Bill Gates tregon 11 gjėrat qė studentėt nuk i mėsojnė dot nė universitete!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Bill Gates tregon 11 gjėrat qė studentėt nuk i mėsojnė dot nė universitete!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 24/7/2014, 09:14Ai flet pėr mėnyrėn se si ata ndjehen-mirė, politikisht, mėsimet korrekt kanė krijuar njė brez tė fėmijėve pa konceptin e realitetit dhe se si ky koncept i vendos ata pėr dėshtim nė botėn reale.

Rregulli 1: Jeta nuk ėshtė e drejtė – duhet tė mėsoheni me tė.

Rregulli 2: bota nuk do tė kujdeset vetė pėr veten tuaj. Bota do tė presin qė ju tė kryeni diēka pėrpara sesa tė ndjeheni mirė me veten.

Rregulla 3: ju nuk do tė bėni 60.000 dollarė nė vit, direkt sapo tė dilni nga shkolla. Ju nuk do tė jeni njė zėvendės-president me njė telefon, makinė deri sa ju t’i keni fituar tė dyja.

Rregulla 4: Nėse ju mendoni se mėsuesi juaj ėshtė i vėshtirė, prisni deri sa ju tė jeni njė bos.

Rregulla 5: Rrokullisa, inati nuk ėshtė nėn dinjitetin tuaj. Gjyshėrit tuaj thoshin njė fjalė pėr to: janė njė mundėsi.

Rregulla 6: Nėse ju gaboni apo futeni nė telashe, nuk ėshtė faji i prindėrve tuaj, kėshtu qė mos u ankoni pėr gabimet tuaja, por mėsoni prej tyre.

Rregulla 7: Para se ju tė kishit lindur, prindėrit tuaj nuk kanė qenė aq tė mėrzitshėm sa ata janė tani. Ata u bėnė nė kėtė mėnyrė nga pagesa e faturave tuaja, pastrimi i rrobave tuaja dhe gjithēka qė ata bėnin pėr rritjen dhe edukimin tuaj. Pra, para se tė ruheni nga rrebeshi i parazitėve tė gjeneratės sė prindėrve tuaj, provoni ēmorrisjen e dollapit nė dhomėn tuaj.

Rregulla 8: Shkolla juaj mund t’ju ketė bėrė fitues apo humbės nė shumė gjėra, por JETA AKOMA JO.
Nė shkolla, ju herė merrni dhe herė jo notat qė dėshironi apo dhe i kompesoni me njėra tjetrėn, ndėrsa nė JETĖN reale nuk ka tė tillė mundėsi.

Rregulla 9: Jeta nuk ėshtė e ndarė nė semestra. Ju nuk merrni pushime dhe gjatė verės kur ju punėsoheni, punėdhėnėsit janė shumė pak tė interesuar pėr tė ndihmuar ju tė gjeni veten. Bėni ēdo gjė nė kohėn tuaj.

Rregulla 10: Televizioni nuk ėshtė jeta e vėrtetė. Nė jetėn reale njerėzit nė fakt kanė pėr tė lėnė dyqanet, kafenetė dhe shkojnė nė punė.

Rregulla 11: Jini tė kėndshėm pėr budallallėqet. Shanset janė ato, qė ju do tė pėrfundoni duke punuar njė tė tillė./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 20/10/2018, 00:39