrja e mjaftueshme e rrezeve tė diellit mund tė jetė problematike pėr shumicėn e njerėzve.

Pėr shkak tė burimeve tė kufizuara natyrore tė vitaminės D, shumė meshkuj dhe femra pėrfitojnė nga nivelet adekuate tė vitaminės D duke marrė suplemente. Kur i zgjidhni suplementet, sigurohuni qė ato tė jenė nga njė burim i njohur pėr t'u siguruar qė nivelet e pėrqendrimit tė jenė te duhurat.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 01:42