Terapia e luleve!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Terapia e luleve!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 4/6/2014, 10:18

 Terapia e luleve! 20a2be28-d926-40c3-a279-43c54630127e---0-

Kohėt e fundit ėshtė zhvilluar njė formė e re terapie, e quajtur "terapia e luleve". Mendohet se nėpėrmjet saj gjendja jonė emocionale mund tė pėrmirėsohet, tė ndryshojė nga negative nė pozitive. Pėrfitimet e shumta qė marrim nga kjo lloj terapie lidhen me formėn, ngjyrėn dhe aromėn e lules.

Lulet na ofrojnė njė pamje tė bukur, kanė aromė tė kėndshme dhe nxisin shėndetin psikologjik nėpėrmjet ndjesisė. Pėr shembull trėndafilat e kuq, duke stimuluar gjėndrat e adrenalinės, na bėjnė mė energjikė dhe aktivė. Ndėrsa zambaku na largon frikėn dhe pasigurinė, na bėn tė ndihem i tė qetė dhe tė kemi besim te vetja. Sa i pėrket lules sė diellit, ajo shpėrhap energji ngado dhe na bėn mė optimistė. Zymbylat lėshojnė melatoninėn - "proteinėn e gjumit" - nė organizmin tonė, duke na ndihmuar tė bėjmė njė gjumė tė qetė, kurse gerberat kanė njė ndikim pozitiv nė mushkėritė tona. Ato na mbajnė larg alergjive, ndėrsa jargavan i ndihmon nė largimin e stresit dhe ankthit.

Tashmė ėshtė provuar shkencėrisht se prania e luleve nė vendin e punės rrit produktivitetin dhe nivelin e energjisė, si dhe pėrmirėsojnė kujtesėn afatshkurtėr ashtu edhe atė afatgjatė. Lulet ndikojnė edhe nė pėrmirėsimin e marrėdhėnieve midis kolegėve nė punė. Leatrice Eisemen, drejtoresha e Institutit Pantone tė Ngjyrave "Pantone Color Institute", beson verbėrisht tek efektet kuruese tė kėtyre bimėve tė brishta. Ajo mendon se terapia me ngjyra dhe ajo me lule janė shumė tė ngjashme, pasi tė dyja pėrdorin energjinė e ngjyrave pėr tė larguar humorin e keq, pėr tė hequr trishtimin apo stresin.

"Ngjyrat na ndihmojnė tė gjejmė balancėn qė po kėrkojmė pėrreth vetes. Lulet janė njė mėnyrė ideale pėr tė pasuruar jetėn tonė, duke ndryshuar fuqinė e tyre tė ngjyrave”, pohon L’Eisemen.

Gjithashtu ekspertja e ngjyrave, e njohur botėrisht, pohon se "pėrgjigja jonė ndaj ngjyrave ėshtė emocionale dhe lulet mund tė jenė njė katalizator pėr ndjenjat qė stimulojnė, mė shumė se organet e tė parit dhe nuhatjes".

Sipas L.Eisemen "njė vendosje e bukur e luleve ka aftėsinė tė pėrēojė ndjenjat, tė krijojė njė gjendje shpirtėrore tė caktuar pa pėrdorur fjalė, por thjesht ngjyrat. Secili kombinim, nė varėsi tė ngjyrės dominuese, i dedikohet njė gjendjeje shpirtėrore tė caktuar".

5 kombinime tė luleve

1 E verdha dhe jeshilja e butė, nuancat e pjeshkės, roza e ngrohtė dhe bezha krijojnė njė kombinim tė brishtė ngjyrash qė shėrben si burim sigurie dhe gėzimi (gjithashtu bėn qė tė ndihen mė mirė ata qė janė tė sėmurė).

2 Lavanda dhe nuancat e rozės krijojnė njė mjedis romantik, intim (shprehin intimitet dhe ndjenja dashurie).

3 E kuqja e ndezur, vjollca, roza dhe portokallia krijojnė njė ambient sensual, pasionant dhe joshės pėr tė dashuruarit.

4 Nuancat e lehta tė detit, ngjyrat e qiellit - jeshilja dhe e kaltra - pėrbėjnė njė kombinim mė se tė pėrshtatshėm pėr njė vend ku qetėsia dhe paqja janė tė nevojshme.

5 Ndjenjat gazmore mund tė shprehen me anė tė kombinimit tė ngjyrave tė forta qėm bėjnė kontrast me njėra-tjetrėn. Ky lloj kombinimi mund tė pėrdoret nėpėr ditėlindje apo ēdo lloj feste./telegrafi/E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/8/2019, 10:52