Si na e shkurton jetėn kompjuteri dhe pajisjet elektronike?

Share
avatar
Princesha...
♥ Stafi Moderues ♥
♥ Stafi Moderues ♥

<b>Shteti</b> Shteti : Shqipėria
<b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Antarėsimi</b> Antarėsimi : 27/09/2012
<b>Nr i postimeve</b> Nr i postimeve : 12618
<b>Pikėt</b> Pikėt : 23732
<b>Votat</b> Votat : 296
<b>Titulli Preferuar</b> Titulli Preferuar : Zemra eshte diqka qe mbane njeriun gjall , zemra di te duaj me forcen e saj te mbrendshme, dhe zemra di te urrej po me te njejten forc kur lendohet.

Buzqeshje Si na e shkurton jetėn kompjuteri dhe pajisjet elektronike?

Mesazh nga Princesha... prej 28/5/2014, 04:19

Puna e gjatė para kompjuterit dhe pajisjeve tjera elektronike, ekranet e tė cilave emetojnė dritė tė kaltėr, mund tė shkaktojė dėmtime afatgjata tė shikimit dhe pagjumėsi, tregojnė studimet.

Rezultatet e disa studimeve britanike kanė nxjerrė nė pah se 6 nga 10 persona tė moshuar nuk flenė mjaftueshėm si rezultat i punės me paisje elektronike. Gjumi i pamjaftueshėm, nėn shtatė orė nė 24orė, te tė moshuarit, shton rrezikun pėr obezitet, atak kardiak, diabet dhe kancer.
“Drita e kaltėr e atyre pajisjeve nxit prodhimin e melatoninės, njė hormon i cili ndikon nė gjumė, ndaj ėshtė e rėndėsishme t’i shmangni ato para fjetjes”, thotė Richard Wiseman, nga Unvierstieti Hertfordshire.
Po ashtu, rrezet blu-violetė janė shumė tė rrezikshme dhe toksike pėr syrin dhe dėmtimi ėshtė edhe mė i madh nėse ju shikoni pa mbyllur sytė shpesh dhe pa u shkėputur kohė pas kohe nga ekrani.
Ekspertėt thonė se drita blu-violet prish strukturėn e gjumit dhe ndikon nė gjendjen shpirtėrore. Gjysma e tė rriturve tė cilėt kalojnė rreth shtatė orė nė ditė duke shikuar nė ekrane, fillojnė tė ndjehen tė shqetėsuar kur janė larg pajisjeve elektronike, pėr shembull nga smartphone-t.
Kėrkuesit thonė se kėto efekte janė jashtėzakonisht shqetėsuese. Ndėrsa ekspertėt japin njė kėshillė shumė tė thjeshtė: bėni rregullisht pushime sa herė qė punoni me kompjuterin ose pajisjet tjera elektronike
    Ora ėshtė 19/10/2018, 09:32