10 njerėzit mė tė gjatė nė histori!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 10 njerėzit mė tė gjatė nė histori!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 25/6/2014, 23:39

Nėse mendoni se njerėzit me te gjate ne bote janė basketbollistet, atėherė ju duhet te mendoheni edhe njė here pėr kėtė. Madje me mire akoma hidhini njė here sy listės se mėposhtme. Aty janė dhjete njerėzit me te gjate te regjistruar deri tani. Dhe asnjeri prej tyre nuk ka qene apo ėshtė basketbollist.
Disa prej tyre e kane shfrytėzuar kėtė “dhurate” te natyrės, te tjerė kane pasur shqetėsime prej saj dhe madje kane ikur shume herėt nga kjo bote.

1.    Robert Wadlow. Njihet se personi me i gjate ne historinė botėrore. Ne fund te jetės se tij te shkurtėr prej vetėm 22 vitesh pa 18 dite, ai ishte 276 cm i gjate.

2.    John Rogan. Ėshtė njė tjetėr amerikan ne vendin e dyte te listės. Ka mbajtur pėr me shume se 100 vite rekordin si njeriu me i gjate ne bote, pėr tu kaluar vetėm nga Robert Wadlow ne vitet e fundit te jetės se tij. Ishte 270 cm i gjate.

3.    John Carroll. Edhe ky njė tjetėr amerikan. Pėr shkak te njė deformimi ne shtyllėn kurrizore, gjatėsia e tij nuk u mat asnjėherė me saktėsi, por mendohet se ai ishte 264 cm i gjate.

4.    Leonid Stadnyk. Ėshtė i pari jo amerikan ne liste, dhe i katėrti ne rang botėror. Gjatėsia e tij prej 257 cm e bėn ukrainasin njeriun me te gjate ne bote aktualisht i gjalle, por refuzimi pėr te ribėrė matjen, ja ka hequr kėtij kėtė rekord, pėr t’ia dhėnė turkut Sultan Kosen, i shtate ne kėtė liste.

5.    Väinö Myllyrinne. Finlandez. Pėr vitet 1962-1963 ishte njeriu me i gjate ne bote. Gjatėsia e tij nuk ėshtė arritur ne mėnyre te rregullt, por me hope. Njihet edhe si rekordmbajtėsi i gjatėsisė se dorės, e cila ishte plot 40cm e gjate.

6.    Edouard Beaupré. Ishte 251 cm i gjate dhe pa dyshim kanadezi me i gjate. Njihet njėkohėsisht edhe si wrestler-i me i gjate i kohėrave. Pėr afro 90 vjet, deri ne vitin 1989, trupi i tij u ruajt ne Universitetin e Montreali-it ne Kanada.

7.    Sultan Kösen. 251 cm. Turku konsiderohet si njeriu me i gjate aktualisht i gjalle ne bote. Si pasoje e shume ndėrhyrjeve mjekėsore, Sultan nuk ėshtė duke u rritur akoma, dhe ne kėtė mėnyrė ai mund te gėzoje pėr njė kohe shume te gjate se pararendėsit e tij gjigande jetėn qe i ka falur natyra.

8.    Vikas Uppal. Indiani mendohet te ketė qene edhe ai 251 cm deri ne vitin e tij te vdekjes 2007, por pėr shkak te faktit se ai asnjėherė nuk i ėshtė nėnshtruar matjeve zyrtare nga Guinnes, pėr kėtė ka njė fare paqartėsie.

9.    Donald A. Koehler. Qe nga viti 1969 e deri sa vdiq ne vitin 1981, ishte personi me i gjate ne bote me 247 cm. Ai kishte edhe njė motėr binjake,. Por ajo vazhdoi rritjen e saj normale pa probleme.


10.    Bernard Coyne. Zyrtarisht gjatėsia e tij njihet 240 cm, por ka te dhėna qe ai mund te ketė qene deri ne 254 cm i gjate. Pėr kėtė arsye, ai nuk u pranua as ne ushtrinė amerikane pasi kėrkonte uniforme dhe kėpucė te posaēme. /ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 19/10/2018, 23:50