Pėrdorimet impresionuese tė kripės!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pėrdorimet impresionuese tė kripės!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 10/6/2014, 14:35

Ju kane thėnė te kufizoni sasinė e kripės? Kjo ne fakt duhet bere, por gjithsesi kripa nuk duhet te mungoje ne shtėpi pėr shkak te pėrdorimeve te tjera te jashtėzakonshme.

1. Zbut dhimbjen e pickimit te grerėzės

Lagni menjėherė me ujė pjesėn e pickimit dhe me pas hidhni edhe pak kripe.
2. Heq erėn e keqe te kėpucėve

Hidhni pak kripe brenda kėpucėve dhe do e shihni qe do largohet edhe lagėshtia edhe era e keqe.
3. I bėn lulet me te bukura

Hidhni disa grimca kripe ne ujin qe ju hidhni luleve dhe do e shihni se ato do qėndrojnė te freskėta pėr njė kohe me te gjate.
4. Largon milingonat

Vendosni pak kripe rreth e rrotull folesė se milingonave dhe do i largoni ato.
5. Nuk i prish sfungjerėt

Nėse doni qe sfungjerėt e enėve te mos prishen menjėherė, para pėrdorimit futini ne ujė te ftohte me kripe.
6. Largon mbetjet e kafesė ne ene

Mbusheni ēerekun e pajisjes se kafesė  me kripe dhe 12 copa akulli. Tundeni mire e mire dhe lėreni ashtu pėr gjysme ore. Shpėlajeni me ujė te ftohte.
7. Iu jep shkėlqim enėve te porcelanit

Fėrkojini ato me kripe dhe shpėlajini me ujė te ftohte.
8. Largon morrat dhe pleshtat nga kafshėt shtėpiake

Lajini kafshėt me ujė te kripur dhe do ja largoni te gjithė parazitėt.
9. Pastron me se miri kuzhinėn

Njollat dhe pjesėt e djegura te pllakės se sobės, banakut apo ēdo gjeje tjetėr largohen me kripe. Hidhni njė sasi te vogel ne sipėrfaqen e ndotur dhe pas disa minutash largojeni me pecete thithėse. /ikub/



E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 12:10