Dashuroni njė person? Ja mėnyra shkencore pėr tu siguruar pėr atė qė ndieni!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Dashuroni njė person? Ja mėnyra shkencore pėr tu siguruar pėr atė qė ndieni!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 13/6/2014, 11:09

Dashuroni njė person? Ja mėnyra shkencore pėr tu siguruar pėr atė qė ndieni! Largea_bat-180353_186397608067759_186375521403301_461890_427049_n1402585275

Ku ndodhen emocionet? Nė tru, sigurisht, por edhe nė tė rrahurat e zemrės. Ajo qė tregon se ēfarė ndjen njė njeri ėshtė pikėrisht organi i zemrės.

Zbulimi ėshtė bėrė falė njė studimi nė Universitetin e Pizės dhe ka treguar se si njė algoritėm matematikor mund tė dallojė me saktėsi atė qė njeriu ndien, duke analizuar tė rrahurat e zemrės.

Studimi ėshtė bėrė ne bashkėpunim me Universitetin Essex dhe Harvard Medicinal School dhe Mitt. Ai ėshtė publikuar nė revistėn Scientific Reports. Ky zbulim mund tė jetė i dobishėm nė fushėn e mjekėsisė dhe nė veēanti nė psikiatri dhe psikofiziologji.

Gaetano Valenza, njė nga autorėt e kėrkimit thotė: “Kemi bėrė tė mundur zhvillimin e njė algoritmi matematikor nėpėrmjet sė cilit kemi arritur qė duke pėrdorur analizat e elektrokardiogramės tė bėjmė njė vlerėsim tė gjendjeve tė vazhdueshme emocionale”.

Ai shton se duke matur tė rrahurat e zemrės janė tė aftė tė parashikojnė emocionin qė shfaq rrahja e zemrės sė personit qė ėshtė marrė nė vėzhgim. /BS/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/8/2019, 19:37