Pėrfitimet shėndetėsore nga gjalpi i kikirikut!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pėrfitimet shėndetėsore nga gjalpi i kikirikut!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 27/8/2014, 09:22

 Pėrfitimet shėndetėsore nga gjalpi i kikirikut! 46df674f-4fb7-47f7-bbe4-8e273d03d267---0-

1. Ngrėnia e gjalpit tė kikirikut mund tė zvogėlojė rrezikun kancerit tė gjirit, te gratė, tregon njė studim i ri. Vajzat adoleshente tė cilat rregullisht hanė kikirikė kanė 39 pėrqind mė pak gjasa pėr tė zhvilluar sėmundjet beninje tė gjirit nga mosha 30.Disa sėmundje beninje tė gjirit, rritin rrezikun e kancerit tė gjirit mė vonė nė jetė.

2. Doni tė shtoni peshė? Konsumoni nė mėngjes bukė tė zezė tė lyer me gjalpė kikiriku.

3. Pėrmirėson jetėn seksuae. Lajmi i mirė pėr njerėzit qė e pėlqejnė gjalpin e kikirikut ėshtė ai ka yndyra organike bimore, tė cilat absorbohen lehtė nga organizmi. Gjalpi i kikirikut rrit dopaminėn dhe epshin te femrat. Herėn tjetėr qė do ta konsumoni, sigurohuni qė tė merrni pak mė shumė.

4. Kuron diabetin. Nė njė studim tė afėr 1000 burrave dhe grave ėshtė parė se sa mė i lartė ishte konsumimi i ushqimeve nga drithėrat e plota aq mė e mirė ishte ndjeshmėria ndaj insulinės dhe stabiliteti i sheqerit ne gjak.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 25/6/2019, 20:46