Pjesėt mė tė shėndetshme tė ushqimeve qė nė fakt ne i hedhim!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Pjesėt mė tė shėndetshme tė ushqimeve qė nė fakt ne i hedhim!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/5/2014, 18:21

 Pjesėt mė tė shėndetshme tė ushqimeve qė nė fakt ne i hedhim! 1206cf0a-ea92-470a-ab58-068cb37ce73c---0-

Zakonisht ka disa pjese te disa ushqimeve ne jetėn e pėrditshme te cilat i hedhin ne mėnyrė qe te konsumojmė, sipas mendimit tone, vetėm pjesėn me te mire. Gjethet, lėkura, bishtat, ja ēfarė nuk duhet me te hedhim sepse i bėjnė mire shėndetit.

Lėkura e qepės

Lėkuren e qepės te gjithė e hedhim ne koshin e plehrave, pa e ditur se ajo pėrmban kuercetine, njė flavonoid ky qe ka shume antioksidues. Nga ana tjetėr ky pėrbėrės lufton edhe kollen e thate. Mund ta hidhni ne njė supe pėr shembull dhe ta hiqni para se ta shėrbeni.

Lėkura e pjeprit

Mund t’iu duket e ēuditshme, por ne fakt lėkura e pjeprit pėrmban citruline e cila stimulon qarkullimin e gjakut dhe ndihmon hapjen e enėve. E pėrziejeni me pjesėn e brendshme dhe pėrgatisni njė lėng te shijshėm.

Lėkura e kivit

Lėkura me push e kivit pėrmban 3 here me shume antioksidues sesa pjesa e brendshme. Ajo ka gjithashtu veti kundėr kancerit dhe kundėr alergjive. Pėrziejini te dyja dhe pėrgatisni njė lėng pėr mėngjes.

Kėrcelli i lulelakrės

Zakonisht i hedhim si gjethet si kėrcejtė e lulelakrės, por ne fakt ato janė te shijshme dhe te pasura me fibra.

Lėkura e portokallit

E pasur me vitamina dhe fibra, lėkura e portokallit ėshtė gjithashtu muajt e shėndetshme. Mund te pėrdoret ne ėmbėlsira te ndryshme.

Gjethet e selinose

A e dinit se gjethet e selinose pėrmbajnė 5 here me shume kalcium dhe magnez sesa kėrcelli? Ato gjithashtu pėrmbajnė vitamine C dhe pėrbėrės phenoli te cilat luftojnė kancerin dhe sėmundjet kardiake. Njė tjetėr e mire ėshtė se luftojnė edhe plakjen. Shtojini ato neper supa, pure apo sallata.

Gjetjet e brokolit

Kėto gjethe pėrmbajnė karotenoide, te cilat trupi i shndėrron ne vitamina A dhe me to lufton kancerin.  Ziejini ashtu si brokoli.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 25/6/2019, 20:05