5 vendet mė misterioze tė Tokės!

Share
avatar
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje 5 vendet mė misterioze tė Tokės!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 31/5/2014, 13:02

Me tej opinionet janė te ndara. Disa mendojnė se kane qene aliene qe kane ardhur e me pas janė kthyer ne vendet e tyre. Te tjerė mendojnė se dikur qytetėrimi ynė ka qene edhe me i zhvilluar se c’ėshtė sot.
1.    Linjat Nazca ne Peru. Te stamposura ne shkretėtirėn peruane, kėto vija te cilat pėrfaqėsojnė figura te ndryshme gjeometrike janė te shkueshme vetėm nga qielli. Enigma qėndron ne atė qe kėto vija janė gdhendur me pėrpara se njerėzimi te fitonte mundėsinė pėr te fluturuar, ndėrkohė qe ato dallohen pėr nje saktėsi te habitshme. Pyetja qe shtrojnė lidhet me atė se ēfarė pėrfaqėsojnė kėto vija. Shenja te fluturimeve te alieneve, pista avionėsh, apo gjurme te njė qytetėrimi antik qe ne atė kohe ka qene ne gjendje te fluturoje.

2.    Sfinksi. Sfinksi pėrfaqėson monumentin antik me te studiuar te botes. Kompleksi i Gizės, pėrfshi Sfinksin, Piramidat, pėrbėn me siguri ēelėsin pėr te kuptuar shkallen e zhvillimit te njerėzimit ne antikitet. Ajo qe ve ne mendim shume shkencėtarė ka te beje jo vetėm me format, por me se shumti me madhėsitė e tyre dhe mėnyrėn se si ato janė ndėrtuar.

3.    Stonehenge. Kompleksi mendohet se ėshtė ndėrtuar rreth 2500 vjet pėrpara lindjes se Krishtit. Pėrveē madhėsisė se kompleksit, ajo qe zgjon kureshtjen lidhet me se shumti me qėllimin e ndėrtimit te tij.

4.    Ishulli i Pashkėve. Kėtu gjenden skulpturat e famshme te gdhendura mes viteve 1250 dhe 1500 pas Krishtit.  Me renda peshon 86 tonelata dhe kjo pėrbėn enigmėn e ndermit te tyre, e cila nuk mund te shpjegohet me teknologjitė e kohės. Njė pjese e tyre ndodhen ende aty ku janė gdhendur, por shembuj, shume te tjera janė zhvendosur ne te gjithė perimetrin e ishullit.

5.    Qytetėrimi Maya. Ndėrmjet viteve 200 dhe 900 te erės se re, qytetėrimi Maya ishte ne gjendje qe te themelonin njė kulture te pa pėrsėritshme te mishėruara ne ndėrtime, tempuj, pallate, por edhe te akumulonin dije ne shume disiplina si astronomia, inxhinieria,arkitektura dhe urbanistika.


Te gjitha kėto sot janė te fshehura nen njė shtrese te trashe gjelbėrimi, dhe kjo pėrbėn njė tjetėr enigme. Gojėdhėnat flasin pėr njė invazion alien, ndėrsa nuk regjistrohet asnjė force tjetėr mbinatyrore qe te justifikoje zhdukjen. Por vete maya-sit jetojnė akoma. Njė pjese janė ne Guatemala dhe njė pjese tjetėr janė vendosur ne SHBA.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 16/10/2018, 11:46