Ndėrtesa nė formė luleje me ngrohje nga toka (Foto)

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Ndėrtesa nė formė luleje me ngrohje nga toka (Foto)

Mesazh nga LePuRuShJa prej 24/7/2014, 10:00E vendosur nė njė liqen artificial nė Wujin, nė jug tė Kinės, ndėrtesa ka formėn e njė luleje tė veshur nga petale qė hapen dhe mbyllen.

Pėrveē se ėshtė frymėzuar nga natyra, “The Lotus Building” nuk harxhon fare burimet natyrore pėr tė shpenzuar energji, pėr shkakun e vetėm qė furnizohet nga toka falė njė impianti specifik.

Energjia e pėrdorur prodhohet nga njė impiant gjeometrik i bazuar nė shfrytėzimin e 2500 shtyllave tė vendosura nė brendėsi tė liqenit. Nxehtėsia mblidhet nga terreni nė tė cilėn ndodhen shtyllat.

Nė kėtė mėnyrė, nxehtėsia e tokės qė vjen nga brendėsia shfrytėzohet gjatė gjithė vitit. Gjatė muajve tė ftohtė pėrdoren disa pompa ngrohje, nxehtėsie, ndėrsa nė periudhat mė tė nxehta, ftohja kryhet nėpėrmjet disa impianteve tė instaluara posaēėrisht.


E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 13:07