Rregullat tė cilat mund t'i thyeni kur jeni nė dietė!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Rregullat tė cilat mund t'i thyeni kur jeni nė dietė!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/5/2014, 18:23

 Rregullat tė cilat mund t'i thyeni kur jeni nė dietė! 473cb232-1a31-49b5-a9aa-e342a3e3d96f---0-

Kur ėshtė fjala pėr ushqim tė shėndetshėm janė disa rregulla qė vlejnė pėr vite me radhė. Megjithatė, disa prej tyre nuk janė tė justifikuara.

Bleni vetėm produkte me pak kalori
A keni menduar ndonjėherė pse ato janė aq tė shijshme, biskotat me pak kalori? Pėrgjigja qėndron nė kripė dhe sheqer. Besoni apo jo, por shumė "dieta" produkte kanė mė shumė kalori se sa versioni origjinal, pėr shkak tė sasisė sė madhe tė sheqerit nė to. Tė jeni i sigurt tė lexoni pjesėn e prapme tė produktit nė tabelėn e vlerave ushqyese.

Nėse nuk ka sheqer nuk paraqet rrezik
Vetėm pėr shkak se njė produkt i caktuar nuk ka sheqer nuk do tė thotė se ju jeni i sigurt dhe se ka mė shumė kalori. Zakonisht produktet qė janė "pa sheqer" dhe kanė mė shumė kalori.

Trupi juaj djeg kalori nė ēdo kohė tė ditės. Ēėshtja ėshtė se nė qoftė se ju hani patate tė skuqura duke shikuar televizion para gjumit me tė vėrtetė konsumoni kalori tė panevojshme. Pėr mė tepėr, dietologėt thonė se ėshtė mė mirė qė tė konsumoni njė darkė tė shėndetshme para se tė shkoni pėr tė fjetur se sa tė shkoni nė shtrat me stomak bosh.

Mbajė nė burim jo pėr tė ngrėnė nė mes tė ngrėnies
Mėngjes i vonė ėshtė njė pjesė shumė e rėndėsishme e njė dietė tė shėndetshme . Disa rostiēeri e vogėl nė mes tė ngrėnies do tė ju ndihmojė pėr tė ruajtur nivelin e nevojshėm tė energjisė gjatė gjithė ditės . Gjithashtu , rostiēeri ju ndihmon tė mos ha tepėr gjatė ngrėnies .

Larja e dhėmbėve menjėherė pas ushqimit
Frutat, sidomos portokalli dhe limoni, si dhe shumė lloje tė pijeve zbusin smaltin. Nėse ju menjėherė nxitoni qė tė lani dhėmbėt tuaj me tė vėrtetė ju do tė dėmtoni dhėmbėt. Minimumi prisni gjysmė ore nė mes tė ngrėnies dhe larje sė dhėmbėve.

Pini tetė gota ujė nė ditė
Ky rregull universal nuk ekziston. Pirja e ujit varet nga mjedisi, shėndeti juaj, regjimi i dietės dhe niveli i aktivitetit fizik. Sasia optimale e ujit qė ju duhet tė pini ėshtė sė paku dy litra nė ditė, kėshillojnė ekspertėt.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 25/6/2019, 20:47