Sot “Solistici i Verės”, 5 fakte mbi ditėn mė tė gjatė tė vitit!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Sot “Solistici i Verės”, 5 fakte mbi ditėn mė tė gjatė tė vitit!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 21/6/2014, 08:11Sot, mė 21 qershor, vjen zyrtarisht vera, e pėruruar nga i ashtuquajturi "Solistici Veror". Njė datė qė ėshtė jo si tė tjerat, pėrderisa ka njė veēanti si dita mė e gjatė e vitit, me mė shumė orė diell. Ja 5 gjėra kryesore qė duhet tė dini mbi "Solicistin e verės".

1.Dielli gjendet nė zenit, ose nė pikėn mė tė lartė tė qiellit, pėrgjatė tropikut nė shenjėn e "Gaforres" nė mesditė. Ndryshe nga sa ndodh me rastin e "Solisticit tė dimrit", kur ndodhet pėrgjatė tropikut tė shenjės sė "Bricjapit".


2."Solistici i verės" ėshtė rezultat i pėrkuljes sė aksit tokėsor me 23.5 gradė nė krahasim me Diellin. Pėr shkak tė revolucionit tė Tokės, Poli i Veriut nė kėtė ditė ėshtė "i drejtuar" pėr nga Dielli dhe qarku i shndėrritshėm, tangent me qarqet polare tė Artikut dhe Antarktidės, pret pėrgjysmė Ekuadorin. Nė hemisferėn sterntrionale, sipėrfaqja e shndėrritshme ėshtė mė e madhe se ajo nė hije, duke gjeneruar kėshtu ditėn mė tė gjatė tė vitit dhe si rrjedhojė, natėn mė tė shkurtėr. Kurse nė hemisferėn astrale ndodh ekzaktėsisht e kundėrta.


3.Si rrjedhojė e fenomenit tė sapo shpjeguar, nė zonėn mes Qarkut Polar Artik dhe polit tė Veriut, gjatė Solisticit Veror, dielli nuk perėndon dhe zgjatja e ditės ėshtė 24 orė.


4.Dita e kėtij Solistici festohet nga disa popullata dhe kultura, nė hemisferėn setentrionale, sepse ėshtė metaforė e njė nisjeje tė re, e njė rilindjeje. Suedezėt e vjetėr dekoronin pemėt; pėr egjiptianėt, njė datė e tillė pėrkon me dallgėzimin e Nilit, kurse celtėt dhe letonėt ndiznin zjarre nė ambiente tė hapura. Kinezėt nderojnė nė kėtė ditė Perėndeshėn e Dritės. Pėr kristianėt ėshtė vigjilja e Shėn Gjonit.


5.Por ėshtė nė Sonehenge (Angli), qė mbidhet numri mė i madh i njerėzve. Ēdo vit, mijėra kuriozė dhe tė apasionuar presin agimin midis megaliteve, siē bėnin shtrigat, magjistricat dhe luftėtarėt pėr tė mirėpritur diellin dhe festuar ditėn e tij./ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 11:47