Mė thuaj sa bukur shkruan, tė tė tregoj kush je!

Share
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Mė thuaj sa bukur shkruan, tė tė tregoj kush je!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 8/6/2014, 12:44Grafologjia ėshtė shkenca qė merret me studimin e shkrimit tė dorės, veēanėrisht kur ka si qėllim zbulimin e karakterit, personalitetit dhe aftėsive tė njė shkrimtari. Mėnyra sesi gjithkush shkruan fsheh rreth 5000 tė dhėna tė ndryshme pėr personalitetin e tij. Nė fushėn mjekėsore, analizimi i bukurshkrimit mund tė pėrdoret pėr t’iu referuar gjetjes sė njė diagnoze tė vėshtirė.

Shkronjat e mėdha

Kjo nėnkupton se jeni person shumė social, qė i thoni mendimet tuaja dhe qė jepni shumė dashuri ndaj tė tjerėve. Shkronjat e mėdha nėnkuptojnė gjithashtu se keni besim te vetja dhe se dini tė mbroheni.

Shkronjat e mesme

Nėse shkruani me shkronja qė janė tė madhėsisė sė mesme, atėherė pėrshtateni shpejt dhe jeni i rregullt nė gjėrat qė bėni.

Shkronjat e vogla

Personat qė shkruajnė me shkronja tė vogla janė tė turpshėm, tė tėrhequr dhe tė pėrqendruar.

Hapėsira mes fjalėve

Nėse lini shumė hapėsirė mes fjalėve, ju pėlqen liria, nuk dėshironi tė grupoheni me tė tjerėt dhe ju pėlqen tė jepeni me mish e me shpirt pas gjėrave qė preferoni. Nėse lini pak hapėsirė mes fjalėve, kjo nėnkupton se nuk ju pėlqen vetmia dhe nuk mund tė rrini pa u grupuar me njerėz tė tjerė.

Drejtimi i shkronjave

Nėse shkronjat tuaja janė tė drejta dhe nuk anojnė as nga e majta dhe as nga e djathta, atėherė ju u ruheni emocioneve dhe nuk bini pre e tyre. Jepeni pas aspektit logjik dhe praktik. Nėse shkronjat e bukurshkrimit tuaj anojnė nga e djathta, ju jeni tė hapur ndaj eksperiencave tė reja dhe preferoni tė njihni sa mė shumė njerėz. Nėse shkruani me drejtim nga e majta, jeni tipa tė mbyllur, tė rezervuar dhe ju pėlqen tė punoni pa rėnė nė sy. Nėse jeni mėngjarash dhe shkrimi juaj anon majtas, atėherė jeni tip rebel.

Forma
Shkronjat e rrumbullakosura tregojnė se jeni tip artistik dhe shumė krijues.
Shkronjat e thikta tregojnė se jeni shumė agresiv, inteligjent, kureshtar dhe ju pėlqen t’u shkoni punėve deri nė fund.
Shkronjat qė lidhen me njėra-tjetrėn nė mėnyrė tė pėrsosur janė shenja tė njė njeriu sistematik, logjik dhe qė i merr vendimet me shumė kujdes.

Harku
Nėse shkronjėn “l” e shkruani me njė hark tė ngushtė, kjo tregon se jeni shumė tė vetėpėrmbajtur dhe se haseni me shumė tension. Nėse shkronjėn “l” e shkruani me njė hark tė gjerė, atėherė jeni shumė spontan dhe tė qetė, po ashtu arrini ta shprehni vetėbesimin.
Nėse shkronjėn “e” e shkruani me hark tė ngushtė, jeni person dyshues qė nuk zė besė shpejt. Kjo tregon edhe se nuk i shprehni ndjenjat tuaja shpejt. Nėse “e”-nė e shkruani me hark tė gjerė, jeni mendjehapur dhe ju pėlqen qė tė pėrjetoni sa mė shumė pėrvoja tė reja.

Pikėsimi

Edhe vėnia e pikės mbi “i” tregon shumė pėr ju. Nėse e vini pikėn nė njė largėsi tė madhe, atėherė jeni shumė fantazues. Nėse nė vend tė pikės, mbi i vini njė shenjė qė ngjan me presjen, kjo tregon se jeni i paduruar dhe se nuk ju pėlqejnė ata qė nuk mėsojnė nga gabimet e tyre. Nėse e vini pikėn menjėherė pas “i”-sė, atėherė jeni shumė tė organizuar dhe tė saktė nė gjėrat qė bėni.

Kryqėzimi i “t”-sė

Nėse ju pėlqen ta ndani shkronjėn “t” nė majė tė saj, atėherė jeni ambicioz, optimist dhe keni shumė vetėvlerėsim. Nėse ndarja ėshtė tepėr e madhe, kjo tregon se jeni i vendosur, entuziast dhe i mendoni shumė gjėrat qė ju ndodhin. Nėse e bėni ndarjen e shkronjės nė mes tė saj, atėherė jeni shumė rehat me veten. Nėse ndarja juaj ėshtė e shkurtėr, kjo nėnkupton se jeni pėrtacė dhe se nuk keni vendosmėri.

Rrumbullakosja

Nėse nuk e mbyllni rrethin e shkronjės “o”, atėherė jeni persona qė ju pėlqen tė flisni, tė shoqėrueshėm dhe qė mbani pak sekrete. Nėse bėni tė kundėrtėn, pra e mbyllni mirė rrethin e shkronjės “o”, kjo nėnkupton se ju pėlqen shumė privatėsia dhe nuk i ndani ndjenjat tuaja me tė tjerėt.

Shpejtėsia

Nėse shkruani shpejt, jeni i paduruar, nuk ju pėlqejnė vonesat dhe nuk i doni pranė njerėzit qė e shpėrdorojnė kohėn. Nėse shkruani ngadalė, jeni tė mirorganizuar, metodikė dhe vareni vetėm nga vetja. /Ikub/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
Arlo
Arlo
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti :
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 08/05/2008
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 50618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 91682
<b>Votat</b> Votat : 440
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nga te gjitha genjeshtrat qe me the... 'Te Dua' ishte e preferuara ime!

Buzqeshje Re: Mė thuaj sa bukur shkruan, tė tė tregoj kush je!

Mesazh nga Arlo prej 9/6/2014, 01:13

Po ata qe s'din te shkruajne?  /Mendoje/ Ka zemėr qė ėshtė e bardhė si bora,
aq sa e shkel,
mė shumė forcohet!
LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Mė thuaj sa bukur shkruan, tė tė tregoj kush je!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 9/6/2014, 01:15

/Mendoje/ /Mendoje/ /Mendoje/ /Mendoje/ /Mendoje/ /Mendoje/ /Mendoje/ 

Jan mė tė menēur :PE ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.
Arlo
Arlo
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti :
<b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 08/05/2008
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 50618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 91682
<b>Votat</b> Votat : 440
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Nga te gjitha genjeshtrat qe me the... 'Te Dua' ishte e preferuara ime!

Buzqeshje Re: Mė thuaj sa bukur shkruan, tė tė tregoj kush je!

Mesazh nga Arlo prej 9/6/2014, 16:55

Urime  LOL LOL Ka zemėr qė ėshtė e bardhė si bora,
aq sa e shkel,
mė shumė forcohet!
Princesha...
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Re: Mė thuaj sa bukur shkruan, tė tė tregoj kush je!

Mesazh nga Princesha... prej 27/10/2014, 23:23

Shkronjat e vogla

Personat qė shkruajnė me shkronja tė vogla janė tė turpshėm, tė tėrhequr dhe tė pėrqendruar.LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Re: Mė thuaj sa bukur shkruan, tė tė tregoj kush je!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 29/10/2014, 16:28

@Arlo shkruajti:Urime  LOL LOL 

Gjithashtu LOL LOL ((1))E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

Sponsored content

Buzqeshje Re: Mė thuaj sa bukur shkruan, tė tė tregoj kush je!

Mesazh nga Sponsored content


    Ora ėshtė 21/2/2019, 14:38