Njė mollė para buke - nėse doni tė humbni peshė!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Njė mollė para buke - nėse doni tė humbni peshė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 1/7/2014, 18:34

Njė mollė para buke - nėse doni tė humbni peshė! Nje_molle_para_buke_nese_doni_

Studimet kanė treguar qė pjesėmarrėsit, tė cilėt rregullisht hanė mollė para ushqimit dukshėm mė lehtė e mbajnė peshėn, por edhe dobėsohen.

Pa dallim nėse zgjidhni mollė jeshile, tė kuqe ose tė verdhė, trupi juaj do tė jetė mirėnjohės pėr ēdo kafshatė qė do hani.

Nė njė studim tė bėrė me studentė tė cilėt nuk mbanin asnjė dietė, gjatė pesė javėve, 15 minuta para buke iu dha nga njė mollė e qėruar dhe kompot molle. Personat qė kishin ngrėnė vetėm mollė, hėngrėn mė pak ushqim se ata qė kishin pirė vetėm lėngun e mollės.

E pasur me fibra, vitaminė C, minerale, vitamina tė grupit B, kalcium, kalium, fosfor, hekur, magnez dhe zink, ky frut pėrmban edhe shumė antioksidantė dhe fibra tė tjera tė cilat forcojnė ende mė shumė sistemin imunitar.

Molla jo rastėsisht ėshtė fruta mė e preferuar nga dietologėt. Pėrpos vlerave ushqyese qė ka, molla shėrben edhe pėr dietė. Ajo pėrmban vetėm 45-60 kalori pėr ēdo 100 gramė.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/6/2019, 00:51