Mund tė jetė dashuria varėsi?!

LePuRuShJa
LePuRuShJa
♫ Stafi Administrues ♫
♫ Stafi Administrues ♫

<b>Shteti</b> Shteti : Europė
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 11/09/2007
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 122973
<b>Pikėt</b> Pikėt : 261009
<b>Votat</b> Votat : 311
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : E pėrse mos tė tė Dua?! - Kur diēka e vogėl nga Ti, sjell Ndjenja tė pafundme tek Unė!

Buzqeshje Mund tė jetė dashuria varėsi?!

Mesazh nga LePuRuShJa prej 28/5/2014, 18:02

 Mund tė jetė dashuria varėsi?! 88d55e0a-4428-49a2-959f-4be99b28d86d---0-

Dashuria nė kuptimin romantik shpesh konsiderohet si njė lloj varėsie, madje ndonjėherė edhe sėmundje. S’ka asnjė dyshim qė dashuria pėrfshin mendim konstant pėr dhe aktivitete me, njė person tė dashur. Por a ėshtė njė preokupim i tillė, gjithnjė i dėmshėm? A duhet t’i referohemi atij si formė varėsie apo mund tė jetė nė fakt pėrfitues pėr partnerėt?

Varėsia ndaj dashurisė, ashtu si varėsia ndaj seksit ėshtė njė term shumė i diskutuar. Organizata Botėrore e Shėndetit, i referohet atyre si dėshirė seksuale mė e madhe se normalja. Ndonėse dashuria mund tė mos jetė varėsi e mirėfilltė disa elementė tė saj si dėshira pėr vėmendje janė pjesė e dashurisė.

Lidhjet nė ēift bėhen mė tė forta kur partnerėt kryejnė sė bashku aktivitete qė kanė vlera tė thella emocionale. Aktivitetet sipėrfaqėsore, nuk e pėrforcojnė lidhjen nė ēift. Sa mė e gjatė tė jetė lumturia e pėrgjithshme nė ēift, aq mė tė forta do tė jenė marrėdhėniet dhe jetėgjatėsia e tij.

Ėshtė dėshira pėr tė qėndruar me partnerin, njė obsesion?

Obsesioni, qė konsiderohet simptoma e parė e ēdo varėsie, pėrkufizohet si njė preokupim i vazhdueshėm dhe shqetėsues me njė ide apo ndjenjė qė ėshtė shpesh e paarsyeshme. Fjalėt shqetėsuese dhe tė paarsyeshme janė shumė tė rėndėsishme pėr pyetjen e mėsipėrme.

Meqenėse dashuria e thellė pėrfshin njė preokupim pozitiv qė ėshtė normal dhe i arsyeshėm, nuk mund t’i referohemi si njė obsesion. Pėr ta kuptuar mė mirė na duhet tė shpjegojmė termat e pėrsėritjes dhe tė tė dashuruarit shumė. Pėrsėritja ėshtė njė veprim apo ngjarje qė ndodh rregullisht ose nė mėnyrė tė pandėrprerė.

Nė sjelljen njerėzore, pėrsėritja shihet shpesh si negative, veēanėrisht kur vėrehet se asnjė vlerė nuk shtohet nga bėrja apo thėnia e tė njėjtės gjė pėrsėri dhe pėrsėri. Nė fakt, pėrsėritja prodhon mėrzi dhe e ēaktivizon kapacitetin njerėzor. Pėrse duhet tė humbim burime mendore duke pėrsėritur aktivitete? Nė rastin e aktiviteteve si loja nė piano, kėrcimi apo noti, pėrsėritja ėshtė e domosdoshme.

Megjithatė dy rastet mė tė dėmshme tė pėrsėritjes qė nuk ndihmojnė nė zhvillimin e ndonjė gjėje, janė seksi dhe shikimi i televizionit. Ndryshe nga dashuria e thellė, qė zhvillohet me kalimin e kohės dhe kėnaq lartėsimin shpirtėror, kur pėrsėrisni aktivitetin seksual shpesh dhe nė mėnyrė tė ngjashme, nė njė farė pike ai bėhet varėsi.

A mund tė biem nė dashuri me tepri?

Pėrveē varėsisė, dashuria mund tė jetė aq e fuqishme, sa shpeshherė tė bėhet edhe e pakontrolluar. Pra, a mundet tė biesh nė dashuri me dikė aq shumė sa tė kthehet nė ndjenjė tė rrezikshme?

Ka njė dallim midis intensitetit romantik qė shpreh vlerėn momentale tė emocioneve akute dhe ndjenjės sė thellė tė dashurisė, qė shpreh ndjenjėn e thellė qė ėshtė akumuluar me kalimin e kohės.

Dėshira pėr tė qenė me personin qė do mė shumė, ėshtė e kuptueshme, sepse nė dashurinė e vėrtetė aktivitetet bėhen pėr hir tė dėshirės dhe jo prej nevojės pėr tė pėrsėritur diēka vazhdimisht. Nga ana tjetėr nė lidhjet qė kėrkojnė vėmendje tė shpejtė qė lidhet mė tepėr me aspektin romantik sesa dashuror, dhėnia e tepėrt pas dikujt, nuk sjell qėndrueshmėri.

Pėrfundimi

Njė ndryshim i qartė midis dashurisė sė thellė dhe aktivitetit intensiv dashuror, ėshtė fakti se nė rastin e dytė nuk ėshtė pasioni elementi mė kryesor, por cektėsia intelektuale dhe shpirtėrore. Pra, tė jesh i dashuruar me dikė nėnkupton tė kryesh shumė aktivitete tė ndryshme me tė duke ndjerė gjithnjė e mė shumė kėnaqėsi. Varėsia ndaj dashurisė vjen kur dikush kėrkon tė izolojė tjetrin pėr ta pasur vetėm pėr vete dhe pa i sjellė kėnaqėsi. Pėr kėtė arsye dashuria e thellė nuk mund tė quhet kurrsesi varėsi.E ke ba rrugė, tu ardhė e tu shku, kur tė dush
E megjithatė s'tė ve faj
Fryma s'merr leje sa herė vjen e ikė.

    Ora ėshtė 24/8/2019, 20:29